bugün

yavuz sultan selim döneminde sırf alevi olduğunu kılıçtan geçirilmiş, soykırıma uğramış insanlara bir özür olarak söylenebilecek cümle.
"alevilik ali'yi sevmekse, hepimiz aleviyiz" şeklinde bakıyor olaya bazıları.
yavuz yapmışsa doğru yapmıştır siz alevi olmaya meyilli olabilirsiniz ama biz halimizden memnunuz böyle bir sapiklığa alet olmayız nokta.
gayet iyi niyetli bir yazarın açtığı başlık! gelgelelim eğer bu bölünmüşlük bitecekse hepimiz şafi ;olalım hepimiz hanefi vs. olalım...
(bkz: yavuz sultan selimin soykırım yaptığı palavrası)
ben aleviyim diyenler aslında alevi değildir. zira hz ali 5 vakit namaz kılar, ramazan orucu tutardı.
alevilik ali'yi sevmekse hepimiz aleviyiz.
hz.ali, müslümanların peygamberinin, damadı, amcasının oğlu, ehli beytin önde gelenlerindendir.
peygamber der ki, ali'yi sevmeyen bana gelemez. bir müslüman, alevidir. alevilik bir mezhep değil, bir duadır bizim için, zülfikâr bir kolye ucu değil, acıdır bizim için.

her müslüman neden alevidir, alevilik neden ali'dir tevhid'i dinleyerek öğrenebiliriz.

http://fizy.com/#s/18fbse
hepimiz insanız ağalar önce. sevimlilik yaparken bile yok hepimiz ermeniz, yok hepimiz pastafarianız falan diyoruz. kendimizi bir kalıba sokmadan sadece acıları paylaşsak nolur acaba?
asla alamayacağı oylar için bir ataktır.. düşmanımın düşmanı dostumdur ilkesiyle aleviler her zaman chp ya da sünni partinin karşısında kim varsa ona oy verirler.
Yalan mı?

Ben nusayrileri severim.

türkmenleri de severim üzülmesinler.
ben değilim.
Ayrım yapmadan herkesi kucaklama durumu.
Ben de değilim?

Ne dinim, ne mezhebim var.