bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Büyük sahabelerden Selman ı Farisi'nin hendek kazma fikriyle savaş değişik bir boyut kazanmıştır.
  2 ... italiano
 2. 2.
  olmayan savaş. medine sehrini kuşatan mekkeli arap kabileleri sehrin etrafının hendeklerle kazılı olduğunu görüp bir süre bekledikten sonra basıp gitmişlerdir. sehrin etrafına hendek kazılması bir zerdüşt dönmesi olan selman farisi'ye aittir. bazı kaynaklarda ismi ahzab savaşı diye geçer .
  2 -4 ... migfer
 3. 3.
  hendek bir savunma savaşıdır.

  savaş esnasında hendeği geçebilenler olmuştur. bu bakımdan küçük çatışmalar yaşandığını söyleyebiliriz. ayrıca yaralananlar da olmuştur. mesela Sa'd ibn Mu'az atılan bir okla yaralanmıştır.

  mekkeliler hendeği geçemeyeceklerini anlayınca içeriden yahudilerle işbirliği yapmışlardır. bunun üzerine hz.peygamber Seleme ibnu Eslem başkanlığında 200 kişiyi ve Zeyd ibnu Hârise başkanlığında 300 kişiyi şehri korumaya ayırmıştır.
  -1 ... cakalyesun
 4. 4.
  (bkz: ortada kuyu var yandan geç)
  2 ... venni
 5. 5.
  mahalle kavgası bile sayılamayacak sözde savaş.
  7 ... gokte atam han ulgen
 6. 6.
  peygamber efendimiz * ve ashabı için çok çetin ve zor geçmiş gaza.

  zira hendek kazmak iyi bir fikirdi lakin müşriklerde islam ordusunun açlık ve susuzlukla teslim olacaklarını düşündükleri için bunu dert etmiyorlardı. kolay değil bir ay boyunca yenilen hurma ve içilen su. 3000 bin kişilik islam ordusunda 300 müslüman kalmıştı. oysaki ölümüne biat etmemişler miydi peygambere ?

  sahabenin biri peygamberimizin * yanına gelip artık dayanamadığını söyledi ve kuşağını kaldırdığında açlıktan karnına bağladığı taş düştü. peygamberimiz müteessir bir tavırla kuşağını kaldırdı onda da aynı durum yaşandı ve ashab o sıra gözyaşlarına boğuldu...

  allah'ın verdiği nimetlere şükürler olsun, mübarak ramazan ayına evlerimiz bereketle dolsun...
  5 -3 ... firstman
 7. 7.
  değişik savaş.

  Şimdi bir savaş düşünün bir tarafta 10.600 kişilik ordu diğer tarafta 3.000 kişilik müslümanların ordusu..

  Her iki ordu karşı karşıya geliyor ve savaş başlıyor, ordular anlaşmalı olarak birbirinden ayırlıyor ve tekrar vuruşuyorlar ve muharebe tam bir ay boyunca böyle devam ediyor...

  ve bu bol kanlı! muharebenin sonunda 14 kişi hayatını kaybediyor...
  2 -4 ... afsarturk
 8. 8.
  hz muhammed dönemindeki bütün savaşlarda totalde 200-300 arası kişi öldüğü düşünülürse ilginç savaş değildir, düşmanla bile olsa mertçe savaşıldığının kanıtıdır.

  edit: her tür tarihi kaynak doğrulamaktadır bunu, hz. muhammed e ait bir tespit değildir, bilip bilmeden zan ile yazanlara duyurulur.
  2 -2 ... raduyev
 9. 9.
  istihkam sınıfının önemini ortaya koyan savaş olmuştur.
  1 ... thirty eight
 10. 10.
  yoktur. hayal ürünü bir savaştır.
  1 -5 ... zorkez