1. 1.
  (bkz: dedem haci ama karl marx haci olmasin diyen kisi), (bkz: karl marx/#2593305)
  -1 ... ankarakarakedisi
 2. 2.
  hem rahip olmak hem farrariye binmek demektir.
  hem kel hem fodul olmaktır.
  hem kısa ve kalın olmak hem de mini etek giymektir.
  1 -1 ... sakaci zeus
 3. 3.
  hem galatasaraylı hem de fenerbahçeli olmak gibi bir şey olsa gerek.
  1 -2 ... bengbeng
 4. 4.
  (bkz: din toplumların afyonudur)
  -1 ... sakaci zeus
 5. 5.
  dinle devlet işlerinin birbirinden ayrılması gibi birşeydir, olabilir niye olmasın.
  ... puandorg
 6. 6.
  (bkz: bir carliston biber kadar bilgisiz olmak)
  7 ... oh bebek
 7. 7.
  aslında ne müslüman olabilmek ne de komünist olabilmektir bu. neyse efendim fazla uzatmadan sözü marx'a, engels'e, lenin'e ve diğer komunist amcalara bırakalım ;

  " Din halkın afyonudur, Halkın aldatıcı mutluluğu olarak, dinin ortadan kaldırılması halkın gerçek mutluluğunun beyan ettiği taleptir." (Karl Marx, F. Engels, Din üzerine, sf.38)

  " Bir Marxist materyalist olmalıdır, yani din düşmanı " (V.I. Lenin, Toplu Eserler cilt 35, sf.121)

  " Hiç şüphesiz, biz komünistler, kelimenin gerçek manasıyla Allah'a inanmıyoruz. Hiçbir dine inanmayız. Bizim dünya görüşümüz diyalektik materyalizmin ve tarihi materyalizmin görüşüdür. " (Çang Çi Yi, Çin Komünist Partisi Birleşik Cephe faaliyetleri Şubesi Md. Yard. 4 Nisan 1962)

  " Bizde ise Ekim ihtilali yasası ile bunlar sonuna dek çözümlenmiştir. Dine karşı gerçek olarak savaştık ve savaşıyoruz. " (Marx-Engels-Lenin-Stalin, Kadın ve Marxizm, sf.225)

  " Marxizm bir materyalizmdir. Bu niteliğiyle 17. yüzyıl ansiklopedicilerinin materyalizmi ya da Feuerbach'ın materyalizmi kadar alabildiğine DiN DÜŞMANIDIR. Bu yalanlanamayacak bir durumdur. Ancak, Marx ve Engels'in materyalizmi, materyalist felsefeyi tarih alanına ve toplumsal bilimler alanına uygulamada ansiklopedicilerden ve Feuerbach'tan daha ilerilere gitmiştir. 'Dine karşı koymalıyız', bu materyalizmin, dolayısıyla da Marxizmin abecesidir. Ama Marxizm abeceyle yetinip kalan bir materyalizm değildir. Marxizm daha ileri gider. Der ki; dine karşı savaşmayı bilmek gerek; bunun için de yığınların inancını ve dinlerin kaynağını materyalist bir biçimde açıklamak gerek. " (Marx, Engels, Lenin, Anaşizm ve Anarko Sendikalizm, sf.282)
  3 ... ismilo
 8. 8.
  sosyal adalet ve eşitliği temel alan ekonomi tabanlı bir düşünce akımının modern ve gelişmiş bir toplum yaratacağına inanan, aynı zamanda da dini inançları itibariyle islam dinine mensup olan insadır.

  şimdi bu tanımda bir tuhaflık var mı ? sanmıyorum... başlıkta bir tuhaflık var mı ? yine sanmıyorum... ama bir tuhaflık var galiba... sanki biraz hoşgörü eksik.

  (bkz: benim karşıtı olduğum bir görüşe inanan eziktir)*
  1 ... beyaz etli prens
 9. 9.
  Partido Árabe Socialista Baaz nam-ı değer baas partisi... bugün hemen hemen her islam cumhuriyetini yöneten siyasi örgütlenme bu sisteme dayalıdır. bu devlet örgütlenmelerinin en esas özelliği iktisadi ve siyasi alanda sosyalizmi benimsemiş olmasıdır. ancak Sovyet sisteminden farklı olarak devletin hukuk sistemi şerr-i hukuğa dayalıdır. yani bugün şeriatla yönetilen islam devletlerinin Sovyet kommünisminden tek farkları hukuk alanında dini esasları benimsemiş olmalarıdır.

  bu sisteme kabaca karpuz modeli diyebiliriz. dışı yeşil [hilafet]; içi kırmızı [sosyalism]...
  2 ... chazsmyr dhuunyl
 10. 10.
  Rusya - iran ikili görüşmeleri bu kavrama işarettir.
  ... chazsmyr dhuunyl