bugün

Kız böceği yada yusufçuk ta denir.Göl ve durgun sularda yaşar. Dişi yumurtalarını su bitkilerinin gövdelerine bırakır. Erkeğin vücudu mavi dişinin ise yeşildir.Hiç durmadan gün boyu uçabilir.
çok güzel renkleri olan ve hızlı uçma yeteneğine sahip bir böcektir.
baş kısmında küçük bir çıkıntısı vardır. bu çıkıntı hayali ufuk çizgisi oluşturur ve ters uçuşlarda böceğin yönünü bulmasını sağlar. skorsky tipi helikopterler bu böceğe bakılarak yapılmıştır. en eski fosil kayıtlarına göre 155 milyon yıldır hiçbir değişime uğramamıştır. *.
şehir ortamlarında yaşayanları vardır bir de. genellikle yazın ortaya çıkarlar ve yüksekten uçarlar. gölgeleri insan gölgesi kadar büyük ve korkutucudur. insana fiziksel zarar vermezler ama psikolojik zarar verirler.

(bkz: ateist böcek)
görüldüğünde alta sıçtıran böcektir.
resmen çıkardığı gürültü helikoptere benzemektedir. *
30.000 adet gözü olduğu söylenilen uçan böceklerdir.
helikopterlerin tasarlanma sebebiymiş bu böcek. şekli gerçekten helikoptere benzemektedir. yandaki iki kanadını çırpınca pervane dönmüş gibi oluyor.
(bkz: takdir-i ilahi)
yusufçuk böceğinin diğer adıdır.
Helikopter böceği olmak da zor iş. Helikopterin icadından önce ne olduğun belirsiz, adın yok sanın yok, hişt pişt diye çağırıyolar.
karizma böcektir ama canlı görmek günümüz de zor olan bir durumdur.

ayrıca en süper kahraman filmin de baş karakterin özelliklerini aldığı böcek türüdür.
helikoptere benzeyen böcektir. *
aynı zamanda ilk gördüğümde beni dumura uğratan böcektir. Bu kadar mı helikoptere benzer bir böcek? Görünüşüyle, çıkardığı sesle.. Yok böcek falan olamaz o tam donanımlı canlı mübarek.
gergedandan küçüktür.

az önce elime aldım. seviyorum lan ben bu böceği.
uçurtmamızın olmadığı zamanlarda kuyruğuna beyaz dikiş ipi bağlayıp o önde biz arkada kırlarda koştuğumuz böcektir. uçurtma kadar olmasa da özgürlük hissi verirdi.
Hava limanını hak etmeyen etnik dòküntüleri taşıyacak olan böcektir onlara da bu yakısır.
(bkz: ilk yerli helikopter böceğini akp nin yapması)
helikopter icat edilmeden önceki ismi neydi merak konusudur. evet.
iğrenç bir şeydir.. genel de çok sıcak ve suya yakın çevrelerde olur.
Sevimlidir ve gülümserler.