bugün

Hakkınızı helal edin dostlar. Benden yana varsa sonuna kadar helal olsun. Buralar beşik gibi. Sonumuz allah kerim.
Helal etmiyem.
bazen çok anlamlı bir olay. sadece maddi değil, manevi olarak da kendini affettirme, karşındakiyle sorunsuz bir biçimde ayrılma biçimi. gülümseyerek 'helal olsun' cevabı alınırsa büyük bir rahatlık hissedilir.
Hakkınızı helal edin, gün gelecek ecel kapıyı çalacak kaçış yok, cavcav yapmaya gerekte yok.

Kısaca toptan hakkınızı helal edin.
öğrenciyken 3 aylığına tutulan evden 1 aylığına ailenin yanına gitmek için ayrıldığında ev sahibinin senin evinde kızının nişanını yapması sonucu bunu duyan öğrencinin son ayın kirasını vermeden evden çıkmasına müteakiben ev sahibinin o öğrenciye mesaj atarak ''son ayın kirasını vermeyerek mabal alıyorsunuz'' diye arada bir kendini hatırlatmasıyla, illa öğrencinin kirayı vererek kendisinden hellallik almasını beklemesidir. (bkz: verdim mi)*
bunun karşılığında öğrenci çocuğumuzun en sonunda ev sahibine şu mesajı atmasıyla olaylar zinciri son bulur:

''evimde benden habersiz nişan yaparak asıl siz benim mabalımı aldınız.''

buradaki mabal kelimesi vebal kelimesine tekabül eder fakat nedense çoğu kişi mabal der.
zor bir iş. şahsım adına söylüyorum bu dünyada hiç kimseye hakkımı helal etmiyorum benim de hakkım geçen herkes de hakkını bana helal etmesin.
kul hakkını ciddiye alan kişilerin hareketi. Ne olur ne olmaz, bir daha görüşemeyiz gibi sebeplerle niyet belli edilir.
insanlardan haklarını helal etmesini istemek, helalleşmek.