bugün

bir karadeniz türküsü
güzel bir hikayesi var.
kurtlar vadisini uzunca bir zaman marşlığını yapmış türkümüzdür.
kurtlar vadisinin en güzel bölümlerinde fon müziği olarak oktay kaynarcanın sesi ile verilmiştir. Çakır bu müzikle ölür, polat çakırın intikamını bu müzik arkada çalarken alır.
19.yy sonları 20.yy başlarında ordu/fatsa yöresinde yaşamış adına türkü yakılmış halk kahramanı...hikayesi birçokları tarafından farklı anlatılır, farklı yorumlanır.hekimoglu ibrahim o yörenin agalarından sefer aganın kızıyla konuşmakta, anlaşmaktadır.fakat aynı kızı gürcü beylerinden seyyid aga da sevmektedir.seyyid aga kızdan vazgecmesi için hekimoglu ibrahimi cagırır, konusur.fakat hekimoglu, kızdan vazgecmez ve bunun üzerine kendisini öldürmeye davranan seyyid aganın yegeninden önce silahını ceker ve yegeni öldürür.yegeninin intikamını alacagını bilen hekimoglu daga cıkar, yanına yegenlerini de alır.kendisini ele geçirmeye calısan hulusi agayı aynalı martiniyle tek kursunda öldüren hekimoglu iyice ünlenir.halk arasında mertliği, yardımseverliği ve namusuna düşkün olarak tanınan hekimoglu bir çatışmada öldürülür ve adına türkü yakılır, türkü dilden dile dolaşır...
Çakır abi sayesinde öğrendiğimiz harika ötesi güzel türkümüz....
bu turku umit tokcan tarafından derlenmiştir, kendisi turkunun kadir inanır kaynaklı oldugunu soylemektedir.

bir fatsalı olarak sozlerini de ben yazayım:

Hekimoğlu derler benim aslıma
Aynalı martin yaptırdım da narinim kendi neslime

Evlerinin önü arpa sergisi
Hekimoğlu ibrahim de narinim ayva sarısı

Hekimoğlu ibrahim taştan bakıyor
Elindeki martini de narinim canlar yakıyor

Konaklar yaptırdım hurma dalından
için döşedemedim de narinim acem şalından

Konaklar yaptırdım mermer direkli
Hekimoğlu dediğin de narinim aslan yürekli

Konaklar yaptırdım döşedemedim
Ünye, Fatsa bir oldu da narinim baş edemedim

Hekimoğlu derler bir ufak uşak
Bir omuzdan bir omuza da narinim on arma fişek

Bugün günlerden pazardır Pazar
Çitlice muhtarı da narinim puşluklar düzer

Ünye, Fatsa arası Ordu da kuruldu
Hekimoğlu ibrahim de narinim o da vuruldu

sagda solda duyabileceginiz versiyonlarında turku daha kısa olarak icra edilir, sasırtmaca olmasın.
bir cok kisinin seslendirmesine ragmen en guzeli kurtlar vadisi dizisinde ozer ozel tarafindan yapilmistir. *
Ordunun önemli kişilerinden biridir. (bkz: Hekimğlunu egeli sanmak)
zamanın hükümeti tarafından af talebi kabul görmeyen halk kahramanı, söylenenlere göre çok uzun süren bir çatışmadan sonra ölü olarak ele geçirilmiştir.*
memleketimin türküsü.
ünyeli'ler ile fatsalı'lar arasında paylaşılamayan türkü. ümit tokcan sesiyle dinlenmelidir.
asıl adı Hekimoğlu ibrahim olup Fatsa'nın Yassıtaş köyündendir. Uzun yıllar Fatsa, Ordu, Tokat, Niksar, Samsun dağlarında hüküm süren, halk arasında mertliği, yiğitliği ve yardımseverliğiyle şöhret yapan ve adına türkü yakılan halk kahramanlarından biridir. Osmanlı Devlet Arşivinde Ayhan Yüksel'in araştırmalarına göre, 1900'lerin ilk yıllarında Fatsa'da değirmencilik yaparken haksız bir suçlamayla karşılaşıp Gürcü bir beyin yeğeni tarafından vurulmak üzereyken atik davranarak beyin yeğenini vurmuş ve ardından dağa çıkmıştır. Daha sonra Gürcü Bey'i kan davası güderek Hekimoğlu'nun köyünde zulüm yapmış ve ardından 3 kişi daha dağa çıkarak Hekimoğlu'na katılmıştır. Hekimoğlu zalimin zulmünu yanına bırakmamış, aynalı martinisiyle, attığını vurmasıyla namı yürümüş ve olay Türk-Gürcü çatışmasına dönmüştür.

15 Aralık 1908'de Fatsa müderrisinin Dahiliye Nezareti'ne çektiği telgrafnamede durum ayrıntılarıyla anlatılmış ve Hekimoğlu'nun dağdan indirilmesi için destek ve takip istenmiştir. Ama gerek Hekimoğlu'nun becerisi gerekse Türk köylerinden destek görerek saklanmasıyla uzun süre Hekimoğlu dağdan indirilememiş ve Gürcü Bey'e karşı faaliyetlerini arttırmıştır. Bir kaç sene sonra Osmanlı Devleti'nden affını talep etmişse de Şura-yı Devlet kararıyla af talebi kabul olunmamış ve 26 Nisan 1913 günü doğduğu köyde sekiz saat süren bir çarpışma sonrası öldürülmüştür. Hekimoğlu Türküsü ise ölümünden sonra adına yakılmıştır.
Anomim bir türkü,kurtlar vadisi dizisinde çıktıktan sonra bu türküye duyulan ilgi artmıştır.
çok güzel bir karadeniz türküsüdür. sözleri şöyledir;

Hekimoğlu derler benim aslıma
Aynalı martin yaptırdım kendi nefsime

Konaklar yaptırdım mermer direkli
Hekimoğlu geliyor aslan yürekli

Konaklar yaptırdım döşetemedim
Ünye Fatsa bir oldu başedemedim

Pencereden baktım kırat geliyor
Kıratın üstünde paşa geliyor

ister vali gelsin isterse paşa
Gelme paşa gelme ben atmam boşa

Çiftlice'nin muhtarı puşttur pezevenk
Hekimoğlu geliyor uçkur çözerek

Mangallarda yanıyor fındık kömürü
Çok canları yakıyor martin demiri

Ünye Fatsa arası ordu kuruldu
Hekimoğlu dediğin o da vuruldu
mehteran takımı ve kızılordu korosu yorumu

(bkz: (vid #15061)&feature=related)
genel de polat alemdar, beyniyle 50, silahıyla 150 kişi öldürüp olay mahalinden ayrılırken çalar.
Türkünün sözleri değişmiş olabilirmi?Hangisi doğrudur?

Hekimoğlu - Fatsa yöresi

Hekimoğlu Derler Benim Aslıma
Aynalı Martin Yaptırdım Da (Narinim) Kendi Neslime.

Hekim Oğlu Derler Bir Ufak Uşak,
Bir Omuzdan Bir Omuza (Narinim) On Arma Fişek.

Bugün Günlerden Pazardır Pazar,
Çitlice Muhtarı (Narinim),Puştluklar Düzer

Ünye Fatsa Arası,Ordu Da Kuruldu,
Hekimoğlu dediğin de (Narinim) O Da Vuruldu.

Konaklar Yaptırdım Döşetemedim,
Ünye Fatsa Bir Oldu Da(Narinim) Başedemedim.

Konaklar Yaptırdım Mermer Direkli,
Hekimoğlu Dediğin De (Narinim) Aslan Yürekli.

Bahçearmut Dibinde Kaymak Yedin Mi,
Hekimoğlu'nu Görünce (Narinim) Budur Dedin Mi...
ünye kaymakamı hem puşt hem pezevenk,
hekimoğlu geliyor da narinim uçkur çözerek.

yukarıdaki gibi vaktiyle sansürü yemiş sözleri de içeren türküdür.

kaynak: dedem
kadir inanır tarafından derlenen türkümüzdür.

osmanlı döneminde ordu yöresinde gürcü bir beyin köylülere yaptığı haksızlıklar nedeniyle dağa çıkan hekimoğlu ibrahim'in öldürülmesinden sonra yakılmıştır.
konya merkezli un firması.türkiyenin en büyük un üreticisidir.
Tülay german'in mukemmel seslendirdigi turku. Ozellikle "sutluce muhtari pusttur pezevenk / hekimoglu geliyor da narinim uckur cozerek" kismiyla gaza getirir insani.
1913 yılında jandarma ile girdiği silahlı çatışmada öldürülen halk kahramanı/eşkiya.

hekimoğlu'nun öldürülmesinden sonra o esnada bölgede bulunan pontus asıllı abd'li bir gazeteci şu fotografı çekmiştir.
görsel

yerde yatanlar;
hekimoğlu ve yoldaşı alan osman'dır.
fotografın solunda görünen fötr şapkalı kişi ise pontus asıllı abd'li gazetecidir. gazetecinin yanında bulunan fesli ve uzun boylu şahıs ise dönemin Arnavut asıllı Fatsa kaymakamı Hoca Efendi'dir.
bu Hocaefendi kaymakamın oğlu Enver, sonradan Arnavutluk Devlet Başkanı olmuştur. (enver hoca)
torunun da kendisine cektigi zat.70 yasindaki adam (bilenler bilir) dik findik bahcesi yamacindan dereye firlamisti.sonra bise olmamis gibi ayaga kalkmisti.tabi simdi rahmetlik orasi ayri.
nickime ilham olan kişidir kendisi.
nickime ilham olan halk kahramanıdır.
güncel Önemli Başlıklar