1. 1.
    istanbul beşiktaş'taki sait çiftçi devlet hastanesi'nde görevli diş hekimi. kendisine bir kere muayene oldum, sanırım ilk ve tek muayenem olacak. kendisine diş lekelerimi temizletmek için gitmiştim. bundan 6 ay önce de temizlik yaptırmıştım. geçen sefer hiç acı duymamama rağmen bu kez inanılmaz acı çektim. bunun benim dişlerimle alakalı olduğunu söylesek bile, diş taşı temizlemek için kullanılan makineyi defalarca dişlerim yerine diş etlerime götürmesi ve bunun neticesinde çektiğim acı, hekim hanımın işini ne kadar dikkatli bir şekilde yaptığını ve ne kadar ciddiye aldığını gösteriyor. bir önceki temizlikte, temizliği yaptırdıktan birkaç saat sonra hiçbir şey hissetmiyordum ve her şey olağan haline dönmüştü, ancak bu kez temizliğin yapıldığı gün çok şiddetli ağrı ve sızı çektim. üstelik sadece o gün değil, o günden beri hala bu ağrı ve sızıyı çekiyorum. temizlikten bu yana iki gün geçmesine rağmen hala dişlerim sızlıyor. sıcak veya soğuk bir şey yemeyi geçtim, konuşurken bile sızladığı oluyor. temizliğin yapıldığı günün akşamına dişlerimi fırçalamaya çalışırken diş etlerimin 3-4 yerden kanamasını görünce fırçalamayı bırakmak zorunda kaldım. sızıya ilaveten, ön ve sağ üst taraftaki diş etlerim iki gündür şişmiş durumda, bu sebeple dişlerimi fırçalayamıyorum, fırçalamaya teşebbüs ettiğimde de şiddetli bir acı çekiyorum. temizlik biter bitmez geçmiş olsun diyerek başından savmaya çalışması, kibar bir şekilde tedavi hakkında soru sormak ve dikkat etmem gereken hususları danışmak istememe rağmen tüm sorularıma ya burnunun cevap vermiş ya da hiç cevap vermemiş olması hastalara karşı olan tutumunu da gözler önüne seriyor.

belki günde yüzlerce hasta bakıyorlar, o yüzden belki artık usandı, mesleğinden bıktı, insanlardan bıktı, ya da bir sebepten(fiziksel, psikolojik, ailevi, vs.) ötürü bu şekilde davranıyor, ancak şu unutulmamalı ki mesleği diş hekimliği olan bu kişinin devletten aldığı maaşın her kuruşu, kendisine gelen hastalara uygun tedavi sunması amacıyla kendisine ödeniyor, üstelik baktığı hastaların çoğu da devletin maaşını ödemek için kendilerinden dolaylı veya dolaysız vergi tahsil ettikleri kişiler. mesleğini yaparken bu kadar umursamaz, dikkatsiz ve önemsemez olmasını ve hekimliğe yakışmayan bu duruşu sebebiyle kendisini eleştiriyorum. ayrıca herkese de bu hanımefendiye muayene olmamasını tavsiye ediyorum.

edit: bu giride hiçbir şekilde tahkir, aşağılama veya hakaret amacı güdülmemiş; sadece eleştirilmesi ve hakkında bilgi sahibi olunması bakımından toplumsal yarar olan bir diş hekimine dair bilgi verilmiştir.
    ... refik