bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    arasında dağlar kadar kalite farkı olan iki müzik türü.

- heavy metal çok sesli bir müzikal yapıya sahiptir, türkü müzikal olarak ilkeldir
    - heavy metal daha çok üniversite öğrencileri tarafından tercih edilirken thm ırgatlar, hapishane kuşları ve çiftçilerin müziğidir
    - heavy metalin konuları arasında tarih, toplum, mitoloji bulunurken thm çiftleşememe sorunları, köyden ayrı kalma ve buzağı yavrulaması gibi konuları ele alır.
    6 -2 ... david addison
  2. 2.
    metal siker sakatlar.
    - ayrıca thm'nin soyu tükenmekte. 70'lik 80'lik şarkıcı dedeler nineler ayakta tutuyorlar büyük kısmını. tam köylü işi. dinleyeni yok zaten.
    3 -2 ... nattleite
  3. 3.
    -thm'de komalar bulunur. oktav arasındaki sesler 50'ye kadar çıkabilir. heavy metal'de oktavlar sadece 12 tam sesten oluşur.

-thm'de 2/4, 4/4, 3/4, 6/8, 8/8 gibi temel ritimlerin yanında 5/8, 7/8, 9/8, 10/8, 11/8, 12/8, 13/8 gibi birçok farklı aksak ritim bulunur ki bunların çoğu da thm'ye özeldir. heavy metal'de 4/4, 6/8 dışında ritim kullanılmaz ama şarkı içerisinde tavır değişebilir.

-thm eserlerinde vokal önemlidir ve genellikle vokale tek enstrüman eşlik eder. heavy metal'de enstrüman öndedir ve genelde 4 enstrüman (solo gitar, ritim gitar, davul, bas) bulunur.

-1980 öncesinde heavy metal yoktur. thm ise en az 2000 yıllıktır zira içerisinde hem orta asya hem ortadoğu hem de bizans kalıntıları bulunur.

edit: batılıların yeni yeni kavradığı mod mantığını biz yüzyıllardır ''makam'' adıyla kullanıyoruz zaten. ünlü bir jazz gitaristi ''avrupa'dan armoni kitapları geliyor türkiye'ye. aslında yanlış. bizim onlara göndermemiz gerek.'' demişti.
    1 -3 ... 7777777
  4. 4.
    türk halk müziği genel olarak gürültüdür. 2 notası ve değişmez 4/4'lük ritmi vardır. genelde volake eşlik eden tek müzik aletiyle icra edilir. vokalsiz türkü diye bir şey olmaz, çünkü melodik herhangi bir yapısı yoktur. bir nevi dert anlatma aparatıdır. thm vokalistlerinin ses aralıkları da buzağı anırması kadar sığdır.
    2 -2 ... david addison
kapat