bugün

Davutoğlu hdpyi dışlamak doğru değil demiş. Her nekadar yasal bir partiysede icraatları bakımından illegaldir ve pkknın siyasi ayağıdır ve parti başkanıda halkı isyana çağırıp 50 vatandaşın ölümüne sebep olmaktan hapistedir.
Bunlar hep iktidarın stratejisi olduğundan dikkate alınmaması gereken mevzulardır. iktidar istese hdp diye bir parti ne olurdu ne meclise girerdi. Mecliste böyle bir parti olsun ki iktidar sürekli bu yarayı kaşıyıp prim yapsın.
Aq kapatacasınız, dhp diye yenisini kuracaklar işte herkes biliyor.

Parti kapatacağınıza terörist dediğiniz adamlara siyaset yasağı getirin ömür boyu.
kapatıp siyasi yasak getireceksin. bu partiye üye olan hiç kimse bir daha siyaset yapamayacak. ondan sonra bakalım bir daha hdp diye bir sorun oluyor mu?
hdp terorist destekcisi bir partidir.

hdp icinde terorist barindiran bir partidir.

bunda tartisilacak yan bile yok.

ama bununla partiyi kapatarak, yasaklayarak, hapse atarak basedemezsin.

Tam tersine, onlari magdur pozisyonuna sokup kahraman eder, oylarini dahada arttirirsin.

adamlar baska bir parti ismiyle, baska terorist-politikacilarla siyasete girer, gene propagandasini yapar, gene oyunu alir, gene sesini duyurur.

bu adamlarla basetmenin, onlari tarihe gommenin tek yolu bu adamlara oy veren kitlenin bu adamlara birdaha oy vermemesini saglamak, bu adamlara destegini kesmektir.

ama bunu silah zoruyla, hapisle degil, kafayi kullanarak, hem ulkenin topragindan-cikarindan feragat etmeden, hemde o insanlarin gonlunu kazanarak yapmak lazim.

yoksa bu problemler 40 yildir nasil geldiyse, aynen oylede gitmeye devam eder.
~~
ama bunu silah zoruyla, hapisle degil, kafayi kullanarak, hem ulkenin topragindan-cikarindan feragat etmeden, hemde o insanlarin gonlunu kazanarak yapmak lazim.
~~
Bence sonuç vermeyecek şeylerle uğraşmanın bir anlamı yok. Bu sorunu kökten çözecek tek bir yol var: (bkz: ayrılıkçı türkler).
kendini ''muhalefet'' olarak nitelendiren ittifakın en stratejik hatasıdır. Yerel seçimlerin Kürt seçmeninin oylarıyla kazanıldığı unutulmamalıdır. Türkiye muhalefetindeki heterojenik bu çizgi, tamamen iktidar cenahının işine yarar/yaramaktadır. Türkiye halkları ve muhalefeti ortak değerlerde birleşmelidir. Kürt realitesi kabul edilip, diyalog yoluna gidilse ve kürt siyasetine sahip çıkılsaydı, bu bir problem olmaktan çıkacaktı; ancak sağ tandanslı her iktidar, Türkiye'nin kanayan bu yarasına tuz bastı, böylelikle kendi milliyetçi tabanlarını beslediler ve popülist, palyatif söylemlerle iktidarda kaldılar.

Din ve milliyet üzerinden yapılan siyasetin, üretilen politikaların hiçbir zaman halk için müspet sonucu olamaz. Demokrasi çoğulcudur. Tek sesin, tek fikrin, tek dinin, tek milliyetin olduğu parlamento demokratik değildir.

Türkiye muhalefeti rasyonel ve kapsayıcı olmalıdır.
çözüm değil . çakma dinciler ve çakma milliyetçiler de biliyor .hdp oylarına köpek gibi muhtaçlar.
6lı masada it gibi muhtaç.
Türk milleti olarak HDP oylarının hiçbirine muhtaç değiliz. Muhalefet oyları hdpnin tamamı karşı tarafa oy verse bile Tayyip Erdoğan ı geçiyor.
Akp 30
MHP 5
HDP 10

CHP 25
Iyi 15
Zafer 8
Diğer 7
Şu an bir parti işidi desteklese herkes toplanıp o partiye cadı avı başlatır. Ama konu PKK olunca ya yasal parti hem ayakları çekilmesi çok saçma.

Terörist teröristtir. işidin bir ideolojisi bir fikri bir temsiliyeti yok mu var. Terörist mi terörist. işidi destekleyenlere terörist muamelesi çekiyor muyuz evet.

2+2 4 eder.

Birileri pkk yı isyan kuvveti gibi pazarlamaya çalışsa da işlediği savaş suçları ve terör eylemleri isyan kuvveti dozunu çoktan aşmıştır. Terör örgütü konumuna getirmiştir.
Bu rakamları götünüzden mu uyduruyorsunuz.

Peki buyrun

Akp 50
Mhp 10

CHP 17
ip 10
hdp 10
Diğer 3

Bu neyin muhabbeti amk.
%10'dan fazla oyu olan bir partiyi dışlamak mümkün değildir. ancak bu parti kendi kendini dışlayabilir. hdp'nin yaptığı da budur. hdp, açık açık bir terör örgütüyle bağını ilan ettiği sürece kendini demokratik siyasetten dışlamış olacaktır.

peki bunun çözümü nedir? parti kapatmak olmadığı açık. parti kapatılırsa yenisi kurulur. önde gelenlerine siyaset yasağı getirsen alttan yenileri yetişir. (selahattin demirtaş da bu şekilde parlamıştı. ahmet türk, aysel tuğluk jenerasyonu dtp kapatıldığında siyaset yasağı yemişti ve o dönemde çok da tanınmayan milletvekillerinden selahattin demirtaş kendini bir anda hareketin başında bulmuştu.) bu işin en mantıklı çözümü, hdp'ye oy veren 6 milyon seçmenin hdp'ye oy verme sebebini ortadan kaldırmaktır. çünkü pkk ve hdp, kürtlerin yaşadığı mağduriyetlerin ekmeğini yemektedir. iktidar adayı olan partiler, kürtlerin kimlikleriyle ilgili talepleri görmezden gelmemeliler. eğer kürtler kürt olarak kucaklanırsa, göreceksiniz, kürtlerin hdp'ye olan desteği hızlı bir şekilde düşecektir.