bugün

baştan söyleyeyim, işbu entry asla hdp'yi övme amacı taşımayıp gerçekleri gözler önüne sermek için yazılmıştır. kaldı ki sözlükteki çoğu kişi hdp'ye zerre sempati duymadığımı bilir.

hdp'nin birkaç ay evveline kadar barajı aşamayacağını nedenleriyle belirtmiştim ancak gün geçtikçe bu durumun değiştiğini de görüyor ve hdp'nin barajı geçebileceği ihtimalini de göz ardı etmiyorum.

bunun açıklanabilir belli nedenleri var:

birincisi yapılan anketlerin algı operasyonudur. çoğu araştırma şirketi bilinçli olarak hdp'yi % 1-2 daha fazla göstermekte ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde selahattin demirtaş ismine verilen oyları da hdp'ye kaydetmektedir. unutulmamalıdır ki cb seçimlerinde ağırlıklı olarak chp ve mhp seçmeni adayı beğenmediklerinden sandığa gitmedi ve katılım ancak % 73'te kaldı. normalde % 6'larda gezinen hdp'nin katılımın azlığı nedeniyle verilen oylardaki temsiliyeti de haliyle % 9.2'lere çıktı. tıpkı % 45'lik akp'nin(rte) % 52'ye tekabül etmesi gibi. yoksa hdp daha doğrusu selahattin demirtaş'ın oyları ancak 250-300.000 seviyesinde arttırdığı bilinen bir gerçek. ancak son yapılan anketlerle hdp'nin baraja yakın gösterilmesi ve hdp'nin barajı aşması halinde akp'nin tek başına iktidarlığının elden gidecek olması, tüm türkiye'nin hdp'nin eline baktığı gerçeğini de gözler önüne seriyor. hiçbir partiye ilgi duymayan ve siyasetten hoşlanmayan ancak iktidarı da sevmeyen protest, tepkisel, kısmen de sosyal demokrat seçmen oyunu son anda bir kereliğine de olsa hdp'den yana kullanabilir.

ikincisi ise hdp'nin siyasal kürtçü damarını korumakla birlikte ciddi bir söylem değiştirmesi. imralı, apo, kandil gibi lafları ağzından düşürmeyen hdp geçen cb seçimlerinden beri ilk defa ciddi anlamda temel insani haklar, kadın hakları, ekolojik haklar, eşit temsiliyet gibi sosyal demokrat hamleleri vurgulamaya başladı. bu hamle merkez sağ ve milliyetçi, muhafazakar seçmen üzerinde etkili olmaz. ancak kemal kılıçdaroğlu'nu beğenmeyen ve arafta kalan laik liberal, özgürlükçü sol, sosyal demokrat seçmenin kısmi olarak desteğini alabilir.

üçüncüsü ise hdp'nin başka etnik, mezhep, düşünsel kimliklere yönelik desteği ve onların da oyunu alma hamlesidir. tek başına asli kitlesiyle barajı geçemeyecek olan hdp bu noktada başka azınlık, inanç ve kimliklere de kucak açmaya ve onların da desteğini almaya başlamıştır. bugün internetten aratırsanız bile bazı pomak, çerkez, gürcü, abhaz derneğin hdp'ye yakın durduğunu görürsünüz. geçtiğimiz cb seçimlerinde trakya'nın bazı pomak köyleri; anadolu'daki bazı çerkez, abhaz yerleşimlerinden ciddi bir oy aldı selahattin demirtaş. keza son dönem alevi dernekleriyle gerçekleştirdiği açılımlardan sonra türkmen alevilerinden olmasa bile kürt ve zaza alevilerden de ciddi oy alabileceği görülüyor. artvin hopadaki gürcülerden tutun, trakyadaki pomak köylere, güneydoğudaki süryani cemaatinden, istanbuldaki rum, ermeni, yahudi azınlığa kadar hdp bütün sünni-alevi türk şemsiyesi haricindeki kimliklerden oy almaya talip.

dördüncüsü ve belki de en önemlisi de hdp'nin medyada, akademide oldukça güçlü olan cihangir solunun, elitistlerin, liberallerin eliyle toplum önünde güçlü bir pozitif algısının yaratılmasıdır. cnn türk, ntv, habertürk gibi ekranları açtığınızda şirin payzın'ın, ahmet hakan'ın, balçiçek ilter'in her dört konuğundan üçü hdpli veya hdpye yakın isimlerse bu insanların konuşmalarını dinleye dinleye ve suratlarını göre göre de halkın bunlara alışması ve bir kısmının bunlara oy vermesi muhtemeldir. hele ki cnn türk ekranında nerdeyse hergün tartışılan konu açılım süreci ve kürt siyasetidir. hiç şüphesiz bizim ana akım medya ve soros destekli dernek ve kuruluşlar hdp'nin barajı aşması için elinden geleni yapacaktır. aslında hepsinin birer barış sevdalısı olduğu, en demokrat ve ilerici parti oldukları, türkiye'nin akp diktatörlüğünden kurtulması ve akan kanın artık durması için hdp'nin mutlaka mecliste olması gerekliliği gibi argümanların seçim öncesi işlenmesi muhtemeldir. hali hazırda bu kanallar zaten her gün muhakkak canlı yayınlarına bir hdpli vekil veya hdpye yakın bir konuk çıkarmaktadır. hdp barajı geçerse inanıyorum ki bu kanallar da seçim günü flash tv'den farksız olacaktır.

beşincisini ise yazmaya gerek görmüyorum zira asli seçmeninden göreceği destek zaten kesindir. hükümet hdp, imralı, kandil hattına bu kadar muhtaçken ve bölge bilinçli olarak pkk egemenliğine terkedilmişken hdp'nin her seçim aldığı % 5-6'lık oy garantidir ve bölgede hdp tulum çıkaracak, akp'nin ağırlığını da büyük oranda yok edecektir. muhafazakar kürt seçmenin de ilk defa akp'den dönüp hdp'ye yönelmesini bekliyorum. mir mehmet fırat, altan tan gibi isimler ve şeyh said'in yakın akrabaları hdp'den vekil olarak gösterilerek kürtçü cemaat, dernek ve vakıfların da oyu alınacaktır.
beyni olmayan arkadaşlar uzun ama boş yazıyı okuyup inanacak.okumayın özetleyeyim ben chpnin 60 alması gibi bir şey hdpnin barajı geçmesi.

(bkz: siz bi raad)
başlığa ek bilgi olarak eklemek isttiyorum

cumhurbaşkanlığı seçimlerde geçersiz ve katılmayan vatandaş sayısı

17 milyon!
güncel Önemli Başlıklar