bugün

1 kasım seçimlerinde en çok üzüldüğüm hadisedir. yine akp ile hdp flörte başlayacak, yine pkk palazlanacak, yine şehit haberleri gelecek.
iyi kalmamıştır dedirten hadise. yoksa akp tek başına anayasa yapabilecek kapasiteye sahip olacaktı. üzücü bir durumda olsa düştüğümüz durum bu. hdp den medet umar vaziyetteyiz.
7 Haziran'da sosyal medyadan ' töröröstlörü möclüse soktonozz ' diye millete türk milliyetçiliği mavalları okuyan akp'lileri artık bu akşam pek ilgilendirmeyen olaydır sanıyorum. bu konuda sesleri çıkmıyor çevremdeki akp'lilerin.

demek ki derdiniz terörist diye yaftaladığınız o insanların meclise girmesi değil, onların yüzünden tek başınıza iktidarı kaçırma fırsatınızmış. bu akşam tek başınıza iktidarsınız ya oh gerisi mühim değil ikiyüzlülüğüdür bu.
iyi olmuştur önceden baRAJ altıydı yani akp için bir tehdit değildi doğu yol geçen hanına dönmüştü teröristler davul zurna karşılanmışlardı adam yerine konmuştu apo askerin eli kolu valilere bağlanmıştı şimdi hdp akp için bir tehdit şimdi herşey olması gerektiği gibi olmaya başladı.
geçen seçim oyumu mhpye vermiştim bu seçim hdpye verdim özünde ise chpliyim yani hem milliyetçiyim ama dinle fazla bir bağlantım yok.

neden verdim hdpye kolay kolay chp tek başına iktidar olamaz ki türkiyenin akpden öncesinde de cemaatlerce de erbakancada yıllardır dinci kafalarca güdüldüğünü biliyoruz mhpye verdim bir umut yolsuzluk soracaz hesap kitap dedi ama hdpnin içinde olduğu bir koalisyona giremezdi e gel geleim bu çözüm süreci boku oslosu öcalanıda akpden çıkmaydı. onlada koalisyon kursa milliyetçiliğe sığmazdı.
mhp en mantıklı kararı verdi doğru.

ama ben biliyorum ki bu akp yanında kendisinden başka kimseyi istemez. hdp barajı geçmeden önce canım cicimlerdi.
apoyla sözler alınmış verilmiş oslo görüşmeleri yapılmış. bebek katili barış güvercini yapılmaya çalışılmış

ama hdp barajı geçtı vov tu kaka oldu dostluk bitti yıllardır göz yumdukları ayyuka çıkarıldı orduya güveni sarsmışlardı ergenekon vs çuval geçirme olayları ama asker değere bindi akp 180 derece döndü
güya kendilerine komünist diyen ama kürt ırkçısından başka birşey olamayan hdpye de kızmıştım. kendisine komünist diyen bir kitle sırf istediklerini vaad ediyor diye kürtçe eğitim apoyu adam yerine koyma burnunu doğuya sokmama gibi böyle dinci mezhepci bir adama nasıl destek verebilir bu komünizm değil sadece kürtçülüktür doğuda ki kürtlerin bir çoğuda aynı sebeplerden oyunu akpye veriyordu

bu vaadlerin bazıları yerine getirildiği de doğru anayasadan neredeyse türklükte çıkarılıyordu akp tarafından askerin eli koluda bağlandı valilere ama yerine getirilmeyen vaadler de vardı uzatıldı askıya alındı oyalanma taktiği kullanıldı sonuna dayandı akp kürtlerin oyunu alabilme uğruna varabileceği en uç noktaya vardı bundan daha fazlası türk halkının gözünü açardı o yerine getirilmeyen vaadlerde tıkanma noktası oldu akpye destek kesildi hdpye dönüş yapıldı bende bu yüzden verdim hem kürt seçmenin dediklerini yapıyor diye akpnin gücüne güç katmasına sinir oldum hemde akpnin iktidarlığı için bir tehdit oluşurması şimdiye kadar yapılması gereknlerin ama yapılmayanların önünü açtı

yani demek ki neymiş hdpyi biraz yukarı çıkarmak lazımış akpnin kendisine tehtit olarak görebileceği yerlere doğuda oy kaybetmelerine sebep olabilecek hatta olan boyuta baraj altıyken ne güzel oylar direk kendisine aktığı için arıza çıkarmasına gerek kalmıyordu valileri aracılığıyla operasyonu engelleyip iktidarlığının keyfini sürüyordu ama hdp barajı geçip koalisyona kalınca işler tersine döndü yıllardır aslında yapması gerekeni yapmaya başladı sorun olan şimdiye kadar göz yummaları davullu zurnalı karşılamalar orduyu lekelemeler öcalanı adam yerine koymalar falan geçmiş yazılarımdan bellidir akpde en uyuz olduğum konu bu terör meselesi birde din kitap sömürmesiydi. hdpyi baraj üstüne çıkartıp gözüne sokarak birini hallettik diğeri hallolacak gibi değil.
eğer baraj altı kalsaydı mhp de baraj altına girebilirdi. büyük ihtimal 400 vekili geçerdi ak parti.

%34 aldığı 2002 seçimlerinde 2 parti yani dyp ve mhp baraj altında kaldığı için ak parti 363 vekil çıkarmıştı.

illerin tamamında ak parti %180'lik bir artışla baya ilerleyebilirdi ki başkanlık pek de hayal olmazdı denetçi tek mekanizma partilere takılı kalmaktan ülkeyi düşünemeyen beceriksiz chp olurdu.
(bkz: 1 kasım 2015 muhaliflerin götünü yiyim abi çekmesi)