1. .
  çok şekilci insanlarımız var. islam peygamberi hz. muhammed'e, muhammed demek günah, ayıp diyenler var. ismiyle hitap etmek ayıp ve günahsa, hazreti yerine hz(heze) kısaltmasını yazmak ayıp değilmidir.

  hazreti kelimesi arapça sayın demek. 7 harfli bir kelime.

  neden herkes onu kısaltmayı tercih edip "hazreti" yerine "hz." yazıyor. 7 harften mi üşeniyor. bu kadar şekilciysek, ön laflar (sayın, sevgili gibi) hz(heze) nedir birader? koskoca peygambere heze demeye utanmıyormusun?

  not: evet saçmadır bu önerme lakin şekilciğe takanlar kendi saçmalıklarını anlasın maksat.
  5 -12 ... asil en optimist pesimist
 2. .
  (bkz: insanların sınıflandırılması)
  coming soon.
  1 ... bildiginandaval
 3. .
  ayrintidir ama hakli bir sorudur.
  1 -1 ... limon cicegi kolonyasi
 4. .
  evet doğrudur hz yazmamak gerklidir. Ama türkiye'de nasıl sayını sn. diye fln kısaltıyorsak bunu da bu şekilde kısaltmışız. Aslında burda önemli olan durum şudur ki; peygamber efendimiz bizden biri değildir, bunu için bunu belli etmemiz gereklidir ve bunun yolu da belirlenmiştir ki, bu kelime "hazreti" dir. bunu hz olarak kısaltmak yanlıştır ve islam alimler arasında pek de hürmet görmeyen bi kullanım biçimidir. Şu da vardır ki bunu kullanan insan "hz" yi kullanarak eğer hazreti kelimesini kastediyorsa bu da belki bi nebze kabul edilebilir hele ki hiç kullanmayıp asker arkadaşına hitap ediomuş gibi etmekten iidir.
  edit: eksiler için şimdiden tşk ederim... bilgilendirme amaçlı yazılmıştır...
  3 -1 ... perfectman
 5. .
  hz yazmak ayıp değildir. yazı ile okunuşu farklı olduğu için kimse okurken bunu heze muhammed diye okumaz. bu ilkokulda eğitimi verilen bir konudur. kısaltmalar yazıldıkları gibi okunmazlar.

  peygamberimizin adını anarken hazreti kelimesini kullanan kişiler bunu saygı ifadesi olarak kullanır ve bunda bir zorlama yoktur. kullanmayan ya da kullanan kişileri kınamak, yadırgamak yahut ayıplamak kimsenin haddi değildir.

  ha nedir, saygısızlık gibi gelir, -yakınınsa- belki bilmiyordur diye düşünerek uyarırsın "bahsettiğin kişi alemlerin sultanı, rehberimiz, peygamberimiz ismine bir yücelik ekle bence" dersin isterse uyar, hoşuna gitmiyorsa karşındakiyle bu konuda konuşmazsın. ya da tam tersi hazreti muhammed demesi çok içine dokunur, yobaz bulursun konuşmayıverirsin.
  4 ... lilium inter spinas
 6. .
  kime ayıp, muhammed'e ünvanıyla hitap etmedim diye kalbi mi kırıldı. gereksiz tartışmadır.
  1 -3 ... schattenfaust
 7. .
  hastanede muayene de olamaz boyle insanlar;

  - iyi gunler ben muayene olacaktim doktorun odasi nere?
  + gormuyor musun kardesim kapidaki yaziyi?
  - heee goruyom ne olmus?
  + bak orada yaziyor doktor huseyin selvi diye,
  - ha ben o dr ney diyordum. cahilim doktor kusura bakma...

  ne dedin? ha ha bence de...
  3 -2 ... fewzi1907