bugün

mantıkla varılması gayet kolay olan bir sonuçtur. çünkü alevilik hz.ali şehit edildikten sonra ortaya çıkan bir inançtır. hz.ali yaşasa ne bu şekilde bir bölünme olurdu ne de böyle bir bölünmeye müsade ederdi.
"şöyle bir düşündükçe" tarihin her meselesini halleden kafası güzel mübareklerin yeni keşfi.

canımın içi, bin yılı aşkın bir inanç, fraksiyonlarını saysan senin üç satır yazından fazla tutacak bir aşk hali, savaşan devletler, tarihin dönen çarkı, hiç eksilmeyen bir acı...

başlı başına hiç bir inancın, tek başına bir inanç olmadığını bile çözememişsin sen daha, hz. ali alevi değildi diyerek bin yılı aşkın bir problemi mi çözeceksin? bu ucuzluk kimsenin aklına gelmemiş midir sahiden daha önce?

bütün alevileri bizim gibi sunni yapmanın peşinde koşmak yerine, aynı allah'a aynı peygambere, aynı kitaba inanan insanların allah'la kendileri arasındaki ritüel ve anlayış farklılıklarını kabullenebilsek daha makbul olmaz mı?

farklılıkların törpülendiği bir dünyadansa, bir arada yaşayabildiği bir dünya hayali sence de daha güzel değil mi?
Günümüzde alevilik Hz Ali'nin asla tasvip etmeyeceği hurafeleri barındırmaktadır. Mesela en basit örneği kur'an hz. ali ye gelecekti ama yanlışlıkla hz. muhammed'e geldi şeklinde bir felsefeye inanmak. Ya da camide farz olan namazı kılmak yerine cemevlerine gidip, saz eşliğinde cem etmek vs. daha bir sürü anenevi gelenekleri alevilikten deyip dine sokmak oldukça yanlıştır. Eğer Alevilik Hz. Aliyi sevmekse, o halde Hz. Ali'nin yaşamını iyi inceleyip onu rol model almak gerekir.
Bence alevilik ve aleviler bazı inançsız insanların çabuk yönlendirebileceği bir kitle olarak görülmektedir. En basitinden marksist örgütlerin cenazelerini alevilerin cemevlerindeki törenlerden sonra gömmeleri ve alevi kisvesi altında bütün illegal eylemlerini gerçekleştirmelerini örnek gösterebiliriz. Alevilik dinsizlik değildir. Alevilerin yanında dinsizlerin bu kadar yer alıyor olması hiç hayra alemet değildir.
tamamen doğru bir önerme.zira alevi kültürünün hz.ali ye sempati duymasının nedeni onun yaşamış olduğu haksızlıklardır.aleviler kendi yaşadıkları üzerinden doğan bir empati sonucunda hz. aliyi sahiplenmişlerdir.ve kaldı ki alevilik hz.aliden sonra doğmuş bir felsefe olmayıp,geçmişi çok daha eskidir.

(bkz: #4406087)
(bkz: #4406187)
mevlâna'nın mevlevî, hacı bektaş-ı veli'nin bektâşi olmaması gibi bir durumdur. çok ilginç değil mi?
Her ne ararsan kendinde ara Kabe' de, Kudüs' te, Mekke' de, Hac' da değil

benim kabem insandır

şeklindeki iki şiarı kendi yaşam felsefelerinin temeline dahil etmiş alevi anlayışıyla değerlendirildiğinde doğruluğunun şüphe götürmez olduğu görülür.

başka bir komiklik için

(bkz: alevilik ali ve evi kelimelerinin birleşmesinden oluşur)

(bkz: dötü amacının dışında kullanmak zorunda bırakan cümleler)
alevi, hz. ali'nin yandasi, hz. ali'nin yolundan giden oldugu icin, alevilige bok atmaya calisirken amacina ulasamamis ve garip olmayi basaramamis bir onermedir.

zira hz. ali'nin kendi yolundan gitmesi, kendinin taraftari olmasi asil garip olandir.

(bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak).
NAMAZ KILMAYAN KAFiRLERiN NE iŞi OLUR HZ ALiYLE DiYEREK YOBAZCA UZATILACiLECEK ÖNERME.
SEN KADINI 2.SINIF VATANDAŞ YAPIYORSUN ÇARşafı geçiriyorsun müslüman oluyorsun; ben olmuyorum öyle mi?
(bkz: mevlana nın mevlevi olmaması)
(bkz: atatürk)' ün atatürkçü olmaması gibi bir durumdur. tespit sıçacam diye mermer tahribatı yapan bünyelerin müthiş!! başarılarından biri dahadır.
Utanmazların iftirasıdır. Hazreti Ali'yi semah dönerken gören bir Türk Alevi soyundan geliyorum. Ama anca iftira atın... Bu işler böyle...
Nereden bakarsan bak mezhep faşistleri kaynıyor burda. Yavrucuğum hepiniz de müslümansınız sonuçta. Kavga etmesenize birbirinizle. Muhammed bin Abdullah'la Ömer ibn-i hattab da anlaşamıyormuş birbiriyle. Hem de adam koskoca peygamber olduğu hâlde. Ama ikisi de müslüman olduklarını kabul ediyorlardı di mi benim siyaset dahisi kardeşim. 1400 yıl önceki siyasî sebeplerle ayrılık yaşamışsınız. Sırf bu yüzden itikadî nedenlerle birbirinize kâfir deme hakkınız yok. Namaz kılmıyorlar da bilmem ne. Sanki kendisi Kur'an'ın hepsini okuyup da emredici ayetlerin tefsirini çıkarıp bunlara onay vermiş. Sen de biliyorsun ki Kur'an erkek diliyle yazılmış, kadına ikinci sınıf muamelesi yapan bir kitap. Bütün çelişkilere rağmen bu kitaba bağlanmışsın, ama alevinin teki senin gibi inanmadığı için kafir oluyor, öyle mi?
mezhep faşistliği gözünü o kadar kör etmiş ki sadece kendinin Allah yolunda olduğunu zannedip diğerlerine kâfir deyip nefret kusuyorsun. Yapma bunu.

Bu arada paranoyak olanlar için söylüyorum, mezhebini gizleyen bir alevi değilim. Sünnî kökenli, Sünnî adetlerle yetişmiş bir ateistim. iran Şiîleri Sünnîlere düşman olabilir ama bari Türkiye içindeki farklı mezheplerle bir arada yaşamayı öğrenin. Nefret dili kullanmayın amk.
bir sunni'ye göre doğru, bir alevi'ye göre yanlış cümledir.
bunu hiç kimsenin somut olarak kanıtlayamaz, fakat mezhebine inanır.

sünni'lere* göre, hz. ali alevi değildir, islam'ın hak mezheplerinden birine mensuptur.
bir alevi'ye göre ise yanlış cümledir. *
Hz Muhammed'in de sünni olmaması gibidir.

Kişi kendi sünnetini nasıl takip etsin? Kendi izinden nasıl gitsin?

Önemli olan günümüz Müslümanlarının sünni ve alevi olmasıdır. Tabi gerçek anlamda.

Yoksa Alevi ismini veya Sünni ismini parselleyip kendilerinin bu iki hazeratın yolundan gittiğini, başkalarının ise gitmediğini iddia etmekle değil.
isa da zaten hristiyan değildi. O yüzden çokta şeetmemek lazım.
Ne utanmaz insanlar! Ne arlanmaz insanlar! Ne kendini bilmezler var! Ne de kötücül insanlar! Yaz yaz bitmez bu liste!!! Neden böylesiniz siz?... Neden böyle ha? Hz. Ali Alevi değilmiş... Hazreti Ali Alevi değilse benim Alevi Dedesi büyük dedem neden Hazreti Ali için semah dönerdi diyordu? Neden iranlılar kan kardeşimizdir, Hz. Ali de Arapları sevmiyordu, Persler tek din kardeşlerimizdir diyordu? Arap düşmanlığı nereden geldi biz Alevilere? Saçma saçma konuşmayın biraz akıllı olun. Hz. Ali Alevi'dir. Benim Alevi dedem hepsini anlattı. Kendisi Arapları sevmezmiş pek. Ayrıca 'Cemlerde Dem alma' olgusu nereden gelmiştir? "Bir engür tanesini sıktı nuş eyledi, kırk kişi içti huş eyledi!" ne demektir? Gidin bunu araştırın bunu. Boş yapmayın hadi... E ee bu işler böyle...
Hazreti Ali Alevi değilse biz neden semah dönüyoruz? Nasıl Ali yolundayız? Neden cemevine gidiyoruz? Neden namaz kılmıyoruz? Neden Muharrem Orucu tutuyoruz sadece? Neden Perşembe günleri buluşuyoruz da Cuma günü buluşmuyoruz? Hazreti Ali bir Arap ise neden Araplardan nefret ediyoruz? Neden? Neden? Neden? Çünkü cevabı çok basit... Bakın tekrar ve yeniden söylüyorum Hazreti Ali semah dönerdi, Muharrem Orucu tutardı, Arapları sevmez, iran'ı ve Persleri çok severdi... Ayrıca Kaması Sağlam, Zülfikar-ı Kalın Şah-ı Merdan Ali efendimiz bir bağlama virtüözüydü! Siz kabul etmeseniz de... Gerçekler böyle... Bu işler böyle...