1. 1.
  mantıkla varılması gayet kolay olan bir sonuçtur. çünkü alevilik hz.ali şehit edildikten sonra ortaya çıkan bir inançtır. hz.ali yaşasa ne bu şekilde bir bölünme olurdu ne de böyle bir bölünmeye müsade ederdi.
  6 ... artuimen
 2. 2.
  "şöyle bir düşündükçe" tarihin her meselesini halleden kafası güzel mübareklerin yeni keşfi.

  canımın içi, bin yılı aşkın bir inanç, fraksiyonlarını saysan senin üç satır yazından fazla tutacak bir aşk hali, savaşan devletler, tarihin dönen çarkı, hiç eksilmeyen bir acı...

  başlı başına hiç bir inancın, tek başına bir inanç olmadığını bile çözememişsin sen daha, hz. ali alevi değildi diyerek bin yılı aşkın bir problemi mi çözeceksin? bu ucuzluk kimsenin aklına gelmemiş midir sahiden daha önce?

  bütün alevileri bizim gibi sunni yapmanın peşinde koşmak yerine, aynı allah'a aynı peygambere, aynı kitaba inanan insanların allah'la kendileri arasındaki ritüel ve anlayış farklılıklarını kabullenebilsek daha makbul olmaz mı?

  farklılıkların törpülendiği bir dünyadansa, bir arada yaşayabildiği bir dünya hayali sence de daha güzel değil mi?
  4 ... nevai
 3. 3.
  Günümüzde alevilik Hz Ali'nin asla tasvip etmeyeceği hurafeleri barındırmaktadır. Mesela en basit örneği kur'an hz. ali ye gelecekti ama yanlışlıkla hz. muhammed'e geldi şeklinde bir felsefeye inanmak. Ya da camide farz olan namazı kılmak yerine cemevlerine gidip, saz eşliğinde cem etmek vs. daha bir sürü anenevi gelenekleri alevilikten deyip dine sokmak oldukça yanlıştır. Eğer Alevilik Hz. Aliyi sevmekse, o halde Hz. Ali'nin yaşamını iyi inceleyip onu rol model almak gerekir.
  Bence alevilik ve aleviler bazı inançsız insanların çabuk yönlendirebileceği bir kitle olarak görülmektedir. En basitinden marksist örgütlerin cenazelerini alevilerin cemevlerindeki törenlerden sonra gömmeleri ve alevi kisvesi altında bütün illegal eylemlerini gerçekleştirmelerini örnek gösterebiliriz. Alevilik dinsizlik değildir. Alevilerin yanında dinsizlerin bu kadar yer alıyor olması hiç hayra alemet değildir.
  2 -2 ... mertce
 4. 4.
  tamamen doğru bir önerme.zira alevi kültürünün hz.ali ye sempati duymasının nedeni onun yaşamış olduğu haksızlıklardır.aleviler kendi yaşadıkları üzerinden doğan bir empati sonucunda hz. aliyi sahiplenmişlerdir.ve kaldı ki alevilik hz.aliden sonra doğmuş bir felsefe olmayıp,geçmişi çok daha eskidir.

  (bkz: #4406087)
  (bkz: #4406187)
  2 ... akustikmolotof
 5. 5.
  mevlâna'nın mevlevî, hacı bektaş-ı veli'nin bektâşi olmaması gibi bir durumdur. çok ilginç değil mi?
  2 -1 ... kitapkurdu
 6. 6.
  Her ne ararsan kendinde ara Kabe' de, Kudüs' te, Mekke' de, Hac' da değil

  benim kabem insandır

  şeklindeki iki şiarı kendi yaşam felsefelerinin temeline dahil etmiş alevi anlayışıyla değerlendirildiğinde doğruluğunun şüphe götürmez olduğu görülür.

  başka bir komiklik için

  (bkz: alevilik ali ve evi kelimelerinin birleşmesinden oluşur)

  (bkz: dötü amacının dışında kullanmak zorunda bırakan cümleler)
  ... akustikmolotof
 7. 7.
  alevi, hz. ali'nin yandasi, hz. ali'nin yolundan giden oldugu icin, alevilige bok atmaya calisirken amacina ulasamamis ve garip olmayi basaramamis bir onermedir.

  zira hz. ali'nin kendi yolundan gitmesi, kendinin taraftari olmasi asil garip olandir.

  (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak).
  3 -1 ... kopush
 8. 8.
  NAMAZ KILMAYAN KAFiRLERiN NE iŞi OLUR HZ ALiYLE DiYEREK YOBAZCA UZATILACiLECEK ÖNERME.
  SEN KADINI 2.SINIF VATANDAŞ YAPIYORSUN ÇARşafı geçiriyorsun müslüman oluyorsun; ben olmuyorum öyle mi?
  1 -1 ... selim pusat
 9. 9.
  (bkz: mevlana nın mevlevi olmaması)
  -1 ... suicidal imbecile
 10. 10.
  (bkz: atatürk)' ün atatürkçü olmaması gibi bir durumdur. tespit sıçacam diye mermer tahribatı yapan bünyelerin müthiş!! başarılarından biri dahadır.
  1 ... bedevix