1. 1.
  son bir kaç gündür Niğde'nin çiftehan ilçesinin kaplıcalarında toplanan ve sayıları (bizzat kendi gözlerimle gördüğüm) oldukça kalabalık(100'lerce) olan, küçükten büyüğe sakallı takkeli ve karaçarşaflı olan gruptur. önemli detay türkiye'nin her ilinden müridlerinin olduğudur. Çiftehan kaplıcalarını seçme nedenleri bölgenin coğrafik konumu bakımından oldukça sessiz ve toplanmaya müsait bir yer olduğudur. Toplanmanın ilk saatlerinde bölge halkı neler olup bittiğini anlamamıştır. Kısa bir zamandan sonra asıl amaçlarının ne olduğu gayet belli olmuştur.

  kaplıcaların olduğu yerde haznevi tarikatı'na bağlı olan bir gence kim ve ne olduklarını, ne amaçla toplandıklarını sorduğumda bana hiç çekinmeden her şeyi anlatmıştır.

  hatta söylediklerinden bazıları şu şekildedir:

  + buraya izmit'ten şeyhimizi görmeye geldik, şeyhimiz muhammed muta suriye'den geldi. burada bir kaç gün kalıp adana'ya geçeceğiz ve bu gece önemli kararlar alınacak. neymiş bu alacağınız kararlar diye sorduğumda daha çok mürid toplayıp özellikle doğu illerinde daha çok etkin olup suriye ve türkiye (güneydoğu anadolu bölgesi) de islami bir yapılaşmaya gidilmesi demiştir.

  böyle bir diyalog'un ardından durumun ne kadar önemli olduğunu anlayıp daha çok tedirgin olduğumu belli etmeden hemen oradan uzaklaştım.

  Daha sonra araştırdığım bilglere göre heznevi tarikatı'yla ilgili bir çok bilgiyi internetten bulma şansnım oldu.

  kimdir bu heznevi tarikatı:

  nakşibendi tarikatının bir çeşit alt tarikatıdır. Tarikatın merkezi Suriye'dedir ancak Türkiye'de yaklaşık 100 bin kadar müridi bulunmaktadır. Özellikle örgütün Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından ve Hizbullah'a vurulan ağır darbeden sonra, bölgede boşluk bulduğu ve yapılandığı bilinmektedir. Özellikle güneydoğu (mardin) illerinde çok fazla taraftarı olan heznevi tarikatının lideri şeyh muhammed muta adında biridir.
  3 ... gezenadam
 2. 2.
  ismini ilerleyen günlerde daha çok duyacağımız suriye'den ithal tarikat. oy uğruna fetö ve pkk ile iş tutmuş akp'nin adalet bakanının ellerini öpmesiyle şimdiden baş belası olacakları belli olmuştur bile.

  (bkz: cemaat tarikat denen şeyin bok olduğunu görememek)
  2 ... acele etme papaz efendi
 3. 3.
  Sağlık Süleymancılara adalette bunlaramı verilecek acaba?bari ulaştırmayı verin uçtu kaçtı işleri çok olur tarikatlarda.
  ... kalahari 1