1. 1.
  musevi olan Hazar Türklerinin kurduğu imparatorluktur.
  4 ... fehimsiz ekmek
 2. 2.
  musevi olma hikayeleri şöyle rivayet edilir.

  bulan kağan zamanında bu devleti kendi dinlerine davet için araplar ve doğu romalılar davetler, hediyeler ve elçiler yolladılar. çünkü kağan manevi yönlere önem veren bilge bir kağandı. bunun üzerine kağan bir tane de musevi din adamı çağırtmıştır. onlar da sırasıyla kendi dinlerinin inceliklerini ve ihtişamlarını anlatmağa tutuştular.
  her bir misyoner diğerinin fikirlerini çürüttüğünden ortak bir karara varılamadı. kağan bunu görünce dedi ki: "Evinize gidin, ama üçüncü gün bana geri dönün.."

  Üçüncü gün kağan bilgeleri çağırtıp onlara dedi ki: "Aranızda konuşun ve tartışın ve bana hangi dinin daha iyi olduğunu açıkça söyleyin." Aralarında tartışmaya başladılar ve bir sonuca varamadılar ta ki bulan kağan Hıristiyan rahibe sordu:

  "Ne düşünüyorsun? Yahudilerin ve Müslümanların dinleri arasında hangisi tercih edilmeli?" Rahip cevapladı:

  "israiloğullarının dinleri Müslümanlarınkinden daha iyidir."

  kağan ardından kadıya sordu: "Sen ne dersin? israiloğullarının dinleri mi yoksa Hristiyanlarınki mi tercih edilmeli?" Kadı cevapladı: "israiloğullarının dinleri tercih edilmeli."

  Bunun üzerine kağan: "Eğer öyleyse, ikiniz de kendi ağzınızla israiloğullarının dininin daha iyi olduğunu söylediniz, bu nedenle, Tanrı'nın rahmeti ve Kadiri Mutlak'ın gücüyle israil'in dinini seçiyorum, bu ibrahim'in dinidir. Eğer, kendisine güvendiğim ve kanatlarının gölgesine sığındığım Tanrı yardım ederse sizin söz verdiğiniz para, altın ve gümüşü çalışmadan O verebilir. Siz ise şimdi topraklarınıza barış içinde gidin."

  kaynak: (bkz: hazar mektuplaşmaları)

  böylece hazar kağanlığı tarihteki ender musevi devletlerden biri oldu. bugün avrupa, önasya, rusya'daki aşkinaz musevilerin ataları hazar türkleridir.
  ... ersin ozbukey
 3. 3.
  türkiye ve israil'in tarih eğitiminde ısrarla görmezden geldiği bir imparatorluk. iki ülkede de bu konu yüzeysel olarak geçiştirilir. nedeni şu duruma dayansa gerek:

  yahudilerin üstün ırk olduğu gerçeği
  2 ... dalgamaya
 4. 4.
  Tarihteki güçlü türk imparatorluklarindan biri. Yapilan arastirmalar Avrupa yahudilerinin atalari, yani dolayisyla siyonizmin ve iluminatiyi kuranlarin atalari olduklarina isaret etmektedir.
  ... cavaceylan
 5. 5.
  850 yılında toprak büyüklüğü 3 milyon kilometrekareye ulaşmış devlet.
  -1 ... yarbay podolski
 6. 6.
  Aslına bakarsanız bir "imparatorluk" olarak nitelendirilecek bir rol oynamamıştır bölgede lakin varlık gösterdiği süre içinde idil-ural, kuzey kafkasya bölgelerinde ciddi bir güç olduğu ve çevresindeki devletlere karşı, roma ve sâsâniler dahil olmak üzere, bir denge ve kutup yaratabildiği aşikârdır. Bilhassa doğu-batı eksenli, Rusya'dan sibirya'ya uzanan kürk yolu ile iskandinav'dan başlayıp derbent üzerinden ortadoğu'ya inen kuzey-güney eksenli ticaret yolunun kesişim noktalarında bulunması, hazar devletinin ciddi bir ekonomik güç sahibi olmasını sağlamış ve bu ekonomik güç, devlete ciddi bir refah seviyesi kazandırmıştır.
  ... seryoja
 7. 7.
  hazar imparatorluğu kral -hükümdar ve hanedanının tabi diğer yöneticilerin ve egemen sınıfın arkasından halkın bir bölümünün yahudilik dinini benimsemesi ile ((musevi değil ,musevilik osmanlı dönmine aittir 17.yüzyıl,arapçadan gelmiştir ,arapça'da yahudiliğin karşıt değildir.(musawi)) hazar imparatorluğunun resmi dini olmuştur. ne kadar inançlı vardı ne kadarı gök tanrı inancını bıraktı bilinmiyor.

  hazar ismi de muallakta ya arapça hadar ,huzur kelimesinden geldiğini bununda yahudiliğe geçiş sonrası arapların (halife osman devri) saldırılarına maruz kalması fakat arapların islamlaştırma çabalarının halkın islamı istememesi yüzünden burasını alamamamızın nedeni yahudilik değil kralın adil huzurlu yönetimidir hadar -huzur hazar ülkesidir denilmesinden gelmesidir . bana göre biraz söylence gibi.

  bence kaz'dan türeme hazarlar türkler ve atalarının çoğu iskit-saka ön türkleri 8. yüzyıla girerken gök tanrı dinine en bağlı kavimdi hazarlar adalarıda kaz'dan (çok gezen anlamına da geliyormuş kaz sözcüğü ),siberya-yakut türkçesinde tam xaas ,gök tanrının adlarından biri betimlenmesi, ayrıca iskitlerde de (saka ön türkleri) çok kutsal bir ad ,kaşkari'ye görede alper tunga'nın kızının ismi ,gök türk bodundan geldikleri söylense de yanlıştır çünkü 6.yüzyılda hazarlar için türk denmeye başlanıyor ,hemen hemen gök türk kağanlığı kurulduktan hemen sonra ms. 580-590 civarı bizans kaynaklarında hazarlara türk denmeye başlıyor ,yani hazarların gök türk bodununa dahil olması imkansız. ama ilk türk yakıştırması yapılan kavimlerden (daha devlet aşamasına kurmamışlardı ) ,ben 7.yüzyıl öncesi tam isimlerini bulamadım. ama kaz'dan türemesi en doğru bilgidir çünkü ata iskittir..

  yahudiliğe geçiş hazarların kültürünü bozdu türklükten uzaklaştılar gök tanrı,tenji inancını unuttular yahudilikte islam gibidir yahudiliğe fazla ulus geçmemiştir ama geçenler kısa zamanda aynı islam gibi kendi kimliklerini yitirir, ata kültürlerini unuturlar dilleri ibranileşir isimler ibrani isimleri olmaya başlar din ana unsur olur ki tenji inancında bu yoktur ve artık yahudisindir ,bakın islamın girdiği yerlere bilhassa ön asya ,afrika,balkanlar . hazar türkleride artık yahudilerdir bugünkü doğu avrupa ve rusya yahudilerinin çoğu dönüşmeden gelmektedir .
  fazla övünmeye gerek yok üzülmek lazım koca türk bodunu artık yahudidir hazar'da türk değil yahudi devleti idi.

  maalesef tenji'nin betimlemesinin ismini alan bu devlet ve halkı ?????? ..
  ... gercekler devrimcidir
 8. 8.
  Bu devletin yıkılması ile talkan katliamı meydana gelmiştir. Hazarlar halife Ömer dönemindeki Müslüman akınlarını iyi kestiler ama yıkılınca maalesef orta Asya da türkler meydana gelen siyasi boşluk sebebi ile kolay yem haline geldiler.
  ... benimhalaumudumvar