1. 1.
  musevi olan Hazar Türklerinin kurduğu imparatorluktur.
  2 ... fehimsiz ekmek
 2. 2.
  musevi olma hikayeleri şöyle rivayet edilir.

  bulan kağan zamanında bu devleti kendi dinlerine davet için araplar ve doğu romalılar davetler, hediyeler ve elçiler yolladılar. çünkü kağan manevi yönlere önem veren bilge bir kağandı. bunun üzerine kağan bir tane de musevi din adamı çağırtmıştır. onlar da sırasıyla kendi dinlerinin inceliklerini ve ihtişamlarını anlatmağa tutuştular.
  her bir misyoner diğerinin fikirlerini çürüttüğünden ortak bir karara varılamadı. kağan bunu görünce dedi ki: "Evinize gidin, ama üçüncü gün bana geri dönün.."

  Üçüncü gün kağan bilgeleri çağırtıp onlara dedi ki: "Aranızda konuşun ve tartışın ve bana hangi dinin daha iyi olduğunu açıkça söyleyin." Aralarında tartışmaya başladılar ve bir sonuca varamadılar ta ki bulan kağan Hıristiyan rahibe sordu:

  "Ne düşünüyorsun? Yahudilerin ve Müslümanların dinleri arasında hangisi tercih edilmeli?" Rahip cevapladı:

  "israiloğullarının dinleri Müslümanlarınkinden daha iyidir."

  kağan ardından kadıya sordu: "Sen ne dersin? israiloğullarının dinleri mi yoksa Hristiyanlarınki mi tercih edilmeli?" Kadı cevapladı: "israiloğullarının dinleri tercih edilmeli."

  Bunun üzerine kağan: "Eğer öyleyse, ikiniz de kendi ağzınızla israiloğullarının dininin daha iyi olduğunu söylediniz, bu nedenle, Tanrı'nın rahmeti ve Kadiri Mutlak'ın gücüyle israil'in dinini seçiyorum, bu ibrahim'in dinidir. Eğer, kendisine güvendiğim ve kanatlarının gölgesine sığındığım Tanrı yardım ederse sizin söz verdiğiniz para, altın ve gümüşü çalışmadan O verebilir. Siz ise şimdi topraklarınıza barış içinde gidin."

  kaynak: (bkz: hazar mektuplaşmaları)

  böylece hazar kağanlığı tarihteki ender musevi devletlerden biri oldu. bugün avrupa, önasya, rusya'daki aşkinaz musevilerin ataları hazar türkleridir.
  ... ersin ozbukey
 3. 3.
  türkiye ve israil'in tarih eğitiminde ısrarla görmezden geldiği bir imparatorluk. iki ülkede de bu konu yüzeysel olarak geçiştirilir. nedeni şu duruma dayansa gerek:

  yahudilerin üstün ırk olduğu gerçeği
  1 ... dalgamaya
 4. 4.
  Tarihteki güçlü türk imparatorluklarindan biri. Yapilan arastirmalar Avrupa yahudilerinin atalari, yani dolayisyla siyonizmin ve iluminatiyi kuranlarin atalari olduklarina isaret etmektedir.
  ... cavaceylan