bugün

(bkz: insanların para karşılığı satılması)
*
(bkz: kasap)
sokaktan yavru kedi alıp beslemek satın almaktan daha yeğ tutulmuştur her daim.
eski romada mallar ikiye ayrildi res mancipi ve res nec mancipi mallar.
hayvanlarda bu ayrima tabi tutulmuşlardi. bir nebze degerli olanlar res mancipi oluyor ve kıymete biniyorlardı.
ne acıdır ki kölelerde kıymetli bir hayvanla aynı hukuki değere sahipti.

eskiden aynı paraya bir fino ustunede iki kole alırdık, dimi justinianus?
(bkz: devir degisti)
saçmalığın daniskası.
bilmemkaç yüz euro'lar verip satın aldığın iran kedisi, sokaktaki güzelim minik tekirden daha mı kedi?
entry başlığını okuyunca, insanın hüzünlendiği fakat yaklaşık üç saniye sonra, neden hüzünlendiğine anlam veremediğin durum. Hayvanların dünyada bulunma sebepleri, bizim onlardan faydalanmamız "yemek-içmek-giyinmek" olmasından ötürü gayet normal olan durum. Satılmasa nasıl olurdu merak etmeden de geçemiyorum, kendimiz mi tutacaktık ineği, tavuğu.
bedava mı dağıtılıcaktı... e yani...
halen daha önüne geçilemiyor ya ben ona yanıyorum.
hergun yedigi etin sahibiyle yuz yuze gelince insanin aklina gelen soz. evet satin alinan bu hayvanlarin hisleri, zekalari,zevkleri vardir. kisacasi senden benden pek bir farki yoktur. ama kasaptan alirken ya da doneri gotururken bunlari insan dusunmez. illa kontak kuracak, hayvanin gozundeki yasi gorecektir ki anlasin. bu eylemin bir ust versiyonu insan alip yemektir, ki aslinda ust demeye bile dilim varmaz.
lidyalılardan önce hayvan takasının buğday karşılığında yapilmasından dolayı tartışmalara zemin oluşturmayan mesele.
(bkz: para icat oldu mertlik bozuldu)
(bkz: para karsiligi satmak)
(bkz: anlatim bozuklugu)
(bkz: hayvan pezevenkligi)
buğdayla takas mı yapılsaydı? şeklinde cevaplanası sorudur.
(bkz: ruhun parayla satilması)
"insan beynini kullanan politik bir hayvandır"
(bkz: başlık parası)
hayvanların para karşılığı bakılmak amacıyla satılması hayvanların para karşılığı başka amaçlarla sapık ötesi insanlara satılmasından iyidir.bu ticari amaçlı olabilir ama bu olaya sadece bu açıdan bakmamak gerek.şöyleki sen aldığın hayvanın karnını doyururken senin hayvanı aldığın şahıslarda o parayla evde ki çocuklarının karnını doyuruyor.
iNSANLARIN PARA KARŞIĞI MAL GiBi SATILMASINDAN SONRA KENDi SAHSiYETiM TARAFINDAN YADIRGANMAYAN BiR DURUMUR.
vejeteryan serzenişidir hayır rakının yanında illa ki o canım balıklara neden kıyarlar ki tarator yiyiniz efenim balıklar akvaryumda dursun konuşun onlarla ekmek, patates vb. doğal yemlerle besleyin sevin onları sayın onları
(bkz: kurban bayramı)
(bkz: kurban pazarı)
bahsi geçen hayvanlar kamyon bazında yüklü bir şekilde satılıyorsa çek veya senetle de alışveriş yapılabilir. hatta pos makinası varsa kredi kartından da çektirilebilir.
o da bişey mi
(bkz: kadınların para karşılığı satılması)
(bkz: vatanin para karşılığı satılması)
(bkz: şeref ve haysiyetin para karşılığı satılması)
eskiden insanlar para karşılığı satılırdı. adına köle derdik. o bize bakardı.
şimdi hayvan alıyoruz parayla, biz ona bakıyoruz. ama ortak bir bokta var, para.
bir canlıya para karşılığında sahip olmak ne kadar utanç verici. bu işten servet kazananlar var, kınıyorum.
hüzünlendim mevzuyu iyice bi tanımliyim ben;
bakkaldan sigara almakla aynı şey. ama tek fark aldığın sigarada can yoktur. ama hayvan bir can taşır.