bugün

(bkz: kişi kendinden bilir işi)
http://www.youtube.com/watch?v=4cY1nX1OGzY

yalan olduğu gerçektir. insan kendi soyunu tüketiyorsa hayvanlar insandan daha zekidir.
insanı hayvandan ayıran özellik düşünebilmek değil, özeleştiri yapmaktır.
doğuştan gelen ve hayvanın zaten doğasında olan eylemleri yapıyor olması onun düşünebildiği anlamına gelmez.

Köpeklerin otur deyin oturması tamamıyla ödül beklentisidir. Bir çok köpek bunun uğrunda bir çok şeyi öğrenebilir öğrenme kabiliyeti vardır çünkü ancak bu yinede onun düşünebildiği anlamına gelmemektedir.

Canınız yandığında ağlamak için düşünüyor musunuz? Ya da mutlu olduğunuzda gülmek için düşündüğünüz oluyor mu? düşünmek farklı bir kavram. Kedi doğar doğmaz daha gözleri bile açılmamışken annesinin memesini düşündüğü için mi buluyor? bu onda yüklü geliyor zaten hani aldığın pc de işletim sistemin yüklü olması gibi düşün.

düdük: ha şunu diyebilirsin mesela bende yaklaşık 10 yıldır kedi besliyorum. kedinin karnının acıkması ve yanına gelip bana mama ver artık diye sürtünmesi onun "ya canım şunu istedi gidip alayım yiyeyim bari" gibi bir düşünce içerisine girip gerçekleştirdiği eylem değildir. mamanın nereden geldiğini bildiği için direk sana gelir bunu belli eder. içgüdüsel bir olaydır yani. acıktığı için yapar bunu. acıktığını düşündüğü için değil.
korku, yaşama, üreme iç güdüsü, kurallara uyma gibi refleksel davranışları düşünmek olarak algılayınca doğru olan yalandır.
oysa düşünmek fikir üretmektir, şüphe etmek, sorgulamaktır ve bazen başkaldırmaktır...

hayvanlar düşünmez evet. insanlar düşünür. ama hepsi değil. çünkü kimisi özgürlüğünü dogmalarla kısıtlamıştır, o yüzden özgür düşünemez. oysa düşünce tutsaklığı kabul etmez...
yalan değildir. hayvanlar düşünerek değil içgüdüleri ile hareket eder. aklın olduğu yerde fikir var mı dır tartışılır. sinekler ayaklarını kafalarının önünde birleştirip birbirine sürttüklerinde düşünüyormuş-plan yapıyormuş havası verseler de oyle birşey yoktur. sonuncu espriydi güldükten sonra dağılabilirsiniz.
güncel Önemli Başlıklar