1. 1.
  Ceza sistemine göre eğer öldürülen hayvanı sahiplenmişseniz, sizin kendinizin beslediği hayvansa ve zarar veren(ler) varsa anca cezai yaptırım yapılıyor. (para cezası falan yani hapis biraz zor.) sokak hayvanları sahipsiz kabul edilip kim onlara ne yaparsa yapsın çok önemsenmediği, yasa olarak da bununla ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu durum ciddi manada üzücüdür. Yasa çıkarılacağı defalarca söylenmesine rağmen çıkarılmamıştır. Ankara'daki 16 köpeğin zehirlenmesi ardından kütahya'da da 10 köpek zehirlendirilerek öldürülmüştür. Bunun da bir cinayet olduğu unutulmamalıdır. insanlar bu tip şeyleri nasıl yapıyor hala da anlamış değilim. Yasa çıkarmayan sistem de en az onlar kadar suçludur. En kısa zamanda yasa çıkması temennisiyle. Bir gün bir köpeğin gözlerine baksınlar ve o masumiyeti anlasınlar, o duyguyu yaşasınlar temennisiyle. Üşüyen bir köpek gördünüz mü bilmiyorum. Gözlerine iyice bakın. Hissetmelisiniz.
  2 -1 ... ya o degil de
 2. 2.
  sistem nasıl bir yasa çıkaracak?

  sokak hayvanlarına zarar veren x ila y süre hapisle cezalandırılır diye mi?

  e bu suç şikayete bağlı olursa, yalnızca hayvanın sahibinin böyle bir hakkı olur.

  yok şikayete bağlı olmazsa bu durumda hayvan sahibi kişilerin de ottan boktan sorumluluğu doğar.

  adamın köpeği tasmasından çıkar bir kedi parçalar, al sana sorumluluk.

  yok bunu ihmal olarak nitelendirip ceza vermez iseniz, hayvanı hayvanla öldürecek kişilere karşı bir kanun boşluğu oluşturursunuz.

  bir de bunun etik tartışmaları var. avcılık diye bir şey var, sokak hayvanlarıyla ilgili bir yaptırımın kapsamı ne olacak? ormanda vurulan bir tavşan ile şehirde vurulan bir köpeği neye göre kıyaslayıp bir tanesine üstünlük vereceğiz?

  hadi avcılığı da yasakladık, e bu durumda vejeteryan yaklaşımın savunduğu şeyi yabana atıp, çiftlikteki hayvan ölsün, başıboş hayvan ölmesin, onun hakkı saklı deme konumuna geliyoruz.

  bununla birlikte medeni kanuna da bir ara form getirmek gerekir hayvanları tanımlamak için. kişi ve eşya gibi, hatları çok keskin sınırları olan bir kavram üretmek lazım ki halihazırda yok.

  hadi bunu da yaptık, arabayla giderken cama yapışıp ölen sinekleri nereye sokacağız?

  işler göründüğü gibi olmaz her zaman. bir yasa çıkararak her şeyi çözme fikri yüzeysellikten gelir.

  detayına inince sıkıntılı bir meseledir.
  ... raduyev