bugün

Gitmeyin, para kazanadırmayın.

Bir hayvanet bahçelerine, iki sirklere.
müdürseniz tubitak'a başkan seçilmenizle sonuçlanabilir. yani hayvanat bahçeleri önemli.
Hayvanların hayatlarındaki tek gaye kendilerini sergilemekmişçesine kafeslere kapatılıp insanlara sunulduğu yer.

--spoiler--

görsel

Dünya'nın en yalnız fili Hanako 69 yaşında Japonya'da tıkılı kaldığı beton bir yerde yalnızlık ve mutsuzluk içinde öldü. Fotoğraftaki küçük kızın ve Hanako'nun yüz ifadelerindeki tezatlığın yarattığı etki o kadar güçlü ki. işin ironik kısmı ise Hanako'nun Tayland'ın iyi niyet elçisi olarak Japonya'ya gönderdiği bir armağan olması. Bu iyi niyet sizin de gözlerinizi yaşartmıyor mu? Onu sen öldürdün, ben öldürdüm, bizim gibi "başka hayatımda ne zaman görücem" diyen insanlar öldürdü. iyi para getiriyor diye çıkışına izin de verilmedi çünkü. Herkesin "sevgisini" kazanırken kendi yalnızlığına mahkum edildi bu hayvan.

--spoiler--

Hayvanat bahçeleri insanların hayvanlardan daha üstün olduğu ve onlara istedikleri zaman istediklerini yapabilecekleri algısını yaratan bir yer. Çocuk yaşta bu algıyla büyüyen kimse de büyüdüğü zaman sorgulamıyor ki en kötüsü de bu zaten. Kısır döngü aynen devam ediyor. Hele hayvanat bahçelerine düzenlenen okul gezileri gördükçe hepten umudum kayboluyor. Hepimizi meteor yesin de kurtulalım aşamasına kadar gidiyorum kafamda.

Gitme, götürme, şikayet et. öğrencilerin, yakınların ve çevrendeki bu algıyı yık.
15 yıldan fazla gitmedim. Ankara'da yok zaten.
Çocukken çok sevilen büyüyünce can sıkan bir yer...
Her zaman sevilir ama bulunmaz.
güncel Önemli Başlıklar