bugün

georgre orwell'in hayvan çiftliği'ndeki en çarpıcı hayvan karakteridir.

işçi sınıfını temsil eder. cahil işçi sınıfını temsil eder. çalışmayı öyle benimsemiş ve kabul etmiş ki, dava ne olursa olsun kabul edecek, sadece çalışacaktır. güçlüdür, karakterlidir. ancak sorgulamayandır, saftır. çok duygusal ve düçşüncelidir. kafası ağır çalışır ama samimidir.

yel değirmeni yapımında, ağıl savaşı'nda, yel değirmeni savaşı'nda en büyük görevleri üstlenmiştir. çiftliğin en güçlü hayvanıdır. yel değirmeni savaşında aldığı yaralardan ötürü bitkin düşer. birgün yine çalışırken düşüverir yere.

napoleon (lider domuz) herkesi kandırarak boxer'ı hastaneye bakıma göndereceğini söyler ama, aslında onu mezbahaneye gönderiyordur. bunu fark eden hayvanlar, boxer ın ölümünden sonra yine propaganda bakanı misyonlu squealer tarafından öyle bir kandırılırlar ki, boxer ın ölümüne yeterince üzülemez ya da kızamaazlar.
Ölümünü okuduğumda gözlerimin dolduğu karakter.Tuhaf gelmişti bana.Bir de kafamda bir boxer hayali vardı benim. çalışkan, güzel bir at.Çok üzülmüştüm çok.
Ölümüyle yasa boğan kitap karakteridir.
Ölürken kalbimin ağırlığını hissettiğim karakter. Bilgisiz ve çalışkan, iyi niyetli ve idealist. "Napolyon yoldaş ne derse doğrudur." ve "Daha çok çalışırım." Replikleriyle bilinir. Gerçekten de en çok o çalışmış ama hastalandığı zaman da piç Napolyon onu at kasabına göndermiştir ve hayvanlar onun hastalıktan öldüğüne inanmışlardır, squealer sağolsun. Dünyanın düzenini öyle yansıtmış ki bu kitap, yaşamdan soğudum.
emekçi bir kardeşimizdi, janti bir attı.