bugün

türkiyeye 3-5 gömlek fazla bir insandı, 2020 yılını ve 2021 orman felaketlerini görmediği için şanslı sayılabilir.
tema'nın kurucu onursal başkanı ve toprak dedemiz sayın hayrettin karaca hayata veda etti. yalova'nın koca çınarı, dünyayı güzelleştirmek için var gücüyle mücadele eden (bkz: toprak dede) mekanın cennet olsun
Duyar nedir, emek nedir, taşın altına el koymak nedir, " insan" kime denir gibi soruların karşılığı hayrettin karaca'dır.

Ömrünü, enerjisini adadığı toprak, umarım onu en iyi şekilde ağırlar.
Huzurla uyu güzel adam!
Allah rahmet eylesin.
görsel

"Ben çok üzüldüm bugün. Çok büyük bir arkadaşımı kaybettim. Bundan dolayı hâlâ içim yanıyor. Çok ağladım bugün, çok...

Türk milleti sağ olsun..."

muazzez ilmiye çığ.
Yaşarken bir şeylere dokunmak, hayatı boşa yaşamamak.
Ölüm mutlak. Ama böyle yaşamda bir nokta değil.
Allah rahmet eylesin.
Türkiye'de çevreye önem veren birkaç kişiden biri.
Tema vakfı kurucusu güzel insan...

Herkes bir gün toprağa karışıyor. mekanın cennet, olsun...
Allah rahmet eylesin.
mekanı cennet olsun.
bugün 97 yaşında vefat eden TEMA Vakfı'nın kurucusu.

https://www.haberturk.com...-yasamini-yitirdi-2560358
birleşmiş milletler tarafından "orman kahramanı" ünvanı verilen toprak dede...
görsel

vefatını üzüntüyle öğrendim.
allah gani gani rahmet eylesin, ruhu şad olsun...

97 yaşında, asırlık çınardı toprak dede...

türkiye'nin 1 numaralı sanayicisi (bkz: karaca), en zengin kişisi olmak yerine o kendini doğaya, toprağa, ağaca, ormana adamayı seçti.
tema vakfını kurdu.

kurduğu vakıf sayesinde kendisiyle tanışma şansım oldu, bu yüzden fevkalade mutluyum. ayrıca kendisi ile yalova'daki karaca arboretumu'nda da görüşme şansım olmuştu.
hayrettin karaca'nın kendi kişisel gayretleri ile oluşturduğu ve 15 bine yakın türe ev sahipliği yapan bu arboretum dünyaca tanınan bir merkezdir.
ayrıca ülkemizin kıyamet sonrası tohum deposudur. yani son derece stratejik yerli ve milli bir yer.

ola ki bir felaket durumunda tohumlarımızın, bitkilerimizin yok olması durumunda toprak dedemiz bunu da düşünmüş ve bu arboretumda bir tohum-gen merkezi oluşturmuştur.
siyasetçilerimiz, ilgili bakanlıklarımız ve kurumlarımız ayakta uyuyup malı götürürken hayrettin karaca bütün ömrünü ve servetini adeta bir vatan savunması olan bu işlere harcamıştır...

türkiye cumhuriyeti'nin yetiştirdiği kıymetli ve büyük bir vatan evladıydı.

hani hep "birileri var..." deriz ya, işte onlardan biriydi toprak dede...

ülkemiz bugün çok sevilen, çok değerli bir insanını kaybetti. hayrettin karaca her ne kadar 97 yaşında da olsa böyle insanların vefat etmesi insanı üzüyor.
kötüler yaşarken iyi insanların ölmesi de bu dünyanın adaletsizliği işte.

kurduğun tema vakfı cumhuriyetin çocukları tarafından yaşatılacaktır toprak dede. gözün arkada kalmasın...

başımız sağolsun...
Allah rahmet etsin büyük insan.

Ağaçların sonsuza kadar yaşasın dev meşe olsun.
doğa ve çevre dostuydu, allah rahmet eylesin.
Allah rahmet eylesin değerli bir isimdi. Evet.
Tema vakıfının kurucusu. bugün vefat etmiş. çevreciliğe hizmeti çoktur.
Tema vakıfının kurucusu. allah uzun ömürler versin.
eski şoförü ölü bulnmuş.

http://www.hurriyet.com.t...foru-olu-bulundu-41250722
geçtiğimiz ay düzenlenen birleşmiş milletler ormancılık forumu 10. toplantısı kapsamında gerçekleştirilen "insan için Orman" ödül töreninde "Orman Kahramanı" unvanını alanlar açıklandı.

listede,

- ruanda'dan dr. rose mukankomeje,
- tayland'dan preecha siri,
- brezilya'dan almir narayamoga surui,
- amerika birleşik devletleri'nden dr. ariel lugo

bulunuyorlardı. her biri, ülkelerindeki ormanların korunması ve ormanlık alanların geliştirilmesine hayatlarını adamış bu paha biçilemez değerdeki doğa dostları ile birlikte listede bir de o vardı.

o, birleşmiş milletler tarafından tescilli bir 'orman kahramanı'ydı artık. gazete manşetlerinde göremedik ismini, televizyonlarda bahsi geçmedi, radyoların haber bültenlerinde sözü bile edilmedi.

- ne yazık!
tema vakfının ve karaca firmasının kurucusu.
kendini doğaya adamış bir insan.
doğa dostu muhterem kişilik.
Tema vakıfının kurucu, toprak sevdalısı kırmızı kazaklı amca. Enson Eskişehirde tatar şenliğinde görmüktüm aradan 10 yıl geçmesine ramen hala kırmızı kazağıyla habertürk ekranlarında sansürsüz programının konuğu.
kırmızı kazaklı adam.

güzel insan.
Birleşmiş milletler çevre ödülü sahibi, yeri geldiğinde mendil açıp insanlardan para yerine toprak dileyen, toprak yoksa hayat yok sözünü hafızalarımıza kazıyan, ülkemizde nadir görülen gerçek bir doğa dostudur.
(bkz: erozyon dede) dergimizde yayınladığımız röportajı için,

http://www.bilimkultursanat.com/misafirodasi.htm