1. 1.
  1 Mayıs 1886'da ABD'de başlayan işçi grevleri sonucu 4 Mayıs'ta chicago şehirindeki Haymarket Alanında meydana gelen olaydır.
  olayın gelişimi;
  1886'da chicago'da toplanan Amerika işçi Sendikaları Konfederasyonu, 8 saatlik işgünü için 1 Mayıs'ı grev ve 8 saat uygulamasını fiili olarak hayata geçirme günü olarak belirledi. bu Grev ve gösteriler 1 Mayıs'tan sonra da sürdü. işçilerin çoğu 3 Mayıs'ta sokaklara çıktılar. bir fabrikadan atılan ve grevde olan işçiler de miting yaptılar. Miting sona ermek üzereyken fabrika düdüğünü çalarak, içerdeki grev kırıcıları dışarı çıkarttı. Grev kırıcıları protesto etmek için bir grup işçi fabrikaya yöneldi. işçilere ateş eden polis, 4 işçinin ölmesine, onlarcasının yaralanmasına neden oldu.
  Bu saldırıyı protesto etmek için 4 Mayıs'ta Haymarket Alanı'nda miting düzenlendi. Miting tam dağılırken, kürsünün önüne, nereden geldiği belli olmayan bir bomba atıldı. Hemen polisin önünde patlayan bomba nedeniyle 7 polis öldü, 69'u ise yaralandı. Yüzlerce işçi asılsız ithamlarla tutuklandı.

  Tutuklanan işçilerden sekizi yargılanmak üzere seçildi: Albert richard Parsons, August Spies, Samuel J. Fielden, Michael Schwab, Adolph Fischer, George Engel, Louis Lingg ve Oscar Neebe. seçilen bu işçilerden 4'ü idam edilir 1'i intahar eder diğer 3 işçi serbest bırakılır.

  (bkz: 1 Mayıs 1886)
  (bkz: Martin Duberman)
  (bkz: emma goldman) *
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Haymarket_olay%C4%B1
  14 ... vend avesta
 2. 2.
  türkiyede yaşayan ermenilerin gidebilecekleri olası marketlerden birinin adı olabilecek hede.
  efenim bilmeyenler babında bi hatırlatalım, türkiyede ki ermeniler kendilerine hay türklere ise dacik derler
  hay ismi kurucularından dacik ismi ise tacik'ten gelir (bkz: tacikistan)
  2 -1 ... fena halde leman
 3. 3.
  davada ön planda olan sekiz önder devrimciden yedisi idam cezasına sadece biri ise 15 sene hapis cezasına çarptırılmıştır. dört kişi idam edilmiştir. idam cezasına çarptırılanlardan biri hücresinde bir gün önce ölü bulunmuştur. diğer üçünün cezası yeni atanan bir vali olan john peter altgeld tarafından affedilmiştir.
  (bkz: albert richard parsons)*
  (bkz: august spies)*
  (bkz: adolph fischer)*
  (bkz: george engel)*
  (bkz: louıs lıngg)*
  (bkz: michael asher schwab)*
  (bkz: samuel fielden)*
  (bkz: oscar neebe)* *
  5 ... meydanbenim