bugün

Cahit sıtkı tarancı şiiridir. Lisedeki edebiyat hocamla iddaa girmiştik bunu ezberleyip sınıfta okuyacaktım karsiliginda sözlüme 100 verecekti. O zamanlar edebiyata falan pek ilgi gösteren eden yoktu hocada ilgili bir tek beni görünce sözlüsüne girdik ve kazandım.
Son iki dizesi beni derin bir hüzne gark eden eserdir. Hissikablelvuku böyle bir şey olsa gerek geleceğimi görüyorum o dizelerde.
nedense mustafa keser sesiyle tekrarlandı beynimde.
" tamam " diyenler için.

akşam diyordun işte oldu akşam.
https://youtu.be/aeGukeWoisQ

" Haydi Abbas, vakit tamam;
Akşam diyordun işte oldu akşam.
Kur bakalım çilingir soframızı;
Dinsin artık bu kalb ağrısı." çetin tekindorun seslendirmesiyle ayrı güzel olan bir şiir örneği.
Mevcut seslendirmelerin manzumun harikalığını yansıtamadığı eserdir.
"Efenim Cahit Sıtkı Tarancı, merhum bizim gibi akşamcı olduğundan, halen Beşiktaş'ta mevcut bir meyhane var..." Bu da Mustafa Keser:
http://www.yandex.com.tr/...rd&filmId=PHP3wzUvgHw
şairin hitap ettiği abbas' ın hem somut hem de soyut bir karakter olduğu mükemmel cahit sıtkı şiiridir. abbas, binbir gece masallarında olağanüstü güçleri olan, büyücü diyebileceğimiz bir masal kahramanıdır. "bas kırbacı sihirli seccadeye, göster hükmettiğini mesafeye ve zamana" dizeleri de buna güzel örneklerdir.
somut abbas ise askerlikteki emir eridir.
al getir ilk sevgiliyi beşiktaş'tan dizesinde ise beşiktaş vapurunda görüp aşık olduğu ilk aşkına atıf vardır.
Cahit Sıtkı Tarancı denilince akla gelen ilk şiirlerdendir.
Abbas , Cahit Sıtkının askerdeki emir eridir. Cahit Sıtkı'nın küçükken dinlediği masaldaki Abbas isimli doğaüstü güçleri olan karakterden etkilenip seçmiştir Abbas'ı onca asker arasından.
aslında abbas'ta yoktu neo, var git yat.
ölüme atıfta bulunan taranci şiiridir.
azrail ilede iliskilendirile bilininen cahit sitki taranci siiridir.
Cahit Sıtkı tarancı'nın güzel şiirlerinden. Şiirdeki abbas cahit sıtkının askerdeki emir eridir.
Akşamları çilingir sofrasını kurar cahit'in. yine bir akşam Abbasa ''Yarın sabah beşiktaşa gidip kaçırıyoruz sevgilimi.'' dediği rivayet edilir.
Abbas, Cahit Sıtıkı Tarancı'nın askerdeyken emir eriymiş. Çok içermiş Cahit, Abbas hazırlarmış sofrasını..
(bkz: elveda diyor cicekler bana)
fatih kısaparmak yorumu tadından yenmeyen şarkı. bir tarancı klasiği.
içerdeki abbas'a sesleniştir. yol arkadaşıdır abbas. bilmem ki niye?. belki vaktin tamam olduğunu, tam da o vakit olduğunu, bir o anlar ve yola tek başına çıkmanın tekinsizliğini bir o bilir. "haydi" demek yeter ona. yol arkadaşı olarak sadakatın timsalidir. belki sadece ve sadece şarkıdan duyulan, dile pelesenk olmuş ve sadakatına körü körüne inanılmışlığı olduğu için, inanılandan kolay kolay vazgeçilmediğini bildiği için. bir o anlar hepsini.
falan felan..
(bkz: yolcudur abbas bağlasan durmaz)
(bkz: bi saniye geliyorum abi)
muslum baba bu sarkiyi iyi aglatir.
yanına çilingir sofrası yaraşır şiir ve de mustafa keser'in en süper söylediği şarkı.
bir cahit sıtkı tarancı şiiri.

Mustafa Keser ile özdeşleşmiştir. Güzel bir yorum katmıştır Mustafa Keser.
abbas kelimesinden gına geldiği zaman söylenmek istenilen şeydir...
güncel Önemli Başlıklar