bugün

orjinali "haydarpaşa lisesinin nalet kimyacısı rabia cismi fırlattı" olması gereken etry.
(bkz: 45 karakter kuralı)

Ortaokullarda +1 grubu elementleri (yani hidrojen ve alkali metalleri) ezberletmek için öğrencilere sunulmuş komik ama etkili tekerleme.
H,Li,Na,K,Rb,Cs,Fr = hidrojen, lityum, sodyum, potasyum, rubidyum, sezyum ve fransiyum

lanet'i de nalet olarak kabul edersek işe yarıyor.
doğrusu haydarpasa lisesinin nankör kimyacisi rabia olan cümle. en azından ben öyle öğrenmiştim. bir işe yaramadı tabi, kala kala kuru cümle kaldı. elementler yine yok.
medyanın elinde oyuncak olmuş farklı versiyonları türemiş rabia'dır. nankördür, nalettir, hıncaldır uluçtur. suçlusu kimse değildir arkadaş.
haydarpaşa lisesi namına kazanlıan kupayı versiyonu bunu döver.
haydarpaşa lisesinin nalet kimyacısı rabiya son olarak da üsküdar'da "ceketini fırlatırken" objektiflere yakalandı. başı iyi gelmiş kısaltmanın ama sonlara doğru kulaktan kulağa oyunundaki gibi bir yöresellik gazanmış yalım.
(bkz: benim magrur kaynanam sari basli ramazan)
türk eğitim sisteminin yaratıcılığına bir örnektir.

ben ortaokulu imam hatip'de okudum, orda da; hz rabia haydarpasa lisesinin müşrik kimyacısını dine davet ediyordu...
*
benim bildiğim versiyonu ise;

haydarpaşa lisesinin namlı kahramanı rabia cesedi fırlattıdır.
nefret ettiğim kimyacının söylemesi dahilinde, nefretimi dahada artıran cümledir.
haydarpaşa lisesinin nankör kimyacısı rabianın cesedini fırlattı şeklinde söylerdi kendileri.
(bkz: x lisesinin nalet kimyacısı y)
haydarpaşa lisesinin narin kimyacısı rabianın cesedini fırlattı diye öğrendiğimizdir.