bugün

5 shotla giderılebılır problemdır.
hayata sırtını dönmek ve "küstüm işte oynamıyorum" demektir.
(bkz: öss ye hazırlanmak)
buradaki "alamamak" fiili belli engellerin varlığını göstermektedir...
geçici bir süre olabilir bu durum.

hayattan zevk "almamak" derseniz budur depresyonun başı. bütün kötülüklerin anası.
hayattan zevk alacağım diye kasan bünyenin başarısızlığı soncunda düştüğü durum olur kendileri.
"Mutluluğu arayanlar, mutsuz olanlardır" sözünün gerçekleşmiş hali, ama bu sözün anlamını kavramak ve uygulmak ta durumu çözecek diye bir şey yok,sen ne kadar her durumdan üzülmemeye çalışıp düşünmeyip neşeli olursan ol, 2006 yılı itibariyle bu hayat her insanı hayattan zevk almamaya götüren bir sistemdir. Daha ilerki yıllarda bu tür psikolojik vakaların artacağı vakiidir. ilk başta söylediğim söz bilmem kaçıncı yüzyıldan kalma bir atasözüdür, geçerliliğini kaybetmeye yüz tutmuştur. (bkz: trajedi)
arada bir insanın hayatında çark eden ve hızla dönen bir topaç mahiyetindeki durumdur ki elbet duracağı bir an mutlak vardır.
madem ki ölücem neden yaşıyorum sorusunu kendi dünyasında irdeleyen ve tatmin edici bir cevap elde edemeyen insanın düşeceği dipsiz kuyu..
depresif duygu durumu bozukluğu tanı kriterlerinden biridir.

edit: tanı kriteri sayılabilmesi için major depresyon'da en az iki hafta, distimik bozukluk'ta ise en az 6 ay boyunca hasta da, bu semptomun gözlenmesi gereklidir.
motivasyonun azalması, yaşan ilişkilerin, olayların seffaflaşıp bir karbon kağıdından çıkmışcasına aynılaşması sonucunda bürünülen ruh hali.
hayattan beklentilerini gereğinden fazla yüksek tutan kişilerin buldukları ile yetinmemeleri sonucunda da oluşabilecek duygudur. hayat noel baba değildir ki, durduk yerde hediyeler dağıtsın. nasıl bir hayat yaşadığımızdan koşullar kadar kendimizin de sorumlu olduğunu çoğu insan kabul etmek istemez.
(bkz: ne doğrarsan aşına o gelir kaşığına)
(bkz: ayrılık)
(bkz: aşk acısı)
(bkz: hayatın bizden zevk alamaması)
açıkmamak, susamamak, gülmemek, ağlamamak, kısacası hiç bi şey hissedememe durumudur. hissizleşmedir...
ot gibi yaşamaya başlayıp normalden az uyuyarak yada fazla uyuyarak yapıldığında depresyona girme belirtisi olarak nitelendirilebilen bir durumdur...

abartılmadığı ve üstesinden gelinebilmesi durumunda (bkz: geler geçer haller)dendir.

reçetesi; yeni ortamlarda bulunmak, yeni insanlarla tanışmak kısacası bünye için yeni olan herhangi bir şeyler yapmaktır.
geçici bir durumdur elbette. kavramların ve olguların bilincinde (bkz: zevk) ve içtenlikle meselenin hayattan zevk alamama meselesi olduğuna inanan (bkz: emin misin) tüm insanları hayat takdir eder ve er ya da geç gerçek yüzünü onlara bahşeder. gün döner, saat işler, zaman gözlere iyi gelir ve birden fark edilir ki, sonsuz-sınırsız bir zevk kaynağı değil hayat; yaşamak, bir haz alma vesilesi değil. bizzat insan istisna değilse, zevksiz geçen zamanlar hiç istisna değil.

sonrası, itinayla sunulan daha yeni-daha anlamlı depresyon sebepleri, daha gerçek hayat tanımları, mutsuzluğun bile gerçek olanı... sonrası, yaşanmış-yaşanan zevk anlarının değerini daha çok bilmek. sonrası, güllük gülistanlık...

ne mutlu anlayana, anlatabilene!
günler monotondur ve bunu değiştirmeye ne isteğiniz ne de gücünüz vardır.
içten güldüğünüz, gönülden eğlendiğiniz zamanları hatırlar, iç geçirirsiniz.
konuşmaya, kalkmaya, yürümeye üşenirsiniz; sürekli uyursunuz.
şarkılar, şiirler daha bir anlamlı gelmeye başlar, içiniz burkulur öylece beklersiniz.
yaptığınız işleri küçümser, umursamaz ve yavaşla hayatı bile kaale almazsınız.
insan küçük şeylerden bile zevk alabilmeli diyenlere gülümser geçersiniz.
* *
insanın önünde artık bir hedefinin olamamasıdır. daha çok genç yaşlarda insanların başına gelebilir. genç yaşına rağmen hayatında isteyebileceği herşeyi elde etmiştir. misal olarak bir bilgisayar oyunu aldınız, oyun başlar başlamaz hile kısmından oyunun ilerideki bölümlerinde elde edebileceğiniz bütün silahları otomobilleri aldınız. oyun da artık hedefiniz kalmadı ve belli bi noktadan sonra oyunu bitirmek istemez bırakırsınız. bunu hayata aktarın bi de. ne kadar kötü değilmi?
öss ye hazırlanılan bir dönemde sevgili kişisi tarafından boynuzlanıp, ebeveynlerle papaz olunduktan sonra arkadaşlarının seni bir bir terk etmesinin sonucu hayata bakış açısı, haz alma duygusunu yitirme. * *
hayatta yaşanan pek çok şeye tepkisiz kalma durumu,umursamazlık,bi bıkkınlık ki sorma,çevrendeki herkes lay lay güllük gülistanlık takılırken,biri ah sevgilim arıyo,canım bitanem diye pis pis sırıtırken.siz sevgiliniz olduğu halde ona güzel mesajlar atmak istemezsiniz,seni seviyorum demek istersiniz ama yapmacık olacağının farkındasınızdır oysa eskiden öylemiydiniz?kocaman bi hayır.sürekli düşünürsünüz benim sorunum ne?neden mutlu değilim,neden hiç bir şeyden zevk alamıyorum diye düşünürsünüz ve düşündükçe daha da mutsuz olursunuz.hiçbir şeye değer veremez duruma gelirsiniz,biri sana küfretse aman canım diyecek raddeye varırsınız,sevgiliniz tarafından boynuzlansanız :hıı olabilir ya dersiniz.elli lira para düşürürsünüz,hıı düşer yani normaldir dersiniz,günlerce üzülmezsiniz gitti elli liram diye.o eski günlerin cıvıl cıvıl yaşantısı yoktur artık,gülemezsiniz.iki kelimeyi bir araya getirip kendinizi savunamazsınız bile,unutkanlık,dalgınlık,şaşkınlık baş gösterir.
sonuçta öleceğiz ee ozaman neden yaşıyoruz durumudur. fakat çok sürmez, kısa bi süre sonra ölümlü olduğunuzu unutursunuz dünyevi zevklere döneriniz.
her insanın zaman zaman içine düştüğü durum hayattan zevk alamamak. daha önce eğlenerek yaptığınız şeylerin artık o kadar da sizi eğlendirmediğini farketmek vs vs.

insan bu gibi durumlarda gerçekten kendini çaresiz hisseder ve cevresinde bu kişinin düştüğü durumu gözlemleyip ona yardım edecek birileri yok ise bu durumdan çıkması hayli zor olacaktır..

kötü bir durumdur. tek başına aşılması güç bir şeydir. insanın yanında onunla ilgilenen sevenleri var ise ne mutlu ona ! ancak yok ise durumu düzelme olarak biraz zaman alacaktır. ancak zaman her şeyin ilacıdır.
sorunu çözmek için;

(bkz: call of duty modern warfare 2)
hayatın senden zevk aldığı dönemlerdir. garip bir espiri anlayışı vardır.
(bkz: işsiz damgası yemek)
gaziantep üniversitesinde okumak başlı başına hayattan zevk almamakla eş değerdir.