bugün

"minikken gidilen bakkallar, çocuğun aklını başından alan şekerlemeler. kim karşı koyabilir ki onlara? okul yılları, çalışılmamış sınavlar, sınıfın ineğinden kopya çekmemiş olan var mıdır? izin istenmeden alınan her şey hırsızlık kapsamına girer ve bu da gösterir ki hayatında hiçbir şey çalmamış insan yoktur" genellemesi.
manevi açıdan da olsa ben de birilerinin hayatını çaldım vaktiyken ama şimdi benim hayatımı da başkası çaldı kıssadan hisse çalmaya kalkarsan birgün mutlaka çaldığın herneyse onu fazlasıyla elinden yitirmendir . derler ya aglayanın malı gülene hayır getirmezmiş evet evet bu da aynen öyle birşeydir . aslında hepimizin hayatları çalıntı degilmidir ya da kiralık ...
(bkz: gitar çalamamak)
(bkz: hayatında hiç birşey çalamamış insan)
(bkz: kokulu silgi)
hırsızlık işini yapanların olayı şirin haline getirmek için sığınıdıkları birkaç cümleden biridir.
şekerlerini hiç kullanmadığı için sık sık gittiğin bir kafeden kaşık çalmak, aktivitenin son günü festival afişlerini çalmak veya geçerken panoda görülen ufak bir kartpostalı bile çalmak eylemlerinden hiçbirinin yapılmamış olmasının imkanı olmadığını ifade eden söz.