1. 1.
  hindistan' da bir sucu, boynuna astığı uzun bir sopanın uçlarına taktığı iki büyük kovayla su taşırmış. kovalardan biri çatlakmış. sağlam olan kova her seferinde ırmaktan patronun evine ulaşan uzun yolu dolu olarak tamamlarken, çatlak kova, içine konan suyun sadece yarısını eve ulaştırabilirmiş. bu durum iki yıl boyunca her gün böyle devam etmiş. sucu her seferinde patronun evine sadece bir buçuk kova su götürebilirmiş. sağlam kova başarısından gurur duyarken, zavallı çatlak kova görevinin sadece yarısını yerine getiriyor olmaktan utanç duyuyormuş.

  iki yılın sonrasında bir gün çatlak kova ırmağın kıyısında sucuya seslenmiş. kendimden utanıyorum ve senden özür dilemek istiyorum.

  neden? diye sormuş sucu. niye utanç duyuyorsun? 

  kova cevap vermiş: çünkü iki yıldır çatlağımdan su sızdığı için taşıma görevimin sadece yarısını yerine getirebiliyorum. benim kusurumdan dolayı, sen bu kadar çalışmasına rağmen, emeklerinin tam karşılığını alamıyorsun.

  sucu şöyle demiş: patronun evine dönerken yolun kenarındaki çiçekleri fark etmeni istiyorum. 

  gerçekten tepeyi tırmanırken çatlak kova, patikanın bir yanındaki yabani çiçekleri ısıtan güneşi görmüş. fakat yolun sonunda yine suyunun yarısını kaybettiği için kendini kötü hissetmiş ve yine sucudan özür dilemiş.

  sucu kovaya sormuş:

  yolun sadece senin tarafında çiçekler olduğunu ve diğer kovanın tarafında hiç çiçek olmadığını fark ettin mi? bunu sebebi benim senin kusurunu bilmem ve ondan yararlanmamdır. yolun senin tarafına çiçek tohumları ektim ve her gün biz ırmaktan dönerken sen onları suladın. iki yıldır ben bu güzel çiçekleri toplayıp onlarla patronumun sofrasını süsleyebildim. sen böyle olmasaydın, o evinde bu güzellikleri yaşayamayacaktı. 

  (bkz: şu hortomlu dünyada fil yalnız bir hayvandır)
  (bkz: ahmet şerif izgören)
  3 -1 ... sosyalist patron
 2. 2.
  doktorun birine bir gün köyünden bir telefon geliyor. köydeki yaşlı bir teyzenin hastalandığını ama maddi durumunun iyi olmadığını söylüyorlar. doktor hemen köyden getirtiyor bu teyzeyi tahliller yapılıyor, teyze hastenede yatıyor, tedavi ediliyor ama parasız yapılıyor bu işlemler. teyze iyileşiyor. köyüne geri dönüyor. aradan zaman geçiyor.bir gün doktor hastanede iken ziyaretçisi olduğunu söylüyorlar "ama kılık kiyafeti kötü bir bayan" diyorlar. doktor da hemen gelsin diyor hastalanan teyze geliyor içeri elinde bir küçük gazete kağıdı var doktorun gözlerine bile bakamadan " kusura bakma oğlum, elimden bu geldi diyor" ve hemen çıkıp gidiyor. doktor kağıdı açıyor içinden iki tane çifte kavrulmuş lokum çıkıyor. sadece iki tane lokum hediye getirmek için o yolu gelmiş teyze...

  (bkz: süpermen ve uğurböceği)
  (bkz: ahmet şerif izgören)
  5 ... sosyalist patron