bugün

günü yaşama felsefesini en iyi anlatan söz. dün yaşandı bitti; yarın senin için var mı belli değil. diyerek de devam ettirilebilir.
Carpe diem ve de özellikle ölü ozanlar derneği'ni akla getiren söz. Kimi zaman hep gelecek için çalışarak ve bu uğurda bugünü feda ederek, geçmişi ise hep bir çeşit baskı unsuru yaparak yaşamak hayatı daha da zor kılıyor. Bugün güzel bir şey yapmak bugün bazen hayatımızda unutulmaz birgün yapabilir. Hayat koşuşturmasında herkese bir mola. *
insanları gaza getirmek amaçıyla kullanılan cümle. işe yaradığı da test edilip onaylanmıştır; Lise yıllarında sevdiği kızla konuşmaya cesaret edemeyen bir arkadaşı bu laf sayesinde gaza getirmiştim. Tabi sktir yemişti o ayrı konu.
(bkz: sing for the moment)
hayat her günün her anını yaşamak..
özdemir asaf demiş;

Ömür dediğin üç gündür.
Dün geldi geçti, yarın meçhuldür.
O halde ömür dediğin
Bir gündür, o da bugündür.
(bkz: dunya bir gundur o da bugundur)
(bkz: ne güzel söylemiş atalarımız)
(bkz: hayat bugundur bugun bug bagungug)
(bkz: yiğit özgür usulü espri yapmak)
ancak hayvanlara yarasacak bir onermedir. zira sadece hayvanlar akil mantik cercevesinde hareket edemedikleri icin yanlizca o anin ya da o gunun sartlarina gore hareket ederler. o an canlari istiyorsa yatarlar, sokagin ortasinda ciftlesirler vs. ama insanoglu oyle midir ? kendi hayatini gectim, devletin bekaasi vardir bir kere. bu mefkureye gore hareket etmelidir. o uzun mevzu oldugu icin girmeyip bireysel anlamda deginelim. hayatimi yasiyorum, canimin istedigini yapiyorum mantigiyla hareket ederek kac zamandir ayar oldugumuz bir sahsi cekip catadanak vurabiliyor muyuz alninin orta yerinden ? baskasini bilmem ama benim canim hergun bunu yapmak istiyor, zihninim derinliklerinden bu tarz dusunceler an be an geciyor. ve bunu yapsam cok mutlu olacagimi da biliyorum. ama yapmiyorum. o bir gunluk mutluluk ugruna 15 sene boyunca icerde kara mercimek yemek istemiyorum cunku.