1. .
  hayat bilgisi deyince yanlış anlaşılmasın. artık ilkokulda ders olarak okutulan hayat bilgisinden istese de kalamıyor öğrenciler zira.
  burada adı geçen hayat bilgisi, içeriğini hayat okulumuzda öğrenmemiz gerekenlerin oluşturduğu hayat bilgisi.
  kalmak kelimesine gelince...
  insanın yüzleştiği zorluklar ve sıkıntılara daha fazla dayanamayıp hayatının anlamsız olduğuna karar vermesidir. veya, yaptıklarını ve ondan yapması beklenilenleri sorgulayıp hepsinin aslında boş ve gereksiz olduğu kanaatine varmasıdır. ve yahut da, ne yaparsa yapsın artık hiçbir şeyden zevk almadığını anlamasıdır.
  ilk bakışta akla gelenlerdir bunlar...
  ancak hadiseler göründüğü kadar basit değildir. kalmak kelimesi ifadeye her ne kadar olumsuz bir anlam katsa da aslında hayat bilgisinin son bölümüdür bu. kimilerine göre acı gerçeklerle yüzleşmektir. kendi kendini iflas ettirmesidir, kısaca. tıpkı aklın kendi zayıflığını kabul etmesi gibi...
  ... nikiznatimportint
 2. .
  bütünleme sınavının, kanaat notunun, kurtarma sözlüsünün olmadığını farketmektir. işaretlediğiniz şıkların doğruluğuna inansanız dahi hayatın size biçeceği notun kırık geleceğinden eminsinizdir. bunu farkettiğiniz an iki yolunuz vardır, ya "işte tamam bitti herşey" demek, ya da "ben mükemmel değilim, elimden geleni yaptım" demek. ama hiçbir şey değişmez, sonuçta hayat bilgisindan kalmışsınızdır, yani hayatı elinize almışsınızdır.
  2 ... arpaci kumrusu