1. 1.
  bildiğiniz her şeyin kaybolup gittiği , çaresizliği tüm benliğinizde hissettiğiniz anlardır . ne elden bir şey gelir , ne de
  bir çözümü vardır uğraştığınız durumun . eğer varsa bir yerlerde ufacık bir umut ya sizin göremeyeceğiniz kadar uzaktadır
  ya da karşı karşıya olduğunuz durum yanında o umut bazen bir hiçtir .

  işte böyle bir andır ki telefonunuz çalar , açarsınız ve karşıdaki ses ; "dedeni kaybettik" der , en soğuk ve en geri dönüşü olmayan hali ile .inanmak istemezsiniz ,"benim dedem ölmez" dersiniz ama o kahkahayı , o kokuyu bir daha hiç duyamayacaksınızdır . elinizde bir kasket ve bir gözlük ve bir fotoğraf dışında hiç bir şey kalmaz bazen yada bir gün evden içeri girersiniz salonda gözleri kıpkırmızı olan sevgiliniz görürsünüz , bir yakını yoktur artık hayatında ve iki kelime bekler umutsuzca sizden , ağlar ve iki kelime bekler ,onu o dünyanın , o karmaşanın içerisinden çekin alan diye . ama diyemezsiniz , iki kelime çıkamaz olur dudaklarınız arasından , sessizce mağlubiyeti kabul edersiniz . başını göğsünüze dayar ve ağlar sevgili ama siz bir şey yapamazsınız .

  bazen öyle çirkin , öyle adi ve öyle acımasız halleri vardır ki hayatın , inanamazsınız , şaka zannedersiniz, ağlarsınız , kabullenemezsiniz . üzerinden aylar geçer hala eve gittiğinizde dedenizi ararsınız , akşam eve gelsin diye beklersiniz belki de hala umutsuzca telefon ediyorsunuzdur , kapalı olan telefonu bir gün çalar diye .

  ne o telefon çalar bir daha , nede geri gelir sevgiliden dökülen gözyaşları . karar verdiyse hayat , eğer istediyse gerçekten çok acımasızdır ve haykırışınızı hiç duymayacaktır .
  3 ... bruce nolan
 2. 2.
  sevilen kişinin vefat ettiği an.
  daha hayatın güzelliğini tadamadan ölen bebekler
  pedofili hastalarının eline düşen çocuklar
  kendini bilmez insanlar yüzünden yüzlerce insanın tecavüze uğraması, öldürülmesi. bu kişiliksiz iğrenç yaratıkların yaptıklarının bedelinin sadece birkaç sene elde saz, diğer elde tesbihle dört duvar arasında rahat bir şekilde geçireceklerini bilmek.
  1 ... bulimiarexia
 3. 3.
  yıllardır yaşıyorsunuz ama arkanızı dönüp baktığınızda kocaman bir boşluk!
  3 ... bride
 4. 4.
  en sevdiğinizi, bir şekilde, elinizden alması ve sizi çaresizliğe mahkum etmesi; elden hiçbi şeyin gelmediği bütün durumlar.
  1 ... lambasi gece mavi
 5. 5.
  ilkin,

  kendine acımadığın anlardır...

  sonra,

  fani dünyaya acıyıp, ahirete acımadığın anlardır..
  1 ... spesyunek
 6. 6.
  Geçen yılların, ayların ve günlerin geri gelmeyeceğini hissettiğin anlardır.
  ... burgetof
 7. 7.
  babanızın tam karşınızda yere yığılıp, son nefesini verdiği an.. *
  ... wertherin acisi
 8. 8.
  acınacak duruma düştüğümüz anlardır.
  ... tebukaa
 9. 9.
  (bkz: arakan)
  ... dr who
 10. 10.
  siz akbil hesabı yaparken durağa jip ile gelen burjuvanın adres sormasıdır.
  ... orgena