1. 1.
    ne yaşarsak yaşayalım, nasıl insanlar ile karşılaşırsak karşılaşalım her defasında kullandığımız kelimeler hayatımıza yön verir. insanın iletişiminde en çok kullandığı yol olan ve en fazla etkili olduğunu düşündüğü (yanlış bir düşünce bu) kelimeler dikkatli kullanılmadığı takdirde hayatı size zindan etmekten başka bir işe yaramaz.
    bunun en güzel örneklerini de siyaset meydanında görüyoruz.

bir diğer açıdan kelimeleri doğru kullanabildiğin ölçüde elinde güç birikir. insanları yönetirsin ya da onları belli bir yöne kanalize edersin. bu açıdan bilginin, kelimeleri kullanış şeklinin ne kadar önemli olduğunun farkına varmak gerekiyor.
    8 -1 ... bi cisim yaklasiyor efendim
  2. 2.
    söz ağızdan çıkana kadar o bizim tutsağımızdır ancak söz ağızdan çıktıktan sonra biz onun tutsağı oluruz.

kısa ve net izah etmeye çalıştım, olay tam da budur.
    4 -1 ... eraslan5
  3. 3.
    Bir yanlış bütün doğruları götürebilir. Dikkat etmek lazım. Dikkat ederken ağır kalmamak lazım. Dengeyi iyi sağlamak lazım. Aşırı hız da hata getirir. Ama biz insansak bu yolda hata yapmaya mahkumuz. Ne yaparsan yap kaybedeceksin bir şeyleri. Kaybedeceklerin senin eserin. Bu senin bilincine yapışsın. ibret alınca kendinden, intikama yönelik fikrin, yenilginle yer değiştirsin ki sona ersin ruhsal savaşın. Huzurun içinden geçmen için pes etmeyi becerebilmelisin.
    4 -1 ... hicerledim
  4. 4.
    Gereğinden az konuşursan yönetmez.
    4 -1 ... hayatsartlari
  5. 5.
    (bkz: dil düşüncenin dolaysız gerçekliğidir)
    (bkz: marx)
    1 ... orman kibari
  6. 6.
    Aslında kullandığımız kelimeler karşıdaki insana karakterimizi anlatır niteliktedir.
    1 ... sivasguzeli
  7. 7.
    Konuştuğunuz dilin , insanın düşünce yapısını etkilediği biliniyordu , bu da cabası oldu .
    1 ... nagam
  8. 8.
    kelimeler önemlidir. düşünerek konuşmalı insan, sonunun nereye varacağını bilmeli cümlenin. ağızdan çıktıktan sonra geri dönüşü olmuyor.
    1 ... defansagelsenize lan
  9. 9.
    kelimeleri bir cümle içinde derleyip kullanalım.
    ... ruzhan
  10. 10.
    Kelimeler hayatınızı yönetmez ancak hayatınıza yön verir ve bir kelime hayatınızı değiştirmeye yetebilir.

Ek olarak en az gözleriniz kadar seçtiğiniz kelimeler de kişiliğinizi ele verir.
    5 -1 ... feslemegen