bugün

görsel

23 Nisan her yıl olduğu gibi kutlamalar, devlet törenleri, çocukların makamlara oturtulmasıyla başladı. Ancak NTV'deki yayına konuk olan bir öğrenci bu önemli günde, bu çocuklara armağan edilen günde ülkenin gerçekleriyle yüzleşmemizi sağladı.

https://onedio.com/haber/...bi-carpan-genc-kiz-870140
yıllarca çalışıp 2. el opel corsa sahibi olmak yerine emeğinin karşılığını almak ve insanca yaşamak istiyordur. zengin bir godamanın altında ezilmek yerine adil bir toplumda refah içinde yaşamak istiyordur.
Bir pakistanlının tecavüzüne uğramak istemiyordur, metrobüste üstüne boşalmalarını istemiyordur, kadının 2. Sınıf sayıldığı bir ülkede yaşamak istemiyordur.
Normal bir talep.
Siz sokağınızdaki köpeğin çocuklar tarafından parçalanmasına normal gözle bakabilirsiniz.
Ben bakamıyorum. Ülke temelleri çürüdü. Geri dönülemez artık. O iş bitti.
Sizi yarattığınız pisliklerle başbaşa bırakmak için can atıyorum.
valla kimse kusura bakmasin agalar ama adam hakli..

*liselerde eğitim yok
*üniversitesiye gitsen öğretim yok,sadece kağıdı ezberle çak 50 yi geç sinavi
*okulu bitiriyorsun ama alaninda biri soru sorsa apasip kalacaksın
*üniversite bitse kpss,ales,tus vs dert bitmedi
*90 alan atanamazken ,50 alan akpnin yeğeni memur olmuş sen hala 30 yaşında kalem defter test peşinde kos
*haydi özel sektöre girdin oradada ayni dert.

müdürün belki lise mezunu hatta o bile degil ama sana it gibi emirler yağdırıyor
elin cahil cuhela tipleri senin üstün oluyor ,köpek gibi azarliyor..

yani arkadaş bu memlekette dayin yoksa yada şanslı degulsen hicbir halt olamazsin..

tıpkı vücuttaki yarayı iyileştiren yara bantini bulan liseli çocukların projesini reddedip

papaz erigini imam erigi yapan
ve arapça manav tezgahı projesini birinci yapan tübıtak gibi..

okuyan adamın bu memlekette yeri yok aga

git ilkokulu bitir sonrada gel 18 yaşına git partinin peşinde kos hizmet et

sana kapilar açılır...
çocuğun almanya tercihi garip geldi bana.
görsel
zavallı çocuk

burada kalsam

ya dinci ayının teki imam nikahı yapmaya kalkacak

ya da sapık bir dinci tecavüz edecek

iyisi mi topuklayayım demiş.
Gayet normal bir durumdur. Daha iyi yaşam şartlarını her insanın hakkıdır. Tek yapması gereken çalışmak.
bir kaç kişi kurtulsa bile kardır.
Burhan kuzunun da bu olay ilgili attığı emaile göre cehapenin yüzünden.
siktirin gidin ülkemizden canınız cehenneme sırpıntılar alayınıza taptığınız tanrınızı da.
Bu arada, bu olaydan sonra Darüşşafaka da muhtemelen taş üstünde taş kalmamıştır. Yukarıdan birileri oranın müdürüne "bu ne rezalet" derse, o müdürde o çocuklara sözlü de olsa sataşırsa ya da ne bileyim bir şeyler derse olacaklardan kimse sorumlu olmaz.
Çocuk hakli kimse ekmek su edebiyati yapmasim görülen köy klavuz istemez her sey boka dogru gidiyor burada gitmek istemek dogal.
aslında doğru ülkede doğduk ama hep yanlış yönetildik. bu yüzden bunun problemlerini yaşıyoruz. ne dese haklı kardeşimiz. en azından hala bu seçimi yapabilecek kadar özgür olması güzel bir şey. umarım dileği kabul olur ve çok başarılı olur. sonrasında ülkesi için bir şeyler yaparak bizi gururlandırır.
Kimsenin yargilamaya hakkinin olmadığı ,bu ülkede bir geleceğinin olmadığıni şimdiden öngören çocuktur.insanları bu hale getirenler sorgulansın öncelikle.
Vatan millet neden sevilmiyor bu düşünülmeli bu çocuktan ziyade. Napsın çocuk türkiyede doktor olup. Surat 10 karış, akşama kadar kaç hastayla uğraşmış, belki de dayak yemiş. Nesine gerek bu kızcağzın türkiyede doktor olmak.

Şimdiki aklım olsaydı benim de hayalim bu olurdu çocukken. Geç kaldık.
Bizim vergilerimizle ye, iç, sıç devlet seni okutsun, büyütsün, yetiştirsin sen Alman vatandaşı olup Almanya'ya hizmet etmeyi hayal et.
israil'de veya Kore'de vs aynı şartlarda olan çocuk bunu demez işte. Ülkesine vefa borcunu ödemek, ülkesinin yanlışlarını, hatalarını düzeltmek için çalışmayı hayal eder.
yanındaki sunucudan daha iyi konuşuyor çocuk, okuyacağı üniversitenin adına kadar söyledi, alman vatandaşı olması sorun teşkil etmiyor, çifte vatandaş sayılacak nasıl olsa, doktor olma hayali var, potansiyel de yüksek görünüyor, neden olmasın, tecavüzcüler bu kadar konuşulmadı pes.
Mal mısınız olum siz ? Kız burada hayali Alman vatandaşı olmak istiyor. Yani böyle gerçek kayıtlarda olmayan. Galiba ajan olacak çocuk.
0:00 1:50
Doğduğundan beri başka iktidar görmemiş çocuktur. Başka açıklaması yok..
bir çocuğun hayallerinin bile ülkeyi terk etmiş olduğunu gösteren vahim tablo...
zavallı çocuk

o bile tek çarenin buradan kaçmak olduğunu anlamış

biraz daha büyüse ya yobazın teki taciz edecek

ya dincinin teki 15.ci karı olarak haremine katacak.

akabenin memleketi getirdiği yer.
aklıma çocuğu amerikan pasaportuna sahip olsun diye orada doğum yapan ünlüleri getirmiştir. onlara bu kadar tepki gösterildi mi ? hiç hatırlamıyorum. pek çoğu da hükümet yanlısı isimlerdi. peki bir çocuğun böyle bir hayali var diye tepki göstermek haklı mı, hiç sanmıyorum. bu ülkenin vatandaşı olup da zararı olan o kadar çok insan var kim. ama bu çocuğu eleştirenlere göre onlar vatansever oluyor.

çocuğun hayali haklı bir istek. ne yapsın her sene değişen sınav sistemi olan bir ülkede mi okumak istesin? ne yapsın ezbere dayalı bilgiler verilen bir sistemde mi okumak istesin? hepsini geçti diyelim. istediği kadar bilgiye donanıma sahip olursa olsun. bir işe girmeye çalıştığında bu özelliklere değilse birilerinin yakını olmadığına bakılıp da vasıfsız birinin kendi önüne geçmesini görüp hakkının yenmesini mi izlesin?

bu çocuğun bu hayali kurmasına neden olan siyasilere ise ülkenin yarısı tapıyor. eleştirilmeyi geçtim, tapıyor. bakın sadece eğitimden gittim yaşam şartlarına bile girmedim bu arada. ve özet olarak, ülkenin şu an içinde bulunduğu hali zaten bu çocuğa olan tepkiler gösteriyor.
ileriyi göre bilen çocuktur..