1. 1.
    hem üzücü, hem de sevindiricidir. üzücü çünkü ülkenin, insanların içinde bulunduğu toplumun ifla olmazlığının bir yansımasıdır. sevindirici çünkü bu yaşında bunlara kafa yormuştur. spiker kadının 'hayır' deyişi, söylediklerine tezat olarak çocuğun hayal kurmasına çektiği bir settir. ülkeyi bu hale getirenlerden allah razı olsun *

işte o anlar
    17 -3 ... lomer
  2. 2.
    Bu ülkenin gerçeğini kavramış bir çocuk, kendimizden utanalım.
    13 -3 ... hopkins
  3. 3.
    Ee tüm dünya almanın daşşağını yicek sazen.
    2 ... 959595955
  4. 4.
    Dünyanın en güçlü pasaportuna sahip olmak istiyordur. Hakkıdır.
    6 -3 ... n dakota
  5. 5.
    babasi 2 gune fetoden aranmaya baslar.
    3 ... wake up neo
  6. 6.
    Ülkenin en üst kademesinin, şapkayı önlerine koyup, derin derin düşünmelerini gerektirecek hayaldir.

Bir çocuk gözüyle ülke ne haldedir, Nasıl görünmektedir ki, hayalleri ülkeden gitmek olsun!
    Bunun oturulup, politik, psikolojik, sosyolojik, ekonomik, her yönden incelenmesi gerekir.

Çocuklar dürüsttür unutmayın!
    Neyse o!
    19 -9 ... zeytinyagli dolma kalem
  7. 7.
    Aşağılamayayım diyorum insanları ama duramıyorum böyle şeylerde.

Umarım buraları takip ediyordur. Almanya'da bok varmış gibi hayalini kurma. Önce kendi memleketinin imkanlarına bir bak. Sonra da git almanya'ya ne var ne yok gör gel. Sana nasıl davrandıklarına da dikkat et.

Almanya'ya tek yön biletini verin, rahatlasın. Almanlar da pasaport versinler buna, hayali gerçekleşsin yavrucağın. Ülkesiyle bağı zayıf kalmış bu arkadaşın. Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığını taşımasına kendince gereksinimi yok gibi duruyor.

Edit: babası ile ilgili bir şeyler denmiş ama çocuk darüşşafaka'lı gibi duruyor. Bilin istedim.
    5 -15 ... maarif
  8. 8.
    kötü bir okul eğitimi ve dejenere bir aile eğitiminin sonucu bu hale gelmiştir.
    andımız bunun için kaldırıldı. vatansız ve sadakatsiz bencil bireyler yetiştirmek için.
    bu ülkenin çocuklarının hayatı hiçbir zaman kolay olmadı.
    ben ilkokuldayken babam yurt dışında akademisyendi. çok kolay maaile o ülkenin vatandaşlığına geçebilirdik. burada 12 eylül koşulları yüzünden pek çok akademisyen fişlenmişti. hayat gerçekten zordu.
    ama aklımızın ucundan bile başka ülke vatandaşlığına geçmek gelmedi. bu çocuğa -ki çok da küçük değil- "haklı. akıllı çocuk." vs diyenlere de şaşıyorum. gidersin çalışırsın. koşullar düzelince gelirsin. ama bir hedef olarak başka bir ülke vatandaşlığını belirlemek hangi yaşta olursa olsun omurgasızlıktır.
    7 -7 ... strawberry blonde
  9. 9.
    almanların üstün bir ırk olduğunu kanıtlamıştır.
    -1 ... oyeskamonbeybi
  10. 10.
    BU kadar büyütülecek bir durumun olmadığını düşünüyorum. Özgür olmak ve bunu istemek haktır. Dolayısıyla isteyen istediği yerde okur veya yaşar. Bu kız gibi düşünen genç eminim çok. Ayrıca diğer yandan hayali, devlet işine girmek olan insanlar da tanıdım ki böyle insanları siz de biliyorsunuz.
    2 -1 ... nasreddin hodja