1. 1.
  Oğuz istanbul'da yaşadı. Oğuz bir dönemi yaşadı. incecikti. Çeviriler yaptı, şiirler yazdı, dünyayı ve çevresini izledi. Hiçbir zaman bir evi, tek bir sandalyesi bile olmadı, Arkadaşlarının evinde kaldı. Birlikte yaşadığı insanlar hep övgüyle andılar onu... Üzerinde daima bir kitap bulundururdu. Kitaplığı olmadı ama güçlü bir belleği oldu. Bir bavulu bile yoktu, gerektiği zaman üzerindekileri değiştirmekle yetindi. Eşya almadı, eşya tamir ettirmedi, belki de bir tek mobilya mağazasına girmedi. Pasaport almadı, karı almadı, karı boşamadı, kimseyi gebe bırakmadı, resmi dairelere girip çıkmadı... Her şeyi hiçbir şey, hiçbir şeyi her şey olarak yaşadı... Hayalet Oğuz: yaşamını bir sanat yapıtı haline getirebilmiş ender insanlardan biri...

  Kadının güzelini bilir, bu kadınlara annesi, arkadaşı ve aynı zamanda sevgilisiymiş gibi bakardı. Valizden ayrıca; yedi sekiz yıldır kullanılmamış bir diş fırçası, çoğu bitmiş bir ipana diş macunu, Yüksel Arslan ve Ömer Uluç'la bir fotoğrafı, gene arkadaşlarıyla Bebek'te lokantada bir fotoğrafı, film çalışması yaparken bir fotoğrafı, temiz iki beyaz cin pantolon, fayans üzerine basılmış antik bir oto resmi, kirli çorap ve kirli çamaşır, bir iki ozanın adına imzaladığı kitap, bir iki kolej kitaplığından alınma ingilizce ekonomi kitabı çıktı... hepsi bu, işe yararlarını bana verdi, gerisini attı. Son olarak kaldığı ağabeyimin evinde, ölümünden sonra şunlar ilişti gözüme: Hastaneye getirmemizi isteği ve temizlettiği pantolonunun üzerinde Türkiye Cumhuriyeti 1960 Anayasası duruyordu. ingilizce bir polisiye romanını yarısına kadar okumuş, kaldığı yeri işaretlemişti, ağabeyimin telefon defterine en çok çalıştığı Yalçın Ofset'in telefon numarasını yazmıştı. Bunun dışında eski gocuğu, hiç yayımlanmamış bir iki şiiri, yazlık ayakkabıları ve şöyle bir not: daktilo otelde, gömlek temizleyiciden alınacak... Ayazpaşa'dan Levent'e... Levent'ten Ayazpaşa'ya... vb.

  http://www.ykykultur.com.tr/kitap/kitap.asp?id=1079
  2 ... olasihallerim
 2. 2.
  Hiç kimseye ve hiç bir yere aiit olmamış, bu dünyanın belki de tek gerçek yalnızıdır.
  Bir dönemler afrika pasajı'nda ikamet etmiştir.
  2 ... fehimsiz ekmek
 3. 3.
  tezer özlü'ünün çocukluğumun soğuk geceleri adlı kitabında sıkça geçer. yaşadığı dönemin şair ve yazarların hayatlarından geçmiş, bir tür şehir efsanesi olmuş, marjinal adam.
  2 ... nuhun gemisi
 4. 4.
  (bkz: güzel abim)
  ... no soporto el rap
 5. 5.
  belgeseli;

  http://thelepermessiah.bl...yalet-oguz-belgeseli.html
  ... no soporto el rap
 6. 6.
  (bkz: Cocuklugun soguk geceleri)
  ... timothy leary
 7. 7.
  yıllarca tezer özlünün evinde kalan, hakkında can yücel ve benzer şairlerin şiir yazdığı örnek alınacak bir insan.

  kendisi hakkında "türkiyede anarşist diyebileceğim tek kişidir" diyen bir abla vardı, unuttum adını.

  kendine ait hiç bir şeyi olmamış. ne evi, ne arabası ne bir başkası. yıllarca arkadaşlarının evinde kalmış. 2-3 tane elbisesi varmış, kirlenince atar yenilerini alırmış.
  ... gvarab
 8. 8.
  kendisini "belki de türkiye'de yaşamış tek anarşist" olarak niteleyen ablamız sezer duru'dur.

  böyle insanların yaşamlarına baktıkça... neyse.
  ... no soporto el rap
 9. 9.
  (bkz: o pera daki hayalet)
  ... no soporto el rap
 10. 10.
  gerçek adı oğuz haluk alplaçin. 46 yaşında, 46 kilo iken akciğer kanserinden ölmüş.
  ... horatio