bugün

çok zorlayınca kendi içinde çöken sistem.
insanlara sanat eserlerini yaptıran müthiş bir güçtür. Sanırım sevgiden sonra gelen büyük güçlerden biri olmalı. Bence Hayal gücü olmasa onca icat, mimari yapı, eser olmazdı.
Hayal gücünüzü kaybetmeyin ve bunu istemeyin.
bazı zamanlarda sınırlarını zorlayabileceğin bir özellik. sen hiç o'nun tek bir fotoğrafına bakıp onu tıpkı seninle yaşıyormuşçasına hayal edebiliyor musun? edebiliyorsan ne mutlu sana. ben de senin gibi edebiliyorum çünkü.

mesela çok aşık olduğum bir kadının mutsuz halini hayal edebiliyorum. bu gerçekten değişik bir his nasıl anlatsam. üstelik sırf mutsuzluk ile de sınırlı kalmıyorum. üstüne farazi bir biçimde mutlu olduğu, kızdığı, şaşırdığı, heyecanlandığı gibi anları da gözümde canlandırabiliyorum. hatta ve hatta bunu yapabilmem için onu hiç tanımasam ve elimde tek bir fotoğrafı olsa dahi yeterli olabiliyor. gerçekten ilginç. ne kadar çok kaptırırsan o kadar çok gerçekçi oluyor. böylece kendisi yanımda olmasa bile onu yanıma getirmiş oluyorum bir nevi. yaptığım monologlar ise onun çözümsüzlüğüne çözüm, mutluluğuna mutluluk, güzelliğine güzellik katıyor. bir hayali hakkını vererek yaşıyorum yani. tek sorun bunun dediğim gibi tamamen sanal olup hiçbir şekilde bir gerçeklik barındırmaması. olsun. yine de güzel bir his.
Fakirin tek umudu .
Kızının her isteğine cevap veren anne kadar geniş olmasa da o da geniş bir kavramdır.
Hayattaki en güzel nimet.
size küçükken çok yaptığım, simdi ise yerini farklı versiyonlarina bırakan bir durumdan bahsetmek istiyorum. Umarım benim yaptığım bu şeyi başkaları da yapmıştır.

Hani çocuklar oyuncak arabayı halıda surer de yolda olduğunu hayal eder ya. Veya bir oklavayı kılıç olarak. Bu şekilde eğlenirler, kendilerini muhtemelen baska dünyalarda bulurlar. işte ben bu tip araclari kullanmaya ihtiyaç duymadan oyun oynuyordum.

Beynim bu malzemelere ihtiyaç duymadan kendini eğlendirmeyi başarıyordu. Hatta daha gerçekçi oluyordu bu şekilde. Bazen etkilendiğim bir filmi yönetiyor bazen de bir futbol maçınının kontrollerini elime alıyordum. Ama bir o kadar da beynim kendisi yazıyor ben izliyordum.

Bu hayal gucu oyununu oyuncaklı veya oyuncaksiz oynayan diger çocuklardan en önemli fark da şuydu; onlar başka bir mekanda kendilerini hayal ediyorlardı. Bense gittiğim yerlerde yoktum, çünkü oradaki her şey bendim. Herkesi tanrı gibi yönetir ve izlerdim.

Peki dışarıdan nasıl gorunuyordum?

Bir çocuk dusunun deli gibi etrafta dolanıyor ve ağzından tuhaf efekt sesleri çıkarıyor.

Ne dovus sahneleri ne efsane goller izledim ben... Büyüdükçe yeteneğim azaldı. Ama ben vazgeçmeyeceğim, eskisi kadar olmasa da hala bir seyler yazarken, üretirken dolanirim. Az da olsa arada güzel film sahneleri yazacağım.

Varsa bu hobiye sahip başka biri bana ulaşsın.
kazanılmış şeyler var iken hayal gücü zayıflar. beyin damarları mutlu olur, çözüm üretemez hale gelir, fırsatları göremez ve elinden kaçırır insan. bu sebeple hayallerinizi yazın, hayal gücünüzü kullanın.
Başarının ön şartıdır. Hayal gücü olmadan hayatta hiçbir şey olmaz. Herşey önce hayal etmekle başlar. Hayal gücü yüksek olan insanlar, hayal ettikleri mantıklı şeyleri gerçekte oluşturmak için özveri ile hareket ederler.

Hayal gücü aslında bir binanın zirvesine çıkmak için atılan ilk adımlardır. Hayal eden insan yarınlara daha mutlu gözlerle bakar.
potansiyel gerçeklik..
sınırını kişinin bildikleri belirler..
sınır tanımaz.
bazılarındaki " vay anasını ! " dedirtendir.

https://twitter.com/i/status/1096760528326877185
yaş aldıkça körelen bir insan meziyeti. Ayrıca geliştirilebilir de bir insan meziyeti.
Mavi renkli bir etekte gemiler yüzdürmektir. Mavi etekli müennes Yürürken kasırga çıkar, dalgalar gemileri döver ve birkaçı alabora olup birkaçı selametle kıyıya demir atar.
merak ile birleştiğinde öğrenmeye açılan en büyük kapıdır.

insan sırayla önce hayal etmekten, sonra da hayallerinden vazgeçiyor. hayallerine sınır koyunca çocukluğuna da sınır koymuş oluyor. ve hayallerini unutunca, çocukluğunu da unutuyor. oysaki; o hayal eden, merak eden çocuğun kendisi, bizi içten içe büyüten şey. tam da şairin en güzel dizesi gibi.

(bkz: insan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar)
olasılıkları görmek.
Nedense baş uyuşması baş ağrısı yapabilen olgu.
güncel Önemli Başlıklar