bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  kaza anında açılarak eğer sizi boğmaz ise hayatınızı kurtaran alet.
  1 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  (bkz: air bag)
  1 ... sıçtırtma lamasına
 3. 3.
  eğer arabada varsa,eğer arabada varsa ve çalışıyorsa,eğer arabada var,çalışıyor ve zamanı geldiğinde açılıyorsa,eğer arabada var,çalışıyor,zamanında açılıyor ve basıncı kişiyi boğmayacak şekildeyse kişinin kaza sonrası hayatını kurtaran aparat.
  ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  kafasına göre açılıp kafasına göre açılmayan araçların güvenlik mekanizması.
  yaklaşık 120 km hızla çelik bariyerlere girilir,aracın önü tanınmayacak haldedir fakat hava yastıkları iki tarafda da* açılmamıştır.*
  araç hareket halinde değilken sol ön kapı tarafına yaklaşık 20 km hızla kayarak gelen aracın çarpması sonucu yan hava yastıkları açılmıştır.
  1 ... shunketsu
 5. 5.
  açılıp açılmaması ile ilgili tüm bilgilerin aracın kullanıcı el kitabında olduğu, kullanıcıların genellikle, tehlikeli tüm kazalarda açılması gerektiğini düşündüğü fakat aslında açılması için belli çarpma koşullarının sağlanması gerektiği, aksi takdirde açılan bir hava yastığının yarardan çok zarar getirdiği güvenlik aparatıdır. ayrıca hava yastıklarını araçtan çıkarıp bir aküye bağlayarak patlattığınız vakit çıkan o kulakları sağır eden patlama sesini kaza esnasında hiç bir kazazedenin duymaması da ilginçtir.
  2 ... devedikeni
 6. 6.
  ön hava yastıkları, 25 km/h ve daha yüksek hızla sert bir duvara önden çarpma, aracın ön farlarından yaklaşık 15 derece sağa ve sola genişleyecek bir alandan gelebilecek orta ve yüksek şiddette önden çarpma esnasında açılacak şekilde tasarlanmış olup arkadan, yandan çarpmalarda ve takla atmalarda açılmayacak şekilde tasarlanmıştır.

  ön hava yastıkları, yüksek bir kaldırıma veya tümseğe çarptığında, derin bir çukura düştüğünde, dik bir yokuştan aşağı inerken burun üstü yere çakıldığında ise şişebilir.
  aynı zamanda, direk-ağaç gibi dar cisimlere önden çarpma, aracın kamyon arka kasasının altına girmesi veya önden çaprazlama bir engele çarpması durumunda açılmayabilir.
  1 ... devedikeni
 7. 7.
  yan hava yastıkları, orta ve yüksek şiddette aracın yanına orta bölümden gelecek darbelerde açılacak şekilde tasarlanmıştır.
  fakat aracın yan gövde yapısı yolcuları korumak için darbeyi emecek şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle yan kısım darbeleri emdiğinden, bazı durumlarda yan hava yastıkları yanda meydana gelen deformasyona veya hasara bakılmaksınız açılmayabilir. yolcu bölümünün uzağına gelen darbeler, aracın yan tarafına motorsiklete benzer küçük araçlar çarptığında, direk-ağaç gibi dar cisimler çarptığında, diğer bir araca çaprazlama çarptığında, araç yan yattığında veya takla attığında açılmayabilir.

  unutulmamalıdır ki, hava yastıklarını kontrol eden darbe sensörleridir ve araç üzerindeki darbe sensörleri üzerine herhangi bir darbe gelmedikten sonra açılmayacaklardır.

  ve yine unutulmamalıdır ki olası bir kaza anında hayatınızı kurtaracak şey öncelikle hava yastığı değil emniyet kemeridir. hava yastıklarına güvenmeden evvel kemerinizi takılı konumda tutunuz.

  hatta bir ek bilgi daha; herkes şehir içinde emniyet kemeri takmaz, hani küçük hızlarla olan çarpışmalarda emniyet kemerine gerek yok, zaten dayanır vücudum diye düşünür. fakat 50 km/h hızla bir engele çarpıldığında vücuda gelen etki 4 tondur ve hiç bir insan vücudu bu etkiye dayanamaz.
  1 ... devedikeni
 8. 8.
  http://www.bobiler.org/up.../photographs/9519431z.jpg
  ... the kene
 9. 9.
  arabalarda koruma yüzdesi düşük güvenlik aparatıdır. emniyet kemeri hayat kurtarır, hava yastığı hava atar.
  1 ... brewed and bottled
 10. 10.
  Otomobil endüstrisinde hava yastıklarının mucidi olarak Volvo markası bilinir ve Volvo bu icadını 1987 yılında hayata geçirmiştir.
  -1 ... nevzatb