bugün

bunun tek mantıklı sebebi bu araçların havada park etme ihtiyaçlarının olmamasıdır başka da bişi değildir.
pervanesiz helikopter'in genellemeyi bozduğu olmamazlık.
efendim oncelikle ucaklarda ileri vites diye birşey olmadıgı gibi geri viteste bulunmamaktadir. bir kol bulunmaktadır bu kontrol kolu sayesınde ucagın arka kısmında bulunan motorun itiş gucu kontrol edılmektedır, aynı zamanda da yön verme paneleride. hadi var sayalım ki ileri vites var niye gerisi yok bunun? oda soyledir ki; şimdi ucagı ileri goturmek için arkada ki motorun itiş gucunden yararlanıyoruz e ozaman bizim geri geri gitmemiz için de bu işin tam tersini yapmamiz gerekiyor ki aynı etkiyi geri geri giderkende saglayabilelim, ancak ortaya şöyle bir durum cıkar ki oda ucagın önce ileri giderken yavaslamasi, durmasi sonra geri geri gitmesidir. bunun gerçekleştirilebilmesi için ucagın birde dengesinin bozulmadan askıda kalması gerekmektedir. ucagın dikey kesitini ele alarak konusursak, bu kesitin 360 derecesini cevreleyen motorlara sahip olması gerekir yanı ucagın her yerınden itiş gucu saglayan bir motor bulundurması gerekmektedir. buda duşuldugu üzere imkansizdir. ha ben yeni bir teori buldum bunlar traş gülüm diyosan...
sağ elini koltuğa atıp arka cama doğru deve misali dönme * *imkanı olsaydı geri viteste koyarlardır zannımca bide kanımca.
tamamen üretim hatasından kaynaklanan durumdur. ülkemiz uçak üretimine başlayınca kapatılacak bir kusurdur.
hava taşıtlarının geri viteste gidebilmesi için öncelikle havada durması gerekir.
(bkz: yerçekimi)