bugün

bir çok havacı generalin hatta atatürk'ün bile kabul ettiği teoridir. bu teoride şu anda başarılı olan tek ülke ingiltere olarak gözükmektedir ama aslında amerika'dır. çünkü amerika bir çok uyduya sahiptir. bu uydular dünyanın etrafında dolaşmakta ve ülkelerin fotoğraflarını çekmektedir. örnek vermek gerekirse diyelim ki türkiye bu yıl bütün topraklarında pamuk yetiştirmeye başlar ve yine atıyorum polonya'dan tekstil için pamuk ithal etmeyecektir. arkasından gelen günlerde amerika uydu fotoğrafları neticesinde türkiye'de çok fazla pamuk olduğunu görüyor ve stoklarındaki bütün pamuğu çok ucuza dünya piyasasına sokuyor ve türk pamuğunun değeri 7 milyondan 2 milyona kadar düşüyor ve çiftçi o sene kan ağlıyor. türkiye ise elinde olmayan parasıyla çiftçiye yardım edeceğini söylüyor ve amerika'dan yardım istiyor. amerika ise yardımı kabul ediyor ve polonya'dan pamuk alması şartıyla bilmem kaç milyon dolar vereceğini söylüyor. işte dünya bu duruma gelmiştir ve atatürk'ün dediği gibi istikbal göklerdedir.
Hava Hakimiyet Teorisi
Göklere hakim olan dünyaya hakim olur. Birçok havacı asker tarafından ileri sürülmüştür,Scitoklian bunlardan birisidir. Teoriye göre Kara Hakimiyet teorisine göre en stratejik bölgeyi kontrol eden ülke Rusya dır. ancak rusya dünyayı kontrol edememektedir. Bunun sebebi ise abd nin hava kuvvetleridir. böylece bir ülke kenar kuşak ülkelerini kontrol edebilir belkide denizlere de hakim olabilir ancak dünyaya hakim olabilmesi için havaya hakim olması gerekir.
türkiye'nin pek önem vermediği hava kuvvetinin başına bela olacağı bir açıklık ve gerçekliktir. türkiye asla hava hakimiyetinden vazgeçmemelidir, hiç olmazsa hakimiyetini kendi topraklarında sağlamlaştırmalıdır.