1. .
  geçmişteydi bu mirim. aslında başlıkta babaanne yerine herhangi bir bayan aile büyüğü olabilir. türk aile yapısından ötürü nadir de olsa geniş aile kalıntılarından olan babaanneyi seçtim.

  şimdi zamanında hava durumu yayınlanırken televizyonun ışığıyla aydınlanan odalarda "aman bakalım yarın hava nasıl olacak" diye televizyona odaklanan aile üyelerinden önce "aman yarın gene yağmur yağacakmış" diye homurdanmalar çıksa da spiker doğu illerine gittikçe babaannenin dudakları büzüşmeye başlar, "erzurum -23 derece" dediği anda ise niagara şelalesi ayarında gözyaşlarıyla "ühühü o insanlar nası yaşıyo orda ühühühü" diye söylenirdi.

  hatta o dönem mahallenin muhtarları dizisinde bile bu konu işlenmişti. orda da muhtra hasta olan kadın aslında ona kızdığı için ağlıyordu da kızı sorduğunda "ayy bu havalara ağlıyorum" diye yutturmuştu kızına. kız da güzeldi. (konu dağıldı farkındayım)

  her misafirlikte bu tarz insanlarla karşılaştığımdan dolayı hava durumu benim için hep bir ağlama duvarı, bir günah çıkarma odası gibi gelmiştir.
  3 -1 ... avedis
 2. .
  aslında altında başka nedenler yaabilecek olaylardır. babaanneler genelde yaşlı oldukları için her türlü savaş ortamını, kıtlığı, darbeleri görmüş geçirmiş insanlardır. bizim için basit gelen şeyler onlar için son derece mühim olabilir. mesela bir erzurum'da hava sıcaklığının -30 derecede olmasına ağlarlar çünkü orada olan mehmetçikler akıllarına gelir. onlar için tüm askerler kendi evlatlarıdır. işte soğuk hava görünce bu yüzden ağlarlar.
  1 ... eagle is free
 3. .
  yağmur yağmayacağı haberini alınca susuzluktan napıcaz diye ağlayan babaannedir.
  1 ... iyipekimadem