bugün

öncelikle bu yazıyı anlık olarak nefes darlığı yaşayanlar için değil bunu takıntı hale getirip uzun süredir kafasından çıkaramayanlar için yazıyorum ve bunun bir fiziksel bir hastalık olmadığını söyleyerek başlıyorum yazıya. eğer bu durumu google dan aratıp bu sözlükle karşılaşırsanız okumadan geçmeyin. çünkü zamanında bunun psikolojik olup olmadığını araştırdığımda insanların bununla alakalı yazılarını çok aradım ve yalnız olduğumu düşündüm ve bunu neden yaşıyorum diye çok sorguladım ve durumun psikolojik olduğunu anlamam doktorlar bunun psikolojik olduğunu söylemesine rağmen geçmedi çünkü hiçbir zaman yüzde yüz emin olamadığın için bu bir süre sonra obsesyona dönüşüyor ve nefes alıp vermen otomatik olarak gerçekleşmeyip aklından çıkaramadığın için manuel olarak devam ediyor. bu durumdan korkman ve sürekli derin nefes alma ihtiyacı da vücutta bazı fiziksel semptomlara neden oluyor. bunlar göğüs ağrısı ,boğazda düğümlenme yumru hissi , çarpıntı, mide ağrısı vs gibi semptomlardan oluşuyor. bunlar aslında strese vücudun verdiği reaksiyonlardan ibaret ama o anki beyninizi ele geçiren şüphe bunun doğru olmadığını ve bir hastalığa sahip olduğunuzu size düşündürüyor ve bu korku sizi bir kısır döngüye sokuyor. tamam da bu sorunu nasıl çözüyoruz diyebilirsin. öncelikle kendini iyi hissetmen için ssri antidepresan şart ve bunun psikolojik olduğuna emin olamadığın için bunu kafada bitirmen çok zor ama imkansız değil çünkü ben başardım ve ihtiyacınız olan en büyük şeyler sabır ve zaman arkadaşlar. bu ikisine sahip olduğunuzda odak noktanızın başka yerlere çekilip zamanla aklınızdan çıktığını fark edeceksiniz. aklınızdan hiç çıkmıyorsa muhtemelen hayatınızda hastalık dışında bir şeyler iyi gitmiyor demektir. mutlu olmaya çalışın inanın bir süre sonra bu durumu kabullenip eee ne olacaksa olsun bundan sonra da böyle yaşarım ne var sanki dedikten sonra yeniyorsunuz bu illeti. korkuyu ve endişeyi kafadan sildiğinizde yeniyorsunuz. bu durumun ortaya çıkışının spesifik bir nedeni olmayabilir geçirdiğiniz büyük bir travmanın sonrasında da çıkabilir ya da bir panik atağın sonrasında bunu sorgulamayın. önemli olan güçlü kalmanız ve bunun beyninizi ele geçirmesine izin vermemeniz. yalnız değilsiniz sizin gibi bu semptomları yaşayan milyonlarca hasta var. ve bu yazdıklarımı sakın unutmayın hatta kaydedin ve her gün okuyun. hastalığımızın adı ne diye soracak olursanız da anksiyete ve obsesif bozukluk derim. benim önerim bu illeti yenmek için prozac+anafranil antidepresanları olacak. he dersen benim kafada bitirmem için ilaca ihtiyacım yok bu lanet şey psikolojikse ben bunu her türlü zaten yeneceğim diye emin ol hiçbir ilaca ihtiyacın yok ama yapamadıysan o zaman bir düşün derim. tabi ki de doktorunuzun size verdiği tedavi etkili olacaktır ama bu kombinasyonu sorabilirsiniz. tekrar edeyim bu yazıyı psikolojik nefes darlığını obsesyona dönüştürmüş kişiler için yazdım. kendinize iyi bakın ve canınızı sıkmayın her gün dünden daha güzel olacak.
Yaklaşık 2 aydır geceleri sürekli yaşadığım durum. hayattan bezdirecek kadar iğrenç bisey. Antidepresan da kullanmak istemiyorum. Yok mu bunun çaresini bilen ya.
diri diri topraga gomulmek tabirinin şekil almış halidir nefes açlığı.
alınan nefes sana yetmez dısarı gidip derin bir oh ceksen gene nafile. sadece uzun bir derin nefes le kendine gelirsin oda 5 sanıye kadar rahatlatır sadece. Allah kimsenın basına vermesin.
alınan nefesin yetmemesi şeklinde olur. sürekli ağızdan nefes almak bitkinliğe sebebiyet verir.
özellikle anksiyete durumlarında görülen, alınan havanın yetmemesi hissi ile beraber iç çeker tarzda derin nefes alma ihtiyacı. bugünlerde televizyonda ve gazetelerde haberleri izleyen türk halkında çok sık görülmektedir. (bkz: pkk çok acı çekmiş bir toplumun öfkesidir) (bkz: pkklı olmak artık suç değil) (bkz: tezekten terazinin boktan olur dirhemi)