1. 1.
  Zeytin Dalı Operasyonu'nda öldürülen izlandalı terörist.
  Yasaklı bir haber sitesinde, hakkında şunlar yazılmıştır :
  http://www.etha.com.tr/Ha...ukur-hilmarsson-sehit-du/
  EÖT savaşçısı izlandalı Haukur Hilmarsson şehit düştü
  Enternasyonal Özgürlük Taburu (EÖT) savaşçısı izlandalı Haukur Hilmarsson (Şahin Hüseyni) Efrîn'de şehit düştü.
  Enternasyonal Özgürlük Taburu (EÖT), izlandalı Haukur Hilmarsson (Şahin Hüseyni) adlı savaşçılarının Efrîn'de şehit düştüğünü açıkladı.

  Açıklamada, "Enternasyonal Özgürlük Taburumuzun izlandalı savaşçısı, Haukur Hilmarsson (Şahin Hüseyni) Efrîn'de ölümsüzleşti. Faşist Türk ordu güçlerinin yoğun bombardımanı sonucunda Badina hattında ölümsüzleşen Şahin yoldaşımız, Efrîn direniş cephelerinde onur ve özgürlük için dövüşen tüm savaşçılarımızın omuz başındadır şimdi. izlanda'dan çıkıp Rojava devrimini savunmak için Rakka ve Efrîn cephelerinde savaşan Haukur Hilmarsson yoldaşımızı, enternasyonalist devrimciliğin ölümsüz savaşçılarından biri olarak, saygıyla anıyoruz. Başta ailesi olmak üzere, dostlarına beraber hareket ettiği yoldaşlarına başsağlığı diliyoruz" denildi.

  Hilmarsson'un Yunanistan'da mücadele veren RUIS hareketi üzerinden Rojava devrimine katıldığı belirtilen açıklamada, "Yunanistanlı yoldaşlarıyla birlikte Enternasyonal Özgürlük Taburunda yer almak üzere MLKP Şehit Serkan Taburuna ulaşır. Rojava devriminin gerekleri doğrultusunda askeri ve politik eğitimini burada tamamlar. Savaşa ciddiyetle yaklaşır ve bunun motivasyonuyla askeri eğitimini başarıyla tamamlar. Kararlı, kurallı ve cesur bir savaşçı olarak kendini inşa etme şiarıyla ayrıldığı Şehit Serkan Taburundan Rakka cephesine ve son nefesini verdiği Efrîn-Badina cephesine kadar sözüne bağlı bir pratik sergiler" diye belirtildi.

  Hilmarsson, Rojava'da ilk önce, Enternasyonal Özgürlük Taburu (EÖT) savaşçısı olarak Rakka cephesinde yer aldığı ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
  "Disiplinli duruşu, örgütlü yaşamdaki titizliği, askeri niteliği ile öne çıkarak DAiŞ'e karşı savaşta komutanlaşır. EÖT taburunda kol komutanı olarak görev alır. Rojava devrimi için savaştıkça devrime olan bağı daha da artar ve bu doğrultuda EÖT'nin örgütsel sürekliliğinin sağlanmasına, askeri ve politik varlık halinin büyütülmesine kendini adar.

  "Rakka'da DAiŞ çetelerinin yenilgisiyle açılan yeni dönemi TC'nin Efrîn saldırısıyla başlatması karşısında Şahin yoldaş, hızla Efrîn cephesine geçmeye çalışır. Efrîn saldırısının ikinci günü EÖT adına bir bildiri kaleme alarak Avrupa halklarına TC faşizmini teşhir çağrısı yapar ve bu doğrultuda enternasyonal kuvvetlerle temasa geçer.

  "Efrîn'e ulaşmasının ardından Badina-Dimilya cephesinde yerini alır. Savaş çetin koşullarda sürmektedir. Şahin yoldaş Efrîn'de olduğu için çok mutlu olduğunu savaş sonrası da Efrîn'de kalmak istediğini söyler. Mutlu bir devrimci olarak savaşçıların moral kaynağı olur. Bulunduğu alanı tanıdıktan sonra artık Şahin yoldaş yeni gelen savaşcıları mevzilerine götürmekte ve keşif karşısında disiplinli hareketiyle alanda konumlanışın güvenliğini sağlamaktadır. Yoğun keşif altında görüntü verilmesi sonucu yaşanan bir saldırıda yaralılara hızla tıbbi müdahale ederek onları güvenli alana taşıyan, aynı alanda ağır yaralanan Yunanlı yoldaşının hastaneye ulaştırılmasını koordine eden Şahin yoldaş olmuştur.

  "Çetelerin saldırılarını yoğunlaştırdığı; obüs, tank ve uçaklarla hamle yaptığı sırada Şahin yoldaş MLKP savaşçısı yoldaşlarıyla birilkte bulundukları alanın savunması için stratejik öneme sahip bir tepede mevzide bulunmaktadır. Çetelerin karadan giriş yapmaya çalıştığını fark eden yoldaşlar çeteleri ateş altına alır. Çatıştıkları mevziler obüslerle yoğun keşif altında vurulmaktadır. Şahin yoldaş burada kararlı bir duruş sergiler. Obüsler ve silahlı keşif uçakları çok yoğun vurmaya başlar ve Şahin yoldaş ve beraberindeki iki Arap savaşçı Badina-Dimilya hattında şehit düşer. Cenazeler almak için yapılan girişimler sonuç vermez. Şahin yoldaş ve beraberindeki silah arkadaşları, Efrîn'in özgürlük sevdalısı halkının kalbinde ve toprağında sonsuza dek yerini alır."

  Enternasyonal Özgürlük Taburu, "Şahin yoldaşın şehadeti tıpkı diğer şehit enternasyonalist savaşçılarda olduğu gibi TC faşizmine karşı enternasyonal cepheden verilen güçlü bir cevap ve darbe olmuştur. Şehit Enternasyonal savaşçıların Efrîn tepelerinde yükselttikleri bayrak şimdi başta Avrupa olmak üzere, dünyanın farklı ülkelerinde faşist Türk devletine karşı yükselmektedir. Faşist, katil Erdoğan adı artık dünyanın tüm dillerinde haykırılacaktır. Şahin yoldaşımız izlanda'dan Efrîne uzanan yolculuğunda, insanlık ailesinin bir parçası olarak ölümsüzleşirken, bizler onu onurlu mücadelemizde yaşatmaya devam edeceğiz" diye kaydetti.

  Efrin'de şehit düşen EÖT savaşçısı Haukur Hilmarsson'un sivil bilgileri şöyle:
  Rojavada kullandığı Adı: Şahin Hüseyni
  Adı-Soyadı: Haukur Hilmarsson
  Doğum Yeri ve Tarihi: Reykjavik / 22 Temmuz 1986
  Rojavaya Geliş Tarihi: Temmuz 2017
  Şehadet Yeri ve Tarihi: Efrîn- 24 Şubat 2018
  ... azorka