bugün

(bkz: 33 kurşun)
(bkz: sevgili)*
unutulmaması gerekenlerin ,şayet unutulursa * sadece hatırlanan acı hatıralara dönüştüğü..
turkiye'nin ezilmiş tarafı.hep üvey cocuk kalmış yönü.
dizinin fanatikleri pek katılmasa da reyting tanrısının sağcı-solcu ayırt etmeden her görüşten duygu sömürüsü geliştirebilmesi. dizinin artık sehit yaz 3999 a gonder zihniyetinin sol kanadını oluşturması.
insanı gururlandıran ve hüzünlendiren bir çok şey. o zamanlarda, vatan için bağımsızlık için kendini feda eden insanları görüp gururlanırken, şimdi o yıllardan çok daha bağımlı ve emperyalist güçlerin uşağı olmuşken gençlerin tek derdinin kontör ve internette sevgili bulmak olduğunu görünce insan geleceğe umutla bakamıyor artık. ben bir şeyler yapmak istiyorum, benim gibi düşünen varsa bağlantı kursun...
kadınların o dönemlerde şimdikinden daha özgür ve mutlu olduğu.
birileri tarafından ısrarla unutturulmak istenen ama asla unutulmayacak olanlardır.
vedat demircioğlu.
hiçbirşeydir. birşeyi hatırlamak için önce unutmak gerekir.
çelişkilerdir.önce adnan menderes sonra ise deniz gezmişi hatırlatmasının tek açıkaması budur.
polis ve askerleri şehit etmesiyle tanınan 'halkın kurtuluşu örgütü'nün üyesi olan Erdal Eren'i kahraman gibi gösteren dizinin hatırlattığı şeylerdir. Bunlar: 'yalan ne kötü birşey', 'sapla samanı karıştırmak' gibi cümleler de olabilir.
27 mayıs.

kanlı pazar.

kanlı 1 mayıs.

12 eylül.

deniz gezmiş.

nurhak.

sinan cemgil.

mustafa kemal yürüyüşü.

68 kuşağı.

yeşil parka.

istanbul üniversitesi hukuk fakültesi.

vedat demircioğlu.