1. 1.
    bunlar sadece maddi değil manevi eksikliktende doğabilecek olgulardır. boynuzlanırken söylenen yalanların yeni çözülüyor olması uyku bile kaçırtır.
    26 -3 ... tenetikamraniye
  2. 2.
    tam olarak şu anki halimizdir, uzağa gitmeye gerek yok.
    20 -2 ... kirkincikapi
  3. 3.
    sevgilimle buluşacaktım ve lisedeyiz o zamanlar ve haliyle paramız yok ve adamlık sevgiliye para ödetmemeyi gerektirir ya o zaman ki kafaya göre. ilk gün için zar zor bir şeyler yapıp ucu ucuna yetecek para bulduk. ama ödüm kopuyor para yetmeyecek diye. bırakın o günü bütün ay için harcamam gereken parayı gözden çıkarmıştım ama o kadar az param vardı ki bildiğin işkenceydi. neyse ki öyle ya da böyle günü atlatmıştık. tam vedalaşırken "yarın da buluşalım mı?" sözü yankılandı kulaklarımda. ve doğal olarak hayır da diyemedim. sağolsun abim cebindeki tüm parasını bana vermişti 2. günü de geçirmiştik. şimdi durumları toparladık ettik, iş güç sahibiyiz fena sayılmayacak da kazanıyoruz. işte o yaşanılan zamanlar şimdi kazanılan paranın ve yaşanılan günlerin değerini belirliyormuş onu çok iyi anladım.
    106 -2 ... emmo
  4. 3.
    gercek hikayeden alıntıdır:

halk ekmek önü...

- abi bir ekmek lütfen (para uzatılır ekmek alınır)
    + hocam bu 5 kurus eski gecmiyor
    - tamam o zaman hocam kalsın (ekmek geri uzatılır)

not : hikayedeki ekmeği geri veren benim.
    207 -16 ... imkansizligin kekremsi tadi
  5. 4.
    ilkokul önlüğümü annem dikmişti. biraz da uzun dikmişti. *

edit: imla
    45 ... turist rehberi
  6. 5.
    annemin üniversite'ye dair anılarıdır. ne zaman hatırlasam daha çok severim annemi. mesela annem utanarak spor ayakkabı istemiş annesinden. anneannemin bulduğu spor ayakkabıların biri siyah biri beyazmış. annem ayakkabı boyasıyla idare etmek zorunda kalmış. bir gün yağmur yağıp boya çıkınca okulun ortasında çok utanmış. hiç bu kadar üzülmemiştim. bir kız için giyim ve ayakkabının önemini çevremden biliyorum.
    80 -2 ... p o d
  7. 6.
    kurban bayramı dışında et yiyemediğimiz zamanlardı.

balkon 1. kattaydı ve hemen apartman bahçesinde kesilen kurbanı görebiliyorduk. az sonra et yiyecektik çok mutluyduk taki etin en güzel yerinin kolu komşuya dağıtılmasının verdiği hüzün ve koyun etinin yağlı kalan tarafının bize düşmesi ile burkulan çocuk içim 5 yaşımda falanım lan.

ayrıca aynı bayramlığı yıkayıp 3 bayram üst üste giymek lanet gelsin sana dünya hiç ısınamadım sana.
    54 -5 ... 12 puan veren yunanistan
  8. 7.
    ilkokul 1. sınıfa gidiyorum. biz küçükken sindy bebekler vardı, onun barbieleri de yeni çıkmıştı. mahallenin tüm kızlarında vardı bu sindyler ve ev sahibimizin kızında hem sindy, hem de barbie bebek vardı. barbie bebeğin bacakları kolları falan da bükülüyordu, gerçek gibiydi aynı, ütü masası, yemek seti ve küçücük yatağı bile vardı.

her gün tüm kızlar toplanıp evin arkasındaki konfeksiyonun attığı çöplerin içinden kumaş parçaları alıp bebeklere elbiseler dikerdik ama ben hep ev sahibinin kızına dikerdim; çünkü benim bir bebeğim yoktu. alamıyorduk. o kadar çok istiyordum ki bir sindy bebek sahibi olmayı, allah'ın her günü yalvarıyordum anneme. çünkü büyük bir eksiklikti o, modaydı tüm mahallenin kızlarında vardı, tek bende yoktu.

hemen hemen iki yıl kadar anneme her pazara çıkışımızda, o bebeği gördüğümde gözlerim dolarak yalvardım ve sonunda memlekete gitmeden önce çıktığımız son pazar alışverişinde aldı annem bana onu. o kadar çok sevinmiştim ki... havalara uçuyorum resmen. kıyıp da üzerindeki buruşuk poşedini bile açamamıştım ve memlekete gittik. bebeğimi de yanımda götürdüm, hala paketindeydi, üstü kirlenir diye açamamıştım ki...

annem benden 3 yaş küçük kuzenimi görür görmez ona vermemi söyledi. anneme yalvardım yakardım, vermeyeyim diye ama zorla "ben sana gidince yine alırım" diyerek ona verdi ve döndük. annem tabii ki tekrar alamadı onu bana.

birkaç ay sonra yine gittik yaz tatili için memlekete ve orada köpek kulübesinin önünde, çamurlar içinde kıyıp da paketini açamadığım bebeğimin bacaklarını gördüm. ne koymuştu lan. gittim anneme ağlamıştım. benim kıyamadığım bebeğimi o parçalayıp atmıştı. kaltak!
    173 -6 ... rapunzel kibrit satar
  9. 8.
    10 kurus paranin eksik olmasi nedeniyle dolmus parasini denkleyemeyip ise yürüyerek gitmek bunun icin evden bir saat önce cikmak ev sahibinin evden cikarmak icin elektrigi suyu kestirmesi kapinin zilinden sinirlerinin bozulmasi sonucu zili sökmek evde ampul eksigi nedeni ile ampulleri kulanacagin odadan odaya gezdirmek aidat isteyen yöneticiye denk gelmemek icin asansör kullanmamak elektrik kesme ihbarnamesi görmemek icin posta kutusuna bakamamak 100 lira banka borcunu faizi ve eve gelen icra marifeti ile sekiz yüz lira civarinda ödemek zorunda kalmak ohooo kitabini yazarim ben bunun bu daha ilk sayfasi olmaz.
    56 -4 ... vigilante8
  10. 9.
    çeşit çeşit anılardır.

ayrıca;

(bkz: ekşi sözlük ten araklanan başlıklar)
    4 -24 ... maussollos