bugün

68'lerin devrimci öğrenci liderlerinden milli demokratik devrim görüşünün ateşli savunucusu.

vaktiyle mdd ve deniz gezmiş hakkında şunu beyan etmiştir:
"
Milli demokratik devrim görüşü gençler arasında ilk kez 1966 yılında ortaya çıktı.MDD görüşü ilk yıl gençlik arasında pek tutunmadı.Fakat 1968 yılından itibaren tutunmaya başladı.MDD bir yandan gençlik içinde yerleşmeye çalışırken, öte yandan TiP içinde çalışmaya başladı.1968 yılı içinde bir çok örgüt MDD'cilerin eline geçti.
"
"eğitim üretim içindir" adlı bir kitabı olan 60'lı yılların önde gelen sol gençlik liderlerindendir. 12 mart 1971 darbesi sonucunda yargılanmış ve hapisanede iken ağır hasta olmuş ve hayata veda etmiştir.
(bkz: olayli yillar ve genclik)
"kapitalsiz kapitalistler" gibi bir eseri yazan itü öğrenci birliği başkanı.
karadeniz'in hırçın çocuğu
harun'un yüreğine düşen bir tutam ışıktı
sevdanın en duruşuyla sevdi Harun
karadeniz gibi hırçın karadeniz gibi mert
ışık düşmüştü yüreğine sessiz bir volkan kaynıyordu
sevdalı yurdunun toprakları kanla sulanıyordu
batan günden doğan güne
sevdasını yüreğinin parmaklıklarına hapsetti
ışık için için yanan bir güldü Harun'da açan..
Bu gün
Harun'u kaybettik! ..
Kanserdi.
Paslı tel örgülerden miras.
Bir kolsuz
Gitti...
Gencecikti
Diğerlerinden farksız.

Karanlığın perdesini araladığımız
Günlerde
Işıktı! ..
Sönmedi! ..
Sene
Ağustos
Bin dokuz yüz yetmiş beş ti...
1942 Giresun doğumlu. Yoksul bir ailenin çocuğuydu. Lise yıllarında siyasal eylemlerin içinde yer almaya başladı.

kapitalsiz kapitalistler, olaylı yıllar ve gençlik, eğitim üretim içindir, yaşamımdan acı dilimler isimli kitapları bulunmaktadır.
http://upload.wikimedia.o.../3/32/Harun_Karadeniz.png
kanserdik. ölüm, her gün bir sinsi yılan gibi dolaşıyordu derilerimizde.

uydurma davalarla kapattılar hücrelere. hastaydık. yurtdışına gitseydik kurtulurduk belki.

bir buçuk yaşındaki kızlarımızı öksüz bırakmazdık.

önce kolumuzu, omuz başından keserek yurtseverlik borcumuzun diyeti olarak fırlattık attık önlerine.

sonra da otuz iki yaşında bırakıp gittik bu dünyayı,

ecelsiz... * *
(bkz: #253068)
1942 giresun alucra armutlu köyü doğumlu. 1962 yılında istanbul teknik üniversitesi inşaat mühendisliği ni kazandı. bu yıllarda devrimci gençlik içerisinde sivrilen önderlerden birisi oldu. kendi döneminde yapılan devrimci gençlik eylemlerinde önemli katkısı oldu. itü öğrenci birliği ve öğrenci derneği başkanlığı görevlerini yürüttü. o dönemin devrimci öğrenci eylemlerinden olan itü nün işgalinde önemli rol oynadı. 24 temmuz 1968 günü yakın arkadaşı vedat demircioğlu nun gümüşsuyu nda polislerce katledilmesinden sonra gerçekleştirilen eylemler sırasında dönemin diğer devrimci önderleriyle fikir ayrılığına düştü. harun karadeniz öğrenci hareketinin sınıf hareketinden bağımsız olamayacağını düşünüyordu ve işçi hareketiyle öğrenci hareketini birleştirmek için yoğun çaba harcıyordu. 12 mart 1971 askeri darbesinden sonra tutuklandı. dev genç ve türkiye komünist partisi davalarından yargılandı. dev genç davasından tutukluyken kanser hastalığına yakalandı. ancak tedavi edilmedi. 15 ağustos 1975 günü yaşamını yitirdi.
devletin, anarşist addedip, tedavi ettirmeyip, ölüme terkettiği devrimci. ölüm yıldönümüdür.
HARUN KARADENiZ'in kaleminden "Gençlik ve Geleceği"

http://kutuphane.halkceph...filer/Harun_Karadeniz.htm
(bkz: ertuğrul karakaya) için yazılan ağıtta geçen
"töresi batası dünya"
"kahpe kalır şahan gider"
sözlerinin geçerli olduğu, genç yaşta ölüme terk edilmiş bir yurtsever devrimci genç.
onlar çok sevdiler bu ülkeyi ve binip bir mavi buluta sır vermeden geçtiler serden...
Delikanlı adammış. Zamanın cumhurbaşkanına gider yapacak kadar.

görsel
karadeniz'in hırçın çocuğu!

unutturulmayacak!
sen 1975 te bıraktın seneleri.
dostların yanındasın şimdi.
lügatler diyor ki, "harun" parlayan.
ışığın kaynağı diyorum ben,
sözlüğün birinde sordu afacanın biri "harun karadeniz";
kadim dostum.
dava arkadaşım
koca adam.
şimdinin ab si eskinin aet si için onlar ortak biz pazar diyen,
60lı yılların öğrenci lideri. 1968-69 itü öğrenci birliği başkanı.
aynı zamanda yazar, kısacık ömrüne nice eserler sıkıştırmış.
şu anda elimde "eğitim üretim için" kitabı var.
hatıraları okşar gibiyim.
1971 de tkp davasından beraber sanıktık.
aslında tarihe tanık.
koca adam rahat uyu.
şu 2014 yılının ağustos güneşi hala "harun" ve sıcak.
dostlara selam söyle,
cennetin güzel evladı
hadi.
önce emperyalizmle, sonra kanserle mücadele eden güzel insan. mücadele ettirenler, ölüme terk edenler utansın.

o hep 33, hep devrimci. canilerin ülkesinde, parmaklıkların arkasında bir fidan. unutmadık, unutmayız.
https://m.youtube.com/watch?v=jB2XtIJYEoQ
Bu belgeselde 10:55den sonra tam bagimsiz ve sosyalist turkiye istiyoruz derken sesini duyabileceginiz efsane devrimcidir
Harun Karadeniz Amerikan emperyalizmine karşı büyük mücadeleler veren devrimci bir gençlik önderiydi.

6.Filo'ya karşı namaza durmadı, ABD'ye methiyeler düzmedi. Bunların bedelini ise kanser olmasına rağmen tedavi görememekle ödedi.
Dönemin en büyük öğrenci yürüyüşü olan “Özel okullar devletleştirmelidir” yürüyüşünde yer aldı. Altıncı Filo’yu Protesto Olayları’nda etkin rol oynadı.(1942, Giresun – 1975, istanbul)
görsel
milli demokratik devrim taraftarı genç. 68 kuşağından. hem eylem hem fikir üretmiş. kendine saklamamış yazmışta.

(bkz: eğitim üretim içindir)
güncel Önemli Başlıklar