bugün

Hicbiri sihirli annem taci yi köpeğe çevirme büyüsü kadar olamaz.
alohomora demek çok hoşuma gitse de (ki kapı açma büyüsüdür) sanırım favorilerim imperio (imperius Lanetine olan ilgimden ötürü) ve Obliviate (hafıza silme büyüsü).

Accio da fena değil aslında çağırdığın eşyayı yanına getiriyor,günlük hayatta çok işe yarayabilir.
Expecto Patronum.

Yazarın hayal gücüne hayran olmamın en büyük sebebidir.
(bkz: Sectumsempra)
Sectum sempra
Snape amcanın (melez prens) kendine ait büyüsü harry nin malfoy a kullandığı sahne baya havalıydı. Çünkü ilk defa gördüğü bir büyü nasıl karşılık vereceğini bilmiyor.
başlığı görünce gözlerim ışıl ışıl oldu. şu an kolumda dövmesini taşıdığım her sahnesini ezbere bildiğim kocaman kız olmama rağmen hayatımda kocaman yeri olan ne zaman üzülsem kendimi bir filmini izlerken bir kitabını okurken bulduğum seridir. en sevdiğim büyü ise sectum sempra..
adını bilmiyorum fakat tüylerimi diken diken sahneyi anlatacağım. dumbledore ile harry hortkuluk yok etmek için mağaraya girdikleri sahnede, harry dumbledore'a su almak için eğildiğinde garip yaratıklar tarafından aşağıya çekildikten sonra dumbledore'un yaptığı ateşli mateşli büyü var ya işte o.
sectumsempra büyüsünün tahribatını düzeltmeye yarayan vulnera sanentur en sevdiğimdir.
söylemeyi en sevdiğim olarak 'obliviate' diyebilirim.
dumbledore'un sihir bakanlığı'nda voldemort'la çatıştığı sahnede havuzdaki suyu kontrol ettiği büyü de muhteşem. sessiz büyülere ayrı bir zaafım var.

'reducto' da çok güzel bir yıkım büyüsü. onu da severim.

mcgonnagall'ın 'Piertotum Locomotor' -hogwarts'ı koruma büyüsü- de muhteşemdir.

enlerim çokmuş, yazınca fark ettim*
Harry- en güçlü büyü hangisidir hocam?
Dumbledore- hocam değil şeyhim!
Harry- en güçlü büyü hangisidir şeyhim?
Dumbledore- bade büyüsüdür yavrum.
Harry- o nedir şeyhim?
Dumbledore- az yaklaş hele, aç ağzını, yala bakayım şeyhinin s.k-i şerifini. Böyle cenneti de garantiliyorsun köftehor. Hah, dişlemeden, iyice somur. Oh evet!

islami tarikatlarda halen yapılmakta olan büyü...
bağlama büyüsü.

harry'nin bağlama eşliğinde "bahçada yeşil çınar" türküsünü söylediği sahne gerçekten çok iyiydi.
zaten 5 tane büyü var koskoca seride neyse şu kilitli kapıları açan büyü diyorum.
(bkz: ridiculous)

Söylemesi de pek güzel.
expecto patronum !
wingardium leviosa. cisimleri uçurma büyüsüdür. bak yine aklıma geldi tekrar okumak istedim bütün kitapları.
partis temporus: usta kişilerin yapabileceği bir ateş büyüsüdür. insanın etrafında bir ateş çemberi oluşturur. (6. filmde dumbledore' un inferilere yaptığı büyü. Harry ile beraber hortkuluk yok etmeye su dolu bi mağaraya gitmişti orada son anda yapıyor)
sectum sempra.

ayrıca septum interventriculare vardır ki kalbin içindeki sağ ve sol karıncıkları ikiye ayıran anatomik yapıdır lakin konumuz bu değil.