bugün

spiralli defterlerin icat olmasıyla birlikte eski populerligini yitirmis defter turevidir.

(bkz: nerde o eski harita metot defterleri)
(bkz: harita metod kareli)
lise 1-2-3 ü beni idare eden defter türü.
ilk kulağıma çalındığında aklıma arka planda haritaların çizilmiş olduğu bir defterin geldiği, defter türü.
tüm hocalar "harita metod alın, kontrol yapıcam" filan filan derlerdi ama bir tanesi bile bugüne kadar bu ismin nerden geldiğini açıklamamıştır.

böyle bir defterdir.
ilk alındığında içini açıp harita aradığımız, bulamayınca da geri verdiğimiz defter.
"kaç orta"lı olduğuda büyük önem taşıyan defter.
(bkz: 4 ortalı harita metod)
genellikle dört ortalı alınması öğretmenler tarafından ısrarla istenmekle beraber; yıl sonunda bu kapasitenin yarısını dahi aşabilen insan evladına pek rastlanmamıştır.
ister bir, ister on ortalı alınsın, hiçbir durumda bitirilemeyen defter. ve arkasında her daim yazılar, resimler, karikatürler bulunur. her sene başında, "ben bu sene defterlerimi temiz tutcam" vaadiyle alınmasına rağmen, yıl sonunda hepsi aynı kaderi paylaşırlar.
hocaların 5-6 ortalı olarak istediği , hiçbir sene de sonuna kadar kullanılamayan defter. yarısı sene sonunda boş kalır.
deftere böyle bi lakap takılmasının sebebini anlamış değilim. metod tamam da harita neden orda var bilemiyorum. defterin genişliği de haritaya benzemiyor ama neyse..
ilk okul dorduncu sinifta ogretmen almami isteyince, acaba nasil bir defter bu, bilim adamımı oluyorum diye dusundugum, buyuk boy kareli defter.
ergenlik yıllarının kabusu defterdir.

- abi onun 3 ortalısı yok. 2 ortalı vereyim.
+ oğlum bak yokmuş 3 ortalısı 2 ortalı alalım bitince bir daha alırız.
* ya olmaz baba ya öğretmen 3 ortalı dedi.
+ oğlum ne olacak sanki?
* olmaz ya olmaz.
- abicim al bir tane çıktı 3 ortalı harita metod.
+ hah tamam varmış bak ağlama oğlum.
* ya o olmaz ki bir kere.
+ niye olmuyor oğlum? 3 ortalı işte.
* ya 3 ortalı da büyük boyu olacak onun.
+ hayda... o nereden çıktı?
- buyur abicim büyük boyu da var onun.
+ hah tamam bak abi büyük boyunu da buldu.
* ya olmaz ya olmaz. öyle değil.
+ oğlum bu niye olmuyor?
* ya baba spiralli olacak öğretmen öyle dedi.
+ hay spiralini....
- buyur abi 3 ortalı büyük boy spiralli harita metod defteri.
+ bu sefer oldu de ağzına sıçtığımın oğlu.
* ya olmadı yine ya. kareli olacak bu çizgili.
+ hay defterinin.... tamam lan tamam okutmuyorum seni. alıcam okuldan siktir git bir torna tezgahında meslek öğren. bu ne lan böyle.
* ya baba ya büüüüüüü...
+ zırlama lan yürü. kalsın abicim kalsın defter mefter istemiyoruz.
lise yıllarının karizmatik isimli defteri.
lise yıllarından ziyade ilkokul yıllarının karizmatik isimli defteri defteri.*
sanırsın ki daşşaklı ismini görünce acayip fevkalade bir şey sonra bir bakarsın bildiğin defter. isim ebeveynlerinin amacı ne ola ki?
sag tarafina yazmasi cok zevkli olan defter.
hangi harita hangi metod için kullanılacak hiç bir zaman belli olmamış defter. nedir yani, diyiverselerdi ya.