bugün

bence dağlar kadar olan farktır. çok büyük bir ayrım söz konusu olmasına rağmen ikisini aynı kefeye koyma gafletinde bulunanlar var. yazık, üzülüyorum gerçekten. bu sene içerisinde başıma gelen bir olayı anlatayım sizlere:

bir arkadaşımla iddaa muhabbeti çevirdiğimiz esnada başka bir arkadaş geldi. bu arkadaş 3 sene felsefe bölümü okuyup sonra bırakan ve eskiden allah'sız şimdi ise dünyanın en hassas müslümanlarından olan bir arkadaş. hassas derken hakikatli bir müslüman olmasını kastediyorum, anlayacaksınız zaten şimdi. neyse bu geldi oturdu aramıza falan ben olips çıkardım attım ağzıma önce ilk konuştuğum arkadaşa verdim sonra diğerine de uzattım o da yüzü ekşi bir şekilde aldı ikramımı. daha sonra şöyle sordu: iddaa'dan para kazanıyor musun? evet dedim. bırakın böyle işleri olum falan maval okumaya başladı. birkaç saniye sonra da adama bir şey dank etti. çok eminim ki içinden hassiktir demiştir. ağzındaki olipsi çıkardı ve bana ''kusra bakma, sen bunu söyledikten sonra bu benim sorumluluğuma girer, haram olduğunu bile bile yiyemem'' dedi ve attı. o an öyle bir bozuldum ki anlatamam. dediklerine cevap dahi vermedim uzun süre vedalaşırken de umursamadım.

sonraları düşündüm ki haklıydı aslında. kendi inancına göre yani. haklıydı haklı olmasına da, atladığı çok önemli bir şey vardı. benim cebimdeki paranın nereden geldiğini düşünüyordu ama devletin kasasına giren paraların nereden geldiğini, haramın tillahının orada yattığını düşünmüyordu. yani bu mantıkla hareket edecek olursak kendi maaşı da, herkesin maaşı da haram. herkes haram para yiyor. kerhaneden ve haram dediğiniz iddaa oyunundan gelen paralar devletin kasasına akıyor haberiniz yok mu? şans oyunundan 10 bin tl kazanırsanız bin tl si vergi olarak devlete gidiyor. ya o haram dediğiniz içkiden elde ettiğiniz hayvani gelir?

yolsuzlukla, gaspla, cinayetle elde edilen paralar haramdır asıl. haram ve daha da önemlisi 'kirli' dir.
Bu bankanın maaş sözleşmesini yenilendiği için yatacak olan para haram mı helal mi dinci arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.