bugün

hava parasi. gayri resmi vergi'de diyebiliriz. bunu vermeyen belli basli islere baslayamaz zaar. eli silahli bir kac pislik toplar bunu, "sizi koruyoruz" adi altinda.
islam hukukunda Hristiyanlardan alınan toprak vergisi.Fethedilen toprakların gayrimüslimlee kiralanması karşılığı alınan para.Aşar vergisine benzer.
lisede sık sık görülen gayri resmi yollardan para kazanma. haberlere şimdilerde konu bile olmuştur ama aslında eskiden gelen bir olaydır.
(bkz: haraç topraklar)
eşkiyanın, kabadayının... birinden zorla aldığı para. bazen koruma amacıyla da alınır. yani senin gazinonu ben koruyacağım sen de bana koruma para vereceksin. isim değişir gibi duruyor ama değişen bişey yok. her ne kadar farklı olsa da harç da haraç da aynı mantığa dayanır;zor kullanma.
üniversiteleye giden salaklardan devletin zorla(anayasaya aykırı olarak) aldığı para. hepimiz o yoldan geçtik ve arkamızdan yürüyen sürü ile kendini bilmez var. bu kendini bilmez nesil, kendilerinden zorla bu parayı alan yöneticilerinin düzenlemiş olduğu anayasa'ya bile bakmıyorlar. bu anayasa'da eğitim hakkı temel insan hakkı olarak nitelendirilmiştir.

ama şu temel yasa her zaman işlevselliğini korur. "hak verilmez, alınır". bizim gibi bir halktan devlet her fırsatta anayasaya aykırı olarak haraç alır. hiç birimizin de gıkı çıkmaz.

haraçları engellemenin tek yolu; topluca hareket edip, kollektif ve organize eylemler gerçekleştirmektir. ha unutmadan, eylem yapmak ta anayasal bir hakkımızdır. tabi bizde anayasal haklarını savunan her insan şiddetle cezalandırıldığı için pek çoğumuz bunu bilemeyebilir...
(bkz: harç)
devlet kurumlarının harç adı altında aldığı paradır, vermediğiniz sürece yüzünüze bile bakmazlar.
furuzan'in parasiz yatili kitabindaki son oyku. kitaptaki diger oykulerden daha uzun. kitabi bitirdigimde hangi oykunun daha ic burkucu olduguna karar verememistim. ama aradan zaman gecti ve ben gunlerdir sadece bu oykuyu dusunup duruyorum. kitabin butunune hakim anlatimin mukemmelligine yorum yapmak istemiyorum. ama bundan ayri olarak ozellikle bu oykude oykunun kahramani servet hanim insani olduruyor. ben gunlerdir servet hanimin elinden alinmis hayatina uzulup duruyorum.