bugün

iki satır ders çalışılsa akılda kalmaz, ama her anonsları kulağımda.
bir diğeri de tüpçüler ve uncular gezerdi, gençliğimden akılda kalanlar. *
(bkz: haha)
(bkz: yaran başlıklar)
eskişehir'in vazgeçilmez seslerinde uçak ve kalabak suyu arabasından sonra üçüncü sıraya oturandır.
kış geldi ortalarda görünmüyorlar.

özledik overlokçu reyis.
"Hanımların dikkatine; overlok makinesi ayağınıza geldi.Halı, kilim, yolluk, paspas kenarına halıfleks kenarına overlek çekilir.5 dakikada yapılır, hemen teslim edilir." tam doğrusu budur.
(bkz: Burda da mı buldun lan)
allah belasını versindir.* (bkz: insanı hayattan soğutan şeyler).
Limewireden en çok indirilen konuşma sesi.
(bkz: demir aleyoooomm hurdaciiiiyy diye bağıran işçi)
arka fonda hafif bir müzikle, genelde şairane bir uslupla söylenen overlokçu sloganı.
Yaklaşık bundan 5 yıl öncesiydi bu overlokçular bizim mahallede herkesin üç beş kuruş katıp aldığımız topumuzu arabalarıyla ezmişlerdi biz bunun intikamını almaz mıyız ulen diye düşündük ve pusu kurmaya karar verdik.1 hafta boyunca mahallede ne kadar çocuk varsa topladık herkes boncuk tabancalarını tüfeklerini toplayıp gelecekti neyse bu herkes hazırlığını yaptı overlokçuyu bekliyor.Overlokçu sokaktan içeri girdiği anda atış başladı 5 dk boyunca kesintisiz ateş boyunca ne kadar cam varsa yerle bir olmuş bi halde overlokçu zor kurtldu bi daha gelemedi zaten bizim sokağa.
çocukluğumun travması aygaz soundtrack'inin yanında hafif kalan slogan.**
evrensel bir sestir. sanki dünyada nereye giderseniz gidin, hep o anonsu duyacakmışsınız gibi bir his verir.
ömrüm boyunca beni takip ettiğini düşündüğüm slogan.

15 yıl muğla'da yaşadım; okulda, evde, sokakta, tuvalette her yerde varlardı. hatta anasınıfında sınıftaki halıları yaptırmıştık bu adamlara.

geldim denizli'ye; okulda,evde,sokakta,tuvalette her yerdeler. eve taşındığımız ilk gün yeni komşularımızla oturuyoruz ve bu ulvî ses geldi. komşu teyze ayaklanıp "aa,bizim buraya overlokçu gelmezdi hiç,du ben gidip şu halıları yaptırayım." dedi ve gitti. kadının bizden kaçmak için öyle yaptığını düşündüm ama pencereden baktığımda gördüğüm arabanın çevresindeki 10 kadar kadın bunu yalanladı. böylelikle amerikan filmlerindeki gibi takip edildiğimi düşündün sanırım.

dün tüm aylaklığımla eve gelen yokuşu tırmanıyorum. arkadan gelen sesle bu arabayı fark ettim. hızlandım,apartmandan içeri girip "oh" çektikten sonra eve girdim. abim karşıma dikilmiş şaşkın şaşkın bana bakarken "ne oldu,biri mi bi şey yaptı,noluyor lan ne bu? balkonda sigara içiyordum,yavaş yavaş gelirken birden hızlandın,nefes nefese geldin. noluyo lan söyle bak?" diye sordu.
sadece "üşüdüm." diyebildim?
ne diyeydim sözlük,"overlokçu beni takip ediyor abi galiba" mı diyeydim,"overlokçudan korkuyorum mu?" diyeydim?

ha bir de şu var: 7-8 yıl önce bir şarkıyı "hey overlokçu,hayatımın aşkı mı sandın kendini?" diye algılamıştım. hala ara sıra dilime takılır. yok arkadaş,benim bilinçaltımda overlokçularla ilgili bir şey var,kesin var.
Bazı şaşkın ev kadınlarının overlok makinasının pedikür için kullanıldığını zannetmesine yol açan reklam sloganıdır.
neredeyse her gün duyulan sestir. ama hala açıp da overlok makinesi ne işe yarar öğrenemedim. bir de bunu söyleyen kadın iyi bir telif alsa iyi olacak zira yurdun dört bir tarafında kullanılıyor güzelim sesi.
Overlok makinasının bile ayağa geldiği zamanda kadınların halen neden şikayetçi olduğu anlaşılamayan olay zincirinin ilk halkası.
daha küçükken overlok yerine (bkz: overclock) olarak anladığım kelime.

acaba bilgisayarın işlemcilerine de mi el attılar diye korkardım. malum ders çalışmak lazım, anne bilgisayarla düşman.
"büyük şehirleri, kasabaları anladık da köyde denk gelmek garip geldi" diyeceğim satıcının çığırması.
ovarlokçu halı kenarlarına yolluk kenarlarına paspas kenarlarını halıfleks kenarlarına iitinayla ovarlok çekilir hizmeti ayağınıza getirdik artık tüükana maaazaya taşımanızagerek yok.
türkiye'de yapılmmış gelmiş geçmiş en iyi pr çalışmasıdır...

hizmet o kadar iyi tanıtılmıştır ki, reklam metnini türkiye nufusunun %86,2'si ezbere bilmektedir.
hanımların dikkatine! overlok makinesı ayağınıza geldi! *
halı, kilim, yolluk, paspas, halıfleks kenarına, battaniye kenarına overlok çekilir. beş dakika da yapılır hemen teslim edilir. *
şeklinde olup, aynı anonsu o sesi defalarca dinlemek zorunda kalmak hele bir de uykunun en güzel yerindeyseniz, bir güzel küfretmenize neden olacak durumdur.
ağanızı kırdıktan sonra " - ne oldu" diye soranlara cevap olarak verildiğinde çok pis karizma yapabilecek reklam metni.

- overlok makinesi ayağıma geldi..
hala bununla muhattap olan kadın var mıdır, sorusu hayatta en merak ettiğim şeyler arasında top 5'tedir.
bir dönem inci'de her başlıkta bir kamyon figürüyle akıllara kazınan cümle.
duydukça gülme krizine girdiğim anonstur.